Dachówka ceramiczna

Dachówki ceramiczne – kiedy wygląd idzie w parze z jakością

Uwielbiane i stosowane od lat – dachówki ceramiczne zyskiwały swych sprzymierzeńców na przestrzeni wielu wieków. Zawsze piękne, cenione są nie tylko za wygląd, lecz również za niezawodne właściwości techniczne. To one zapewniały bezpieczeństwo, ochronę i trwałość wykonanych przy ich użyciu dachów. W połączeniu z klasycznym urokiem wykończonego nimi budynku, dachówki ceramiczne do dziś stanowią pewne i wciąż niezwykle popularne pokrycie dachowe. Mnogość kolorów, form i kształtów, oferowanych przez producenta dachówek Braas, pozwala inwestorom na wybór własnego, niepowtarzalnego stylu dachu.

Najważniejszy jest surowiec

Wysoka jakość gliny doceniana jest od dawna. Ten naturalny surowiec stał się podstawowym składnikiem wielu materiałów używanych w budownictwie, np. płytek ceramicznych, czy dachówek. Łącząc glinę z najnowocześniejszymi i zaawansowanymi technologiami produkcji możemy wydobyć z niej to, co najlepsze. Gliniana masa po dodaniu do niej innych składników i podczas obróbki cieplnej zamienia się w piękny, wytrzymały i mrozoodporny produkt. Sekret tkwi w doborze najwyższej jakości surowców i sprawdzonej technologii. Tak właśnie powstają dachówki ceramiczne Braas, które zachwycają trwałością (potwierdzoną 30-letnią gwarancją jakości), a także bogactwem odcieni, powłok i form. Ich wygląd, wraz z upływem lat i pokoleń, pozostaje niezmienny, zapewniając dachom długowieczność.

Rodzaje wykończenia

Powierzchnia naturalnie wykończonych dachówek ceramicznych jest lekko szorstka i matowa. Jej wygląd nawiązuje do tradycyjnej, pierwotnej formy pokrycia dachowego. Ten rodzaj dachówek ceniony jest szczególnie przy renowacjach budynków, ale również w nowoczesnym budownictwie, które ma swym stylem wpisywać się w klasyczne, regionalne otoczenie. Nieco inny efekt można osiągnąć poprzez proces angobowania – powierzchnię dachówki pokrywa się specjalnie przygotowaną powłoką skomponowaną ze szlachetnej glinki. Dzięki temu pozostaje ona matowa, ale staje się dużo gładsza, a przez to bardziej odporna na zabrudzenia. Połysk na powierzchni można uzyskać dzięki glazurowaniu, czyli pokryciu krzemionkową warstwą, która po wypaleniu staje się szkliwem. Tak powstała połyskująca powłoka pogłębia kolor dachówki, uwypuklając piękno całego dachu, ale ma też wiele zalet technicznych. Szkliwo dodatkowo zabezpiecza powierzchnię pokrycia, chroni dachy przed porastaniem mchem lub porostami, a także ułatwia osuwanie się śniegu, czy wody deszczowej. Najbardziej intensywny połysk osiąga się po nałożeniu wzbogaconej powłoki szkliwa, tzw. glazury topline.

Dachówka ceramiczna Braas, Topas 13V.

Bogactwo odcieni

Dachówki ceramiczne wspaniale łączą ze sobą tradycyjne wykorzystanie surowca z nowoczesnością, która zapewnia im dodatkowe walory odpornościowe i wytrzymałościowe, ale umożliwia też nadanie pięknych, nasyconych i zróżnicowanych barw. To one, w połączeniu z wybranym kształtem produktu czynią dachy niepowtarzalnymi i o unikalnym charakterze. Aby umożliwić inwestorom uwolnienie indywidualnej kreatywności, dachówki ceramiczne Braas są dostępne w wielu kolorach. Można wybrać spośród klasycznych, nawiązujących do tradycji barw, np. naturalnej czerwieni, czy ceglanego lub miedzianego odcienia. Dla wielbicieli głębokiej czerwieni z elementami brązu idealne będą kasztanowe i bukowe dachy lub jeszcze ciemniejsze – brązowe i tekowe. Inwestorzy często wybierają też mniej standardowe kolory, takie jak odcienie szarości, ciemnej zieleni lub klasyczną i elegancką czerń. To zróżnicowanie kolorystyczne dachówek ceramicznych pozwala nie tylko na nadanie każdemu dachowi wyjątkowego wyglądu, ale także na świetne dopasowanie go do otoczenia domu – przyrody, czy przestrzeni miejskiej.

Dachówka ceramiczna Braas, Turmalin.

Ponadczasowe piękno i funkcjonalność dachówki

Dachówki ceramiczne sprawiają, że budynki nabierają klasycznego uroku. To wrażenie można wzmocnić, wybierając odpowiednie kształty produktu, odwzorowujące dawne, tradycyjne pokrycia dachowe. Różnorodność form i kolorów umożliwia też tworzenie nowoczesnych i bardzo modnych dachów. Produkt ten jest niezwykle uniwersalny, a jego cechy pozwalają na zastosowanie go zarówno na prostych, dwuspadowych połaciach, jak i na tych o bardziej złożonym kształcie. Ceramiczne pokrycie jest dosyć ciężkie, ale dzięki temu dobrze przylega do konstrukcji, minimalizując skutki porywistych wiatrów i zapewniając szczelność. Idealne dopasowanie poszczególnych dachówek sprawia, że po procesie układania pozostaje niewiele odpadów, a w razie uszkodzenia łatwo można wymienić pojedynczą dachówkę, co zapewnia oszczędność kosztów napraw.

Kompletny system dachowy

By dach był trwały i zapewniał bezpieczeństwo przez długie lata, każdy jego element musi tworzyć kompleksowy system dachowy. W jego skład, poza dachówkami podstawowymi oraz kształtowymi, wchodzą między innymi warstwy wstępnego krycia, taśmy opierzeniowe i uszczelniająco-wentylacyjne, zabezpieczenia przeciwśniegowe, a także systemy komunikacji dachowej. Jeśli elementy te pochodzą od jednego producenta, są do siebie starannie dobrane i idealnie do siebie pasują, tworzą nie tylko piękny, ale przede wszystkim trwały i wytrzymały dach. Warto przy wyborze pokrycia dachowego zadbać o to, by konkretne parametry dachówek ceramicznych odpowiadały na potrzeby i spełniały oczekiwania inwestorów. Odpowiednio dobrane, dadzą możliwość korzystania z efektownego oraz wytrzymałego dachu, zapewniającego jakość na lata.

Praktyczne informacje i wskazówki dotyczące dachówek Braas znajdują się na stronie: https://www.bmigroup.com/pl/

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 9 lutego, 2024

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły