Dachówki wentylacyjne – płuca twojego domu
Kiedy warto zdecydować się na dachówki wentylacyjne? W jakiej ilości i w jakim miejscu należy je zainstalować? Co osoba budująca powinna wiedzieć, ustalając spis produktów do budowy dachu? Porady udziela Jerzy Łączyński, SUPERDEKARZ – uczestnik ogólnopolskiego programu dla najlepszych dekarzy.
Budując dom oczyma wyobraźni widzimy jego kształt, kolor, sposób zagospodarowania poddasza czy aranżacji salonu z otwartą przestrzenią… Jeden z najważniejszych warunków prawidłowego funkcjonowania dachu: prawidłowa wentylacja – nieco umyka naszej uwadze. A to właśnie brak dobrej wentylacji jest częstą przyczyną trwałego uszkodzenia dachu. Przyjrzyjmy się zatem jednemu z produktów systemu dachowego Braas – dachówkom wentylacyjnym, które stosujemy jako elementy wspomagające lub zapewniające prawidłową wentylację pomiędzy warstwą wstępnego krycia a dachówkami. Pamiętajmy, że wentylacja połaci dachowej odpowiedzialna jest za odprowadzenie wilgoci (która może zgromadzić się pod pokryciem dachowym), a także za szybkie wysychanie dachówki.
Gdzie montować dachówki wentylacyjne?
Duża połać.
Montaż dachówek wentylacyjnych zalecany jest w przypadku dachów o dużych połaciach (gdy połać posiada krokiew o długości przekraczającej 10 m). Wtedy profesjonalny dekarz zaleci ich montaż w każdej przestrzeni międzykrokwiowej, mniej więcej w połowie długości krokwi. Dachówki zamontowane w tych miejscachwspomagają przepływ powietrza pod połacią dachową.
Elementy dachu przechodzące przez połać.
Dachówki wentylacyjne warto zaplanować przy okazji montażu tych elementów systemu dachowego, które niejako „ingerują” w jednolitą strukturę połaci dachowej, jak okna połaciowe, panele solarne wbudowane w połać, kominy czy kosze dachowe. Umożliwiają one przepływ powietrza (wyjście powietrza przed przegrodą i wejście powietrza za przegrodą) pod pokryciem dachowym rozdzielonym np. oknem połaciowym.
Kalenica dachu.
Dachówki wentylacyjne powinno się montować również pod kalenicą w celu zapewnienia wylotu powietrza z przestrzeni pod połacią dachową. Jest to szczególnie ważne w przypadku dachówek betonowych i ceramicznych płaskich oraz karpiówek. W tego typu dachówkach zdarza się często, że dekarze montują gąsiory na styk z dachówkami, zamykając w ten sposób wylot powietrza spod połaci dachowej. Wówczas dachówki wentylacyjne powinny być zamontowane w każdej przestrzeni międzykrokwiowej, najczęściej w trzecim lub drugim rzędzie pod kalenicą. W przypadku dachówki karpiówki układane są dachówki wentylacyjne kalenicowe jako ostatni rząd przed kalenicą. Elementem zapewniającym prawidłowy wylot powietrza w kalenicy jest np. taśma uszczelniająco-wentylacyjna Figaroll Plus (wielkość przekroju wentylacyjnego 150 cm2/m).
Dach bez kalenicy.
Tego typu dachówki powinny być montowane również w przypadku połaci dachowych, które nie posiadają kalenicy (np. połaci na garażu przylegającym do ściany szczytowej budynku). Dachówki wentylacyjne zapewniają wtedy sprawny wylot powietrza spod połaci dachowej.
Niewystarczający wlot powietrza.
Dekarze zalecają także montaż dachówki wentylacyjnej, gdy wlot powietrza pod okapem jest niewystarczający. – W takim przypadku dachówki wentylacyjne montujemy w każdej przestrzeni międzykrokwiowej – w drugim lub trzecim rzędzie nad okapem – dodaje Jerzy Łączyński z firmy DOMINO DACH, wieloletni uczestnik branżowego programu SUPERDEKARZ. A elementami systemowymi Braas, zapewniającymi prawidłowy wlot powietrza w okapie, są: grzebień okapu z kratką wentylacyjną (wielkość przekroju wentylacyjnego 200 cm2/m) lub taśma wentylacyjna okapu (wielkość przekroju wentylacyjnego 560 cm2/m).
Efektywnie w systemie
W przypadku układania pokrycia na dachu, najlepiej sprawdzają się systemy dachowe od jednego producenta. A do elementów systemowych wentylacji połaci dachowej należą m. in. : dachówki wentylacyjne, taśmy uszczelniająco-wentylacyjne na grzbiet i kalenice np. Figaroll Plus, grzebień okapu z kratką wentylacyjną oraz uszczelka wentylacyjna kalenicy. Produkty „z jednej rodziny” lub od jednego producenta dają pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasować.
Warto pamiętać, że dachówki wentylacyjne są elementami wspomagającymi wentylację połaci dachowej, jednak bardzo rzadko są projektowane przez architektów. Dlatego w przypadku naszego dachu o ich niezbędną ilość oraz miejsca montażu warto zapytać doświadczonego dekarza.
Rzemieślników odbywających regularne szkolenia i mających wsparcie ze strony producenta dachówek można znaleźć za pośrednictwem wyszukiwarki na portalu o dachach: www.superdekarz.pl.
Właściwie to pierwszy raz słyszę, że dachówka może być wnetylacyjna. W moim projekcie domu nie było takich dachówek. Zastanawiam się tylko jak to działa, czy jest połączone z kanałami wentylacyjnymi i odprowadza wilogoć z pomieszczeń kratkami czy może zbiera wilgoć z poddasza? Chyba raczej to drugie.
Wentylacja dachu to ważny aspekt. W moim dachu mam zainstalowane kominki wentylacyjne, dzięki czemu na poddaszu da się wytrzymać zarówno w upalne lata jak też mroźne zimy. Brak jest wilgoci a to jest najważniejsze i czuć cyrkulację powietrza. W poprzednim domu gdzie miałem dach pokryty dachówką też były zrobione otwory wentylacyjne, ale nie były to dachówki wentylacyjne.
W planach nikt nie ma dachówki wentylacyjnej .a skuteczne i prawidłowe wentylacji daje założenie co płotwie dachówkę wentylacyjną. I wtedy leci powietrze z nad rynny do góry dachu