Był sobie raz … zdrowy domek ślimaka do zamieszkania
Zbudowany z ekologicznych materiałów, bardzo energooszczędny, a do tego komfortowy. Brzmi to jak bajka. Dla rodziny Lambregts z Mortier ta bajka stała się rzeczywistością dzięki architektowi Claudy Mercenier z ARTerre.
W ramach akcji „Budowanie z energią“, architekt Mercenier postawił sobie za cel zaprojektowanie domu, który nie tylko posiadałby doskonałą izolację, chroniącą przed utratą ciepła i wykorzystywałby optymalnie energię słoneczną, ale również byłby zbudowany z materiałów ekologicznych, czyli takich, które nie szkodzą ani zdrowiu, ani środowisku. W efekcie powstał komfortowy, wyjątkowo energooszczędny, a do tego idealnie wkomponowany w otoczenie dom o powierzchni mieszkalnej liczącej 179 metrów kwadratowych.
W doskonałej harmonii z naturą
Piec na pelet, z mechanicznym systemem wentylacji umożliwiającym powtórne wykorzystanie ciepła dba o przyjemną temperaturę w pomieszczeniach. Woda jest ogrzewana za pomocą kolektorów słonecznych. Panele fotowoltaiczne mają w przyszłości przekształcać energię słoneczną w prąd elektryczny. „Kształt domku ślimaka został wybrany nie tylko ze względów estetycznych“, precyzuje architekt. „Łukowe zagięcie od strony północnej pełni funkcję „buforu zimna”, a ukośna ściana od strony południowej zapewnia lepszy dostęp promieni słonecznych i rozległy widok.”
Do pokrycia dachu Mercenier wybrał matową dachówkę ceramiczną w kolorze antracytu, Koramic Migeon Actua. „Jestem wielkim fanem dachówek z gliny“, tłumaczy. „Są atrakcyjne cenowo, łatwe do ułożenia i nadają ukośnym dachom swoisty „rytm”. W tym przypadku zdecydowałem się na Migeon Actua z powodu jej dużych, ekonomicznych rozmiarów, prostej i eleganckiej linii oraz z uwagi na odcień, który idealnie harmonizuje z sąsiednimi domami. Podobnie jak drewno, również gliniane dachówki pokrywają się z czasem piękną patyną. W rezultacie dom z biegiem lat dojrzewa razem z krajobrazem przyrody, wśród której został wybudowany. Jak prawdziwy ślimak.“
Architekt: Claudy Mercenier, ARTerre – Fléron
Pokrycie dachu: Emmanuel Liegeois – Herve
Dachówka ceramiczna: Migeon Acta łupkowy szary
Niesamowity ten dom.Architekt miał fantazję,nie wiem czy by mi się podobał.Na uznanie zasługuje fakt,ze jest w pełni ekologiczny.
Temat na czasie – ekologia. Sam pomysł dosyć odważny. Nowatorskie rozwiązania, termooszczędność, dążenie do samowystarczalności energetycznej. – super sprawa.Środek ekonomiczny i ergonomiczny, dachówki, wzorzec wzięty z przyrody – czemu nie. Pomysł do akceptacji. Ale dla odważnych.