Warsztat

Czym jest niwelator i do czego służy?

Niwelator jest narzędziem pomiarowym, kojarzonym zwykle z geodetami, jednak możliwości zastosowania urządzenia wykraczają poza ściśle geodezyjne, profesjonalne prace przy remoncie dróg, czy budowie. Wiedza o tym, jak obsługiwać niwelator, jest przydatna także dla fachowców z innych dziedzin, a w niektórych przypadkach korzystają z niej nawet amatorzy. Do czego służy niwelator? Sprawdź, jakie są rodzaje niwelatorów?

Z artykułu dowiesz się między innymi:

  • Co można zmierzyć Niwelatorem?
  • Jak działa niwelator?
  • Jakie są rodzaje niwelatorów?

Czym jest niwelator i jak jest skonstruowany? 

Niwelator jest urządzeniem pomiarowym służącym przede wszystkim do wyznaczania poziomu, a w niektórych modelach także pionu i spadków, co w pewnym sensie przypomina zastosowanie poziomicy. Niwelatory nie odznaczają się dużymi gabarytami, można je zatem potraktować, jako aparaturę mobilną i wygodną w codziennym zastosowaniu.

Istnieją dwie podstawowe metody wykonywania pomiarów:

  1. W geodezji zwykle wykorzystywana jest wysokość bezwzględna (nad poziomem morza) w celu wyznaczenia repera (punktu wyjściowego dla pozostałych pomiarów na danym terenie).
  2. Pracownicy budowlani preferują wysokość względną. W tym celu wyznaczają zero budowy, jako punkt odniesienia dla pozostałej przestrzeni, w odbywają się roboty budowlane.

Widoczne różnice konstrukcyjne poszczególnych niwelatorów wynikają z podziału na niwelatory laserowe i optyczne, wyposażane w inne podzespoły. Wygodne i precyzyjne wykonanie pomiaru zapewnia łata niwelacyjna, najczęściej aluminiowa, rozstawiana teleskopowo.

Więcej na temat możliwości technicznych i pomiarowych niwelatora przeczytasz na stronie https://pomiar24.pl/pl/produkty/1/niwelatory-18790. Zapraszamy do lektury.

Niwelator – przykładowe zastosowania:

  • poziomowanie fundamentów oraz stropów;
  • wznoszenie ścian w pełni prostopadłych względem sufitu;
  • roboty modernizacyjne na drogach prywatnych i dojazdowych;
  • poziomowanie gruntów, dróg dojazdowych, parkingów;
  • naprawy i wymiana rurociągów oraz instalacji;
  • wyznaczanie optymalnego spadu w celu uregulowania cieków wodnych.

Niwelator zarówno optyczny, jak i laserowy przydają się przy rozmaitych pracach budowlanych, ogrodowych i remontowych.

czym-jest-niwelator-i-jak-jest-skonstruowany

Rodzaje niwelatorów 

Technika wykonywania pomiarów jest odmienna w zależności od tego, który typ niwelatora zostanie zastosowany.

Wyróżnia się trzy rodzaje niwelatorów:

  1. optyczne;
  2. laserowe;
  3. elektroniczne.

Obecnie największą popularnością cieszą się dwa pierwsze typy, warto zatem omówić ich budowę, sposób działania i zalety.

Niwelator optyczny 

Niwelator optyczny do dokonania pomiarów wykorzystuje system optyczny. Urządzenie zbudowane jest z optyki (soczewek, obiektywu, lunety, okularu), kompensatora umożliwiającego poziomowanie, spodarki i alidady zapewniającej swobodny obrót wokół własnej osi. Niwelator optyczny pozbawiony jest układów elektronicznych.

Pewną wadą urządzenia jest fakt, że dokonywanie prac pomiarowych możliwe jest wyłącznie przy współudziale drugiej osoby.

Niwelator laserowy 

Niwelator laserowy jest bardziej zaawansowanym urządzeniem, wyposażonym w korpus emitujący wiązkę laserową oraz osobny czujnik wykrywający laser. Dodatkowo w korpusie usytuowane są podzespoły odpowiadające za poprawną pracę lasera. Chodzi o samopoziomowanie się niwelatora, a także możliwość pracy w różnych trybach.

Niwelator laserowy może obsługiwać tylko jedna osoba. Po ustawieniu niwelatora w odpowiednim punkcie (punkt A) urządzenie samodzielnie się wypoziomuje. W tym czasie operator przechodzi do punktu B z czujnikiem oraz łatą. Wykrycie wiązki spowoduje uruchomienie sygnału dźwiękowego, sygnalizującego, że można odczytać wyniki pomiarów.

Jaki wybrać niwelator – laserowy czy optyczny? 

Wybór niwelatora powinien uwzględnić zakres prac jakie będziemy nim wykonywać. Obecnie niwelatory, niezależnie od rodzaju, są wybierane głównie przez budowlańców. Wybór typu niwelatora zależny jest od zakresu prac jakie wykonujemy oraz od budżetu, jaki przeznaczyliśmy na zakup tego urządzenia.


Data publikacji: 4 kwietnia, 2024

Autor:


Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły