Fotowoltaika

Dach to prawdziwa elektrownia – panele słoneczne na dachu

Fotowoltaika zyskała ostatnio nowe grono fanów, z uwagi na możliwość uzyskania dofinansowania na jej instalację. Ta forma pozyskiwania energii jest niezwykle tania, efektywna i przyjazna środowisku. Nic więc dziwnego, że cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Jakie jeszcze zalety posiadają panele fotowoltaiczne?

Jak działają panele słoneczne?

W panelach słonecznych znajdują się ogniwa fotowoltaiczne, których zadaniem jest przetwarzanie energii słonecznej w energię elektryczną. Ten proces nie byłby możliwy, gdyby nie obecność fotonów (jednostek światła) i krzemu. Krzem pochłania światło słoneczne, które pada na ogniwa, co wywołuje ruch elektronu, czyli przepływ prądu. Następnie wystarczy podłączyć system fotowoltaiczny do aktualnej instalacji elektrycznej.Wyprodukowana energia zapewni dostęp do tańszego prądu, który można wykorzystać m.in. do podgrzewania wody czy ogrzewania domu, a jej nadmiar można magazynować lub sprzedawać. To ile energii jesteśmy w stanie wyprodukować, różni się w zależności od rodzaju instalacji oraz średniego spożytkowania prądu w gospodarstwie domowym.

panele słoneczne na dachu

Zalety fotowoltaiki

Zdecydowanie największą zaletą fotowoltaiki jest fakt, iż jest to odnawialne źródło energii. Poza aspektem ekologicznym, dzięki zamontowaniu paneli słonecznych, możemy zyskać:

  • Darmowy prąd.
  • Bezobsługową domową elektrownię, która nie wymaga serwisowania lub wymiany elementów.
  • Niezależność – mając swój prąd nie musimy martwić się rosnącymi kosztami energii.
panele słoneczne na dachu

Systemy solarne BMI Braas

Przy wyborze odpowiednich paneli słonecznych, warto skorzystać z oferty znanych marek. Popularne na rynku są produkty marki BMI Braas – panele fotowoltaiczne PV Premium i PV Indax. Systemy fotowoltaiczne Braas to moduły fotowoltaiczne montowane w linii dachówek, które wyróżniają się wysoką jakością i wydajnością. Systemy stanowią idealną ochronę przed warunkami atmosferycznymi, nie rezygnując przy tym z walorów estetycznych, jednak ich głównym zadaniem jest produkcja energii elektrycznej w przyjazny dla środowiska naturalnego sposób. W ten sposób, za pomocą kilku paneli, możemy zmienić pokrycie dachu w domową elektrownię.
Do dachówek płaskich najlepiej wybrać zintegrowane panele PV Premium, takie jak Teviva, Tegalit oraz Turmalin. Dla pozostałych rodzajów dachówek najlepszym rozwiązaniem będą  panele PV Indax. Zamontowane panele nie dość, że zastąpią nam zwykłą dachówkę, to jeszcze można je zaaranżować w różnoraki sposób.

Dofinansowanie – warto skorzystać

Przed nabyciem paneli warto dowiedzieć się jak uzyskać dofinansowanie na ich zakup. Istnieje kilka możliwości uzyskania takiej pomocy finansowej, a program ,,Mój Prąd” jest jedną z nich. Jest on skierowany do gospodarstw domowych na terenie całej Polski i umożliwia dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych kwotą do 5 tys. zł. Wnioski można składać od 30.08.2019 r. Otrzymana pomoc z programu może pokryć znaczną część kosztów, a w niektórych przypadkach nawet całość inwestycji.

4.8/5 - (50 votes)

Data publikacji: 17 czerwca, 2020

Autor:

4.8/5 - (50 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kos
    czwartek, 18 czerwca, 2020

    Warto inwestować w odnawialne źródła energii,a fotowoltaika jest dodatkowo dotowana i z tej dotacji można skorzystać.Taka proekologiczna inwestycja zwróci się z nawiązką i staniemy się niezależni jeśli chodzi o źródła energii.

  2. Marcin
    czwartek, 18 czerwca, 2020

    co raz więcej osób korzysta z fotowoltaiki. prąd jest jest za darmo, ale instalacja już nie. na pewno jest to dobre, ale niestety jeszcze drogie w zakupie, więc wiele osób realizuje to dzięki dofinansowaniom z gminy, urzędu. warto zapytać i skorzystać z takiej opcji, nawet przy wkładzie własnym instalacja zwróci się z czasem.

Podobne artykuły