BHP podczas prac na dachu
Prace przeprowadzane na dachu, niezależnie od ich zakresu i charakteru, należą do szczególnie niebezpiecznych. Dlatego też przestrzeganie zasad BHP oraz zapewnienie pracownikom odpowiednich zabezpieczeń jest w tym przypadku kluczowe. Jak przygotować się do prac dekarskich, jakich zasad przestrzegać i o co musi zadbać pracodawca, żeby nie narażać pracowników?
Przygotowanie do prac
Jedną z podstaw bezpiecznej pracy na dachu są odpowiednie warunki atmosferyczne. Wszelkie działania tego typu należy wykonywać przy sprzyjającej pogodzie. Opady deszczu, śniegu, oblodzenia mogą spowodować realne zagrożenie dla osób pracujących na dachu.
Jeszcze przed przystąpieniem do konkretnych prac, należy je odpowiednio zaplanować. Trzeba zawczasu pomyśleć o tym, jakie zabezpieczenia będą odpowiednie do warunków i charakteru prac, które zadania będą wykonywane przez kogo i w jakiej kolejności, a także w jaki sposób pracownicy będą wchodzić na dach i z niego schodzić.
Kolejnym ważnym elementem jest przeszkolenie pracowników. Nie tylko muszą oni wiedzieć jakie zadania mają do wykonania, ale też poznać obowiązujące zasady bezpieczeństwa. Wszyscy członkowie ekipy powinni zostać poinstruowani jak się zachować w konkretnych sytuacjach czy gdzie odkładać narzędzia w czasie przerw itp.
Ochrona zbiorowa
Ekipy pracujące na dachu muszą być przede wszystkim zabezpieczone przed upadkiem z dużej wysokości, który stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego też zapewnienie środków ochrony zbiorowej to podstawowa zasada, bez której nie powinno się nawet zaczynać prac na dachu.
Do najważniejszych zabezpieczeń należą ochronne barierki. Ich montowanie jest wymagane w przypadku dachów, w których kąt nachylenia wynosi 11,3 stopnia. Powinny one posiadać przynajmniej 15 cm krawężnik oraz dwie poręcze.
Wśród elementów składających się na zabezpieczenia zbiorowe znajdują się również takie rozwiązania jak rusztowania czy siatki ochronne. W przypadku dachów o pokryciu wykonanym z materiałów o niedużej wytrzymałości, konieczne jest zastosowanie specjalnych, przenośnych mostków zabezpieczających.
Ochrona indywidualna
Oprócz środków ochrony zbiorowej lub gdy nie jej zastosowanie nie jest możliwe, konieczna jest ochrona indywidualna. Zastosowanie takich rozwiązań łączy się ze sporą odpowiedzialnością. Konieczny jest stały nadzór i duża ostrożność.
Elementem indywidualnej ochrony pracownika są szelki bezpieczeństwa, nazywane też szelkami dekarskimi. Mogą one mieć zapięcie przednie lub tylne. Przednie doskonale sprawdzają się przy pracach elewacyjnych, kiedy pracownik np. siedzi na rusztowaniu. W przypadku pracy w pozycji stojącej lepiej sprawdzi się uprząż zapinana z tyłu.
Skuteczność szelek dekarskich jest w dużej mierze uzależniona od prawidłowego zamocowania liny. Trzeba do tego wybrać odpowiedni punkt na dachu, który będzie stabilny i wytrzymały. Dobrze sprawdzają się krokwie, nie zaleca się natomiast mocowania liny do komina.
Odpowiednie nawodnienie
Czy zapewnienie pracownikom napojów podczas pracy to tylko zwykła uprzejmość? Nie do końca. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest to jeden z elementów stworzenia odpowiednich warunków do wykonywania obowiązków. Pracodawca jest do tego zobligowany szczególny wtedy, gdy wykonywana praca ma charakter fizyczny i wymaga sporego wysiłku energetycznego. Jest to również niezbędne podczas pracy za zewnątrz, gdy temperatura przekracza 25 °C.
Biorąc pod uwagę, że dekarze najczęściej wykonują swoje obowiązki z miesiącach letnich, a co więcej niewątpliwie jest to ciężka praca fizyczna, zapewnienie pracownikom odpowiedniego nawodnienia jest ważnym elementem przestrzegania zasad BHP.
Uniwersalnym rozwiązaniem jest zapewnienie wody. Jednak mogą to być też inne napoje, pod warunkiem, że są one zdrowe i skutecznie nawadniają. Dobrze sprawdzi się np. organiczna Kombucha, czyli fermentowany napój herbaciany, nazywany też eliksirem zdrowia. Zawiera korzystne dla jelit probiotyki i zapobiega wielu dolegliwościom, takim jak problemy trawienne czy kamienie nerkowe. Poza tym zwiększa też poziom energii.
O czym jeszcze pamiętać?
Ważnym elementem jest odpowiedni ubiór pracownika, dostosowany do pogody i nie krępujący ruchów. Podstawą są solidne buty, często też przydaje się kask. W przypadku robót na szerszą skalę, np. na placu budowy, należy też zadbać o kamizelki odblaskowe.
Nie tylko pracownicy, ale też wszystko, co znajduje się na dachu musi być odpowiednio zabezpieczone, żeby nie spadło na dół. Należy przewidzieć odpowiednie zabezpieczenia dla narzędzi w momencie, kiedy akurat nie są używane czy też dla materiałów, które zostały dostarczone na dach.
Bezpieczni muszą być nie tylko pracownicy, ale też osoby znajdujące się na dole. Dlatego teren wokół budynku, na dachu którego prowadzone są roboty dekarskie, należy zabezpieczyć, wyznaczając odgrodzoną strefę ochronną.
Komentarze