8 najczęstszych błędów dekarskich
Jedną z najważniejszych prac przy budowie domu jest wykonanie pokrycia dachu. Od dokładności i solidności dekarzy zależy, czy nie pojawią się nieszczelności i w efekcie usterki całego budynku, które trudno będzie naprawić. Zobacz najczęściej powtarzające się błędy dekarskie.
Błędy dekarskie zdarzają się zarówno przy dachach stromych, jak i płaskich. Jak pokazuje praktyka, ryzyko błędów wykonawczych rośnie wraz ze stopniem skomplikowania dachu. Im więcej różnych kątów nachylenia połaci, lukarn, okien połaciowych i kominów, tym trudniej wykonać prawidłowo pokrycie dachu. Dlatego też tak ważne jest, by znaleźć sprawdzoną ekipę dekarską, która ma dobrą opinię i wiele wykończonych dachów za sobą.
Jak rozpoznać błędy dekarskie?
Kto ma za sobą część prac budowlanych lub chociażby remont, powinien wiedzieć, że nie zawsze warto ufać fachowcom. Aby uniknąć kosztownych napraw dachu, warto przede wszystkim zapoznać się z najczęściej popełnianymi błędami dekarskimi. Dzięki temu będziemy wiedzieli, na co zwracać uwagę. Jeśli coś wzbudzi nasze zastrzeżenia, np. nieszczelne dachówki w jednym miejscu, najlepiej skonsultować to z kierownikiem budowy lub innym dekarzem, który będzie bardziej obiektywny. Pamiętajmy również, że podstawą do ewentualnych roszczeń wobec wykonawcy jest prawidłowo sporządzona umowa.
Najczęściej powtarzające się błędy dekarzy
Do błędów, które najczęściej pojawiają się podczas wykonywania pokrycia dachów należą:
- Niewłaściwy sposób montażu obróbek blacharskich – szczególnie w strefie komina, kosza, okien połaciowych. Niewłaściwie ze sobą połączone lub za krótkie elementy blachy są nieszczelne, co powoduje przeciekanie dachu.
- Uszkodzona lub źle położona folia dachowa – może spowodować nieszczelność budynku. Folia może zostać uszkodzona w wyniku nieuwagi dekarza podczas cięcia dachówek i używania ostrych narzędzi. Można ją uszczelnić za pomocą specjalistycznej taśmy naprawczej, ale niestety zdarza się, że fachowcy tego nie robią.
- Niezakryta folia paroprzepuszczalna. Należy pamiętać o tym, że membrana jest wrażliwa na promieniowanie UV, więc nie powinna być odsłonięta przez dłuższy czas.
- Nieprawidłowe rozmieszczenie łat. Ten błąd możemy bardzo łatwo rozpoznać – dachówki będą nam się wydawać dłuższe lub krótsze od pozostałych. Dach powinien zostać dokładnie wymierzony, a odstępy między rzędami łat być identyczne, aby dachówki były „równe” i prawidłowo ułożone. Należy przy tym pamiętać, że każde pokrycie wymaga innego rozstawu łat.
- Niewłaściwe obchodzenie się z materiałem pokrycia. Każdy materiał do pokrycia dachu wymaga odpowiedniego sposobu układania i właściwej obróbki. Niedbanie o dachówki może doprowadzić do ich pęknięcia i zniszczenia. Z kolei niewłaściwe postępowanie z blachą może spowodować wgniecenia, które będą widoczne po ułożeniu arkuszy na dachu. Częstym błędem jest również używanie złych narzędzi, co może być przyczyną uszkodzenia warstw ochronnych pokrycia. Dekarz powinien dysponować specjalistycznymi narzędziami dostosowanymi do danego typu pokrycia.
- Brak spadków w stropodachu. Nowoczesne budynki coraz częściej mają stropodachy (dachy płaskie). Jeśli stropodach nie będzie miał odpowiedniego spadku, istnieje duże ryzyko, że będzie zbierała się na nim woda.
- Źle zamontowane rynny – powodują zalewanie elewacji wodą opadową, która spływa z dachu.
- Brak elementów, które uzupełniają pokrycie – chodzi głównie o te, które zapewnią prawidłowe użytkowanie dachu. Nie może zabraknąć śniegołapów, zabezpieczających przed zsuwaniem się śniegu, a także drabinek i stopnic, które umożliwią bezpieczne wejście na dach.
Błędy zdarzają się nawet specjalistom. Dobrze wiedzieć na co zwrócić uwagę na wymienione elementy i zwrócić uwagę jeszcze podczas prac o poprawki na koszt wykonawcy, unikniemy późniejszych reklamacji i kłopotów. Gdybym dzisiaj wykonywał dach na pewno zwróciłbym uwagę na powtarzające się błędy z listy.
Błędy dekarskie zdarzają często i warto korzystać z oceny prac dekarskich obiektywnego fachowca dekarza.Ja w trakcie montażu dachu na moim domu wychwyciłem z tej listy :niewłaściwy montaż obróbek dekarskich oraz nieodpowiednie rozmiary parapetów.Udało mi się w trakcie prac zwrócić uwagę na te elementy i dzięki temu obróbki są dobrze położone i dopasowane.Warto na każdej budowie trzymać rękę na pulsie i korygować usterki w trakcie korygować niedoróbki.