Dach ceramiczny warstwa po warstwie cz. 1: więźby i membrany
Wydaje się, że recepta na trwały, szczelny i piękny dach jest bardzo prosta: solidne materiały plus prawidłowe wykonanie. W rzeczywistości wykonanie dachu to najtrudniejszy etap budowy domu.
Niekiedy zaniedbanie nawet drobnych elementów może spowodować poważną usterkę, która ujawni się po kliku latach. Jak zatem z sukcesem zakończyć prace dekarskie i zabezpieczyć się przed ukrytymi wadami w konstrukcji? Rozwiązaniem jest wybór kompletnego systemu do budowy dachu ceramicznego Koramic, który jest przemyślany od mocowania dachówki po wykończenie komina.
Dach wpływa na estetykę całego domu, a jednocześnie stanowi jego ochronę – od zewnątrz przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, silny wiatr itd., a od wewnątrz przed uciekaniem ciepła i gromadzeniem się wilgoci na poddaszu. By mógł pełnić wszystkie te funkcje należy wykonać go starannie i z solidnych materiałów, zaczynając od elementów konstrukcyjnych, poprzez ułożenie pokrycia, a kończąc na wykończeniu od strony poddasza.
Konstrukcja dachów skośnych
Podstawą każdego dachu skośnego jest więźba, czyli drewniana konstrukcja, która zależnie od typu różni się częściami składowymi. W budownictwie jednorodzinnym, w przypadku dachów ceramicznych najczęściej stosuje się więźby krokwiowe, jętkowe lub płatwiowo-kleszczowe, dobierając je odpowiednio do odległości między ścianami zewnętrznymi, kąta nachylenia pokrycia oraz strefy wiatrowej i śniegowej, w której znajduje się budynek. Najprostszą konstrukcję ma więźba krokwiowa, stosowana w przypadku, gdy między ścianami zewnętrznymi nie ma więcej niż 7 metrów. Do stropu lub wieńca ściany zewnętrznej mocuje się murłaty, czyli belki, na których oparte są krokwie. Te zaś łączone są w kalenicy i stanowią podstawowy element więźby. Dla usztywnienia konstrukcji krokwie danej połaci łączone są deskami (wiatrownicami).
Więźba krokwiowa
Gdy odległość pomiędzy ścianami zewnętrznymi wynosi ponad 7 metrów stosowana jest więźba jętkowa. Przy zwiększonym rozstawie krokwie wymagają dodatkowego wzmocnienia, jakim są jętki, czyli porzeczne belki łączące przeciwległe krokwie. Dzięki temu możliwe jest przeniesienie części sił poziomych z jednej krokwi na drugą. Dłuższe jętki wymagają podparcia na jednej bądź dwóch belkach oczepowych, a te z kolei podtrzymywane są przez słupy i miecze, zamocowane u dołu do podwalin. Podobnie jak w przypadku więźby krokwiowej obciążenia przekazywane są na ściany zewnętrzne.
Więźba jętkowa
Dla dachów o rozpiętości przekraczającej 12 metrów stosuje się więźby o konstrukcji płatwiowo-kleszczowej. Krokwie opierają się tu nie tylko na murłatach, ale także na płatwach. Są to belki wsparte na słupach, które przenoszą znaczną część obciążeń z dachu na strop. Pozostała cześć obciążeń przekazywana jest na ściany zewnętrzne poprzez murłaty. Przeciwległe krokwie stężone są za pomocą kleszczy, które obejmują je z obu stron (czasami łącznie z słupami).
Więźba płatwiowo-kleszczowa
Zanim przystąpi się do układania dachówki lub izolowania dachu od wewnątrz, należy wykonać tak zwane wstępne krycie. Możemy wyróżnić dwie główne technologie umożliwiające jego wykonanie. Każda z nich musi chronić izolację termiczną i wnętrze domu przed wilgocią z zewnątrz i zapewniać odprowadzenie pary wodnej z wnętrza budynku. Tradycyjną i starszą metodą jest deskowanie, pokrywane następnie papą. Metoda ta wymaga jednak pozostawienia szczeliny wentylacyjnej pomiędzy deskami a warstwą izolacji termicznej. Do budowy dachu ceramicznego zaleca się stosowanie nowoczesnych membran, takich jak Koramic Classic Light lub Koramic Classic Super. Ich podwójne działanie, czyli ochrona przed wpływem czynników zewnętrznych i wysoka paroprzepuszczalność, sprawia, że w dachu nie gromadzi się wilgoć, która negatywnie wpływa zarówno na jego izolacyjność termiczną, jak też może przyczynić się do rozwoju grzybów, mchów czy pleśni oraz korozji drewnianych elementów konstrukcyjnych. Co ważne, można je stosować w bezpośrednim styku z wełną mineralną (Classic Super także na deskowaniu). Zastosowanie membrany pozwala ponadto na oszczędność pieniędzy – ze względu na brak konieczności zakupienia desek – oraz czasu, pozostaje bowiem jedynie montaż membrany.
Domy z poddaszem użytkowym wymagają ocieplenia dachu. Jeżeli wstępne krycie wykonane jest z membrany dachowej Koramic, to bezpośrednio pod nią, pomiędzy krokwiami należy zamontować izolację termiczną (na przykład wełnę mineralną). Nie trzeba wówczas zostawiać szczeliny, jak przy deskowaniu, ponieważ membrana umożliwia swobodną dyfuzję pary wodnej. Również od strony poddasza należy zabezpieczyć izolację przy użyciu folii paroprzepuszczalnej, a następnie wykończyć sufit, na przykład płytą gipsowo-kartonową. Zabezpieczona w ten sposób z obu stron izolacja cieplna jest odpowiednio chroniona przed gromadzeniem się wilgoci, która znacząco obniża jej izolacyjność.
Komentarze