Dachy płaskie

Dach płaski

Dachy płaskie najczęściej stosuje się w budownictwie przemysłowym i użyteczności publicznej. Można też je spotkać na budynkach wielorodzinnych. Stanowią alternatywę dla popularnych dachów stromych, choć w budownictwie jednorodzinnym jest raczej rzadko stosowany, ze względu na mniej korzystne rozwiązaniem niż dach skośny. Płaskie dachy jednak są najbardziej idealnym dopełnieniem nowoczesnej bryły domu czy obiektu.

Dach płaski jak deska?

Niekoniecznie, bo mimo, że ma prostą i nieskomplikowaną konstrukcję, to jego połać jest nachylona pod niewielkim kątem. Spadek ten konieczny jest do odprowadzania wody opadowej i powinien mieścić się w zakresie 2° a 15°.

Prosta konstrukcja dachu ma swoje wady i zalety. Niestety te ostatnie przysłonięte są wadami. Na pierwszy plan wysuwają się bowiem problemy związane z odprowadzaniem wody oraz zaleganiem warstw śniegu, które znacznie obciążają stropodach i mogą być przyczyną katastrof budowlanych. Tego rodzaju dach musi posiadać niezawodny system odprowadzania wody opadowej, co przekłada się na dodatkowe koszty eksploatacyjne. Kłopoty nastręcza również prawidłowe wykonanie układu izolacji. Z tych powodu w naszym kraju dach płaski furory nigdy nie zrobił. A szkoda, gdyż na dużej płaskiej przestrzeni można zrobić zaplecze techniczne, parking i taras, ale przede wszystkim piękny ogród czyli zielone dachy.

W zachodniej Europie takie rozwiązania nie należą do rzadkości. Szczególnie zaś upodobały je sobie galerie handlowe, które w ten sposób wykorzystują zyskaną przestrzeń.

Rodzaje dachów płaskich

Dach płaski wykonać można z drewna, stali i żelbetonu.

Dachy drewniane są najczęściej wykonywane w technologii płatwiowo-krokwiowej. Przy płaszczyznach o tak małym nachyleniu, krokwie wymagają częstszego podparcia niż w przypadku dachu skośnego.

Innym popularnym rozwiązaniem dla płaskich dachów jest zastosowanie wiązarów dachowych, które doskonale zastępują krokwie bez konieczności podparcia w przestrzeni między ścianami zewnętrznymi. Wiązary stanowią zwartą konstrukcję samonośną o znacznej sztywności nawet przy dużych rozpiętościach ścian.

Dachy stalowe konstruuje się w technologii kratownic stanowiących kompleksowy zespół nośno-montażowy oraz w technologii dźwigarów nośnych, na których ułożone są prostopadle belki dachowe oraz w technologii kratownic stanowiących kompleksowy zespół nośno-montażowy.

Dachy żelbetonowe (stropodachy) są wykonywane z gotowych prefabrykatów montowanych na budowie. Ale też można je spotkać w postaci betonowej płyty ze zbrojonymi żebrami.

Pokrycie dachu płaskiego

Idealne pokrycie dachu płaskiego musi być przede wszystkim absolutnie szczelne i odporne na przeciekanie wody. Tylko elementy i materiały łączone są ze sobą przez klejenie, lutowanie lub szczelne szwy, zaginane na tzw. rąbki stojące gwarantują wysoką jakość.

Papy asfaltowe kontra papy termozgrzewalne

To najtańsze pokrycie dachowe, ale ich czas świetności dawno już minął, stosuje się je coraz rzadziej ze względu na gorsze parametry techniczne i skomplikowany montaż. Na ich miejsce wkraczają papy termozgrzewalne, które są odporne na warunki atmosferyczne, promienie UV i wolniej się starzeją.

Gonty bitumiczne to rodzaj papy termozgrzewalnej, ale pociętej w pasy z estetyczną posypką. Są bardzo elastyczne i uniwersalne, można je stosować na dachy o różnych kątach nachylenia, już od 12 stopni. Są miękkie i łatwe do kształtowania, zginania czy przycinania.

Płyty faliste stanowią kolejny rodzaj bitumicznego pokrycia dachu, ale są tańsze od gontów, z przeznaczeniem do krycia dachów o nachyleniu połaci 11-90°. Ich zaletą jest lekkość:1 m2 płyty waży zaledwie 3 kg.

Dachówki ceramiczne i cementowe są zalecane głównie na dachy o kącie nachylenia od 16o, dlatego w przypadku dachów płaskich o małym kącie nachylenia zaleca się wykonanie szczelnego podkładu ze sztywnego poszycia z desek lub płyt drewnopochodnych, a dopiero potem pokrycie ich papą lub odpowiednią membraną dachową.

Blachodachówki

W tym przypadku blachy płaskie można stosować tylko na sztywnym poszyciu z desek lub płyt wiórowych zapewniających szczelne pokrycie i odpowiednią cyrkulację powietrza pod pokryciem. Wynika to z faktu, że minimalny kąt nachylenia dachu przy blachodachówce, nie powinien być mniejszy niż ok. 9-10 stopni.

Dachy z wióra osikowego

Przy płaskim dachu nie ma co marzyć o drewniane pokryciu dachu z wióra osikowego. On się do tego po prostu nie nadaje, przede wszystkim dlatego, że dachy z wióra nie mogą nachylać się pod kątem mniejszym niż 25 stopni. Zalecana jest powierzchnia o nachyleniu w przedziale 30-45 stopni.

Przed wyborem odpowiedniego pokrycia warto skonsultować się z architektem i dekarzem.

ASZ

4.2/5 - (13 votes)

Data publikacji: 10 marca, 2014

Autor:

4.2/5 - (13 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Antoni Z.
    niedziela, 13 stycznia, 2019

    Ze względu na potrzebę remontu dachu rozważam możliwość przebudowy części dachu na dach płaski. Dzięki temu mógłby powstać zielony dach jako oaza zieleni przy sypialniach. Omówię ten pomysł z projektantem i jeśli tylko będzie to wykonalne w sensownej cenie to zrobimy ten projekt. Dzięki artykułowi mam już nieco większą wiedzę i zamierzam zrobić z niej użytek.

  2. Martyna
    sobota, 7 grudnia, 2019

    Ja widzę raczej wady dachów płaskich niż ich zalety. Obawiam się, że z takiego dachu ciężko będzie odgarnąć śnieg oraz odprowadzić wodę. Martwię się o szczelność tego dachu. Chociaż w ostatnich latach śniegu jest jak na lekarstwo, więc ten pierwszy problem odpada.

Podobne artykuły