Elektronarzędzia

Bruzdownica – budowa i rodzaje

Efektywność prac wykonywanych na placu budowy zależy m.in. od posiadanych narzędzi. Jednym z podstawowych urządzeń, których nie może zabraknąć na placu budowy, jest bruzdownica. To z jej pomocą można odpowiednio przygotować podłoże, umożliwiając przeprowadzenie dalszych prac instalacyjnych i wykończeniowych. Co należy wiedzieć na temat tego narzędzie i jakie rodzaje bruzdownic można znaleźć na rynku?

Czym jest bruzdownica?

Za pomocą bruzdownic można wykonywać wgłębienia w różnych materiałach, takich jak np. mury. W większości przypadków bruzdownica jest zbudowana z dwóch tarcz, napędzanych za pomocą silnika elektrycznego. Tarcze do bruzdownicy mają za zadanie tworzyć rowki o pożądanych wymiarach. Owe rowki mogą następnie posłużyć np. do przygotowania tras kablowych. Niemniej jednak to zależy, o jakim rodzaju bruzdownicy mowa. Nieco inne zadanie ma bruzdownica do kabli, a inne na przykład bruzdownica do styropianu.

Na rynku można znaleźć różne rodzaje bruzdownic, różniące się przede wszystkim tym, do pracy z jakim materiałem są przeznaczone. Zasadniczo jednak każda bruzdownica pełni taką samą funkcję – tworzy wgłębienia o określonych wcześniej wymiarach. W dalszej części tekstu wyjaśniamy, w jakich materiałach można stworzyć szczeliny, wykorzystując do tego celu bruzdownicę, a także, jaka bruzdownica będzie odpowiednim wyborem.

Bruzdownica do betonu, bruzdownica do styropianu i wiele więcej

Każda bruzdownica, niezależnie od tego, czy będzie do bruzdownica do betonu, czy też bruzdownica do ziemi, posiada konkretne parametry. Choć budowa tego urządzenia jest z założenia dość prosta, to jednak warto poświęcić chwilę na zastanowienie się, jaki model będzie najbardziej dostosowany do naszych potrzeb.

Pierwszym parametrem, który należy uwzględnić, jest moc silnika. Im większa, tym twardsze materiały będzie przecinać dana bruzdownica. Przykładowo, bruzdownica do styropianu będzie miała zdecydowanie mniejszą moc, niż urządzenie przeznaczone do cięcia betonu. Istotne jest również to, jakiej szerokości i głębokości wgłębienia będzie w stanie wykonywać wybrane przez nas urządzenie. Bruzdownice zwykle są wyposażone w możliwość płynnego regulowania wielkości wykonywanych wgłębień. Ponadto, bruzdownica może posiadać różnego rodzaju dodatkowe funkcje, takie jak np. blokada wrzeciona lub system tłumienia drgań. Na rynku można znaleźć urządzenia różnych marek, takie jak np.: bruzdownica Makita, Dewalt, Metabo, czy też Milwaukee.

Bruzdownica do kabli jest urządzeniem, z którym należy obchodzić się dość ostrożnie. Dlatego też istotne jest zdecydowanie się na urządzenie, które będzie miało np. wyłącznik przeciążeniowy, pokrywę ochronną lub zabezpieczenie, gwarantujące brak ponownego rozruchu. Wszystkie te cechy sprawiają, że praca operatora staje się bezpieczniejsza. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego urządzenia, porównaj oferty różnych sklepów. Dzięki temu z pewnością uda Ci się znaleźć bruzdownicę, która będzie spełniała Twoje potrzeby i oczekiwania.


Data publikacji: 9 maja, 2022

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Piotrek
    poniedziałek, 20 marca, 2023

    Potwierdzam, dobre narzędzia to podstawa do rozpoczęcia pracy, ja takim modelem się posługuję domitech.pl/product-pol-11314-Bruzdownica-Metabo-MFE-40-w-walizce-604040510.html

  2. Piotrek
    poniedziałek, 20 marca, 2023

    Potwierdzam, dobre narzędzia to podstawa do rozpoczęcia pracy, ja się posługuję modelem metabo

Podobne artykuły