Dach od podstaw
Wraz z pierwszymi, ciepłymi promieniami słońca wiele osób podejmuje decyzję o budowie domu. Często dopiero wtedy mają one po raz pierwszy okazje zetknąć się z fachowym słownictwem i zaczynają zgłębiać temat związany z budowlanką. W tym artykule wychodzimy naprzeciw wszystkim nowicjuszom w tej dziedzinie. Napiszemy bowiem na co zwrócić szczególną uwagę przy budowie dachu.
Wszystko co chcielibyście wiedzieć o dachu, a boicie się zapytać
Dach jest uwieńczeniem domu. Na jego funkcjonalność i estetykę mają wpływ zarówno kolor i kształt dachówki jak i to, co znajduje się pod nimi. Dlatego kwestia ich wyboru nie może się ograniczać tylko do wyglądu. Warto wybierać produkty spełniające kryteria niezbędne do zbudowania dachu, który będzie nam służył przez wiele lat.
M jak membrana
Już na etapie projektu domu musimy wiedzieć z czego będą się składały poszczególne jego elementy. Zatem przy konstruowaniu więźby dachowej musimy zdecydować z jakich materiałów wykonany będzie dach i czy chcemy zabudować znajdujące się pod nim poddasze.
CWarto sobie uświadomić w jaki sposób są układane poszczególne warstwy pokrycia dachowego. Patrząc na konstrukcję połaci od spodu, najpierw układana jest warstwa paroizolacyjna, potem termoizolacyjna, a na krokwiach tzw. warstwa wstępnego krycia, czyli różnego rodzaju membrany.
Membrany można układać na deskowaniu albo bezpośrednio na krokwiach, i dopiero na tak przygotowanej warstwie wstępnego krycia mocowane są kontrłaty i łaty, z kolei na nie kładzie się dachówki betonowe i ceramiczne.
W jak wentylacja
Kluczowym aspektem jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji dachu za pomocą szczelin, które umożliwią wlot powietrza w okapie, przepływ powietrza pod połacią i wylot w kalenicy lub narożu. Jak twierdzą specjaliści, podstawowym zadaniem idealnie skonstruowanego dachu jest odprowadzenie do systemu rynnowego, przy pomocy kanału wentylacyjnego wilgoci kondensacyjnej, wody z ewentualnych przecieków lub roztopionego śniegu, który został wdmuchnięty pod dachówki. Kanał wentylacyjny to przestrzeń pomiędzy pokryciem a folią dachową- swój początek ma w okapie, a zakończenie w kalenicy (w przypadku folii niskoparoprzepuszczalnej lub deskowania z papą konieczny jest drugi kanał pomiędzy folią a termoizolacją, zwany dolnym kanałem wentylacyjnym). W tym przypadku szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowe wykonanie tych elementów dachu, jak również na rodzaj niezbędnych do ich wykonania akcesoriów dachowych.
Izolacja termiczna jest kolejną warstwą dachu, której zadaniem jest utrzymanie ciepła w domu. Warstwa paroizolacyjna musi utrzymać je w suchości, bowiem wilgotna wełna szklana lub kamienna nie spełnia swojej funkcji w sposób właściwy. A niewłaściwe zabezpieczenie warstwy termicznej, czyli nieodpowiednie położenie warstwy paroizolacyjnej może w konsekwencji doprowadzić do zniszczenia konstrukcji dachu. Ostatnią warstwą przed położeniem dachówki, jest tzw. warstwa wstępnego krycia.
Rola membrany dachowej jest nie do przecenienia: nie tylko chroni to, co znajduje się poniżej przed dostaniem się wody, śniegu i kurzu, ale jest też odpowiedzialna za dodatkową izolację cieplną i wydalanie niepotrzebnej wilgoci.
Po położeniu warstwy wstępnego krycia przyszedł czas na dachówkę. Ale to materiał na oddzielny artykuł.
Wygląd naszego dachu to zbiór wszystkich elementów i technologicznych i estetycznych. Dopasowanie kolorystyczne dachówek i obróbek blacharskich musi współgrać z resztą orynnowania.
ASZ
Świetnie że trafiłem na ten artykuł. Dzięki niemu wiem po kolei z czego składa się pokrycie dachowe i łatwiej będzie mi ocenić koszty takiego przedsięwzięcia jakim jest całkowita wymiana dachu. Dom na działce odkupionej od jednej z ciotek wymaga właśnie takiego ruchu. Tak więc teraz będzie mi zdecydowanie łatwiej wybrać odpowiednie materiały i zachować odpowiednią kolejność prac.
Dach bezsprzecznie jest jedną z głównych barier chroniących nasz dom. Każdy błąd w jego wykonaniu grozi konsekwencjami, które mogą być kosztowne w naprawie. Dlatego też taki artykuł porządkujący naszą wiedzę o konstrukcji dachu i technologiach wykonania to wiedza cenna i pożądana przez każdego inwestora. Warto przeczytać, a potem wykorzystać wskazówki.