Docieplenia nakrokwiowe
Systemy dociepleń nakrokwionych to cały czas duża nowość na budynkach jednorodzinnych.
Zdecydowanie dominuje tradycyjne podejście do termoizolacji dachu, polegające na dociepleniu międzykrokwiowym. Mała popularność nowoczesnych rozwiązań, jakimi bez wątpienia są systemy dociepleń nakrokwionych, może wynikać z wyższych kosztów zakupu i instalacji, niewiedzy projektantów i wykonawców. Nieunikniony wzrost kosztów nośników energii przyczynia się do wzrostu zainteresowania efektywnymi systemami termoizolacji budynków. Docieplenia nakrokwione są bez wątpienia najbardziej efektywnym systemem izolacji połaci dachu. Przesunięcie strefy izolacji na zewnątrz, eliminacja mostków termicznych takich jak: krokwie, przestrzenie trudno dostępne do izolacji od wnętrza, jednolita i ciągła warstwa termoizolacji, to argumenty przemawiające do każdego. Docieplenia nakrokwiowe to nowe możliwości aranżacji wnętrz. Dla wielu inwestorów możliwość wyeksponowania konstrukcji więźby oraz zagospodarowania całej przestrzeni poddasza, aż po kalenicę, stanowi bardzo ciekawą propozycję.
Płyty izolacyjne
Docieplenia nakrokwiowe wykonywane są ze specjalnych płyt izolacyjnych. Dominującym materiałem stosowanym przy produkcji płyt izolacyjnych są sztywne pianki PIR/PUR oraz twardy styropian. Wybór materiałów nie jest przypadkowy, twarda pianka PUR/PIR, zapewnia doskonałą izolację cieplną. Współczynnik przewodzenia ciepła dla PIR/PUR lD = 0,024 W/(m·K), jest wartością niespotykaną pośród powszechnie stosowanych materiałów termoizolacyjnych (wełna mineralna, styropian). Dzięki wysokim parametrom izolacyjnym możliwe jest stosowanie mniejszej grubości płyt w celu uzyskania podobnego efektu izolacyjności termicznej w porównaniu do innych materiałów. Inną zaletą pianek PIR/PUR jest ich mała gęstość, a co za tym idzie niska masa płyt z nich wykonanych. Ich zastosowanie nie powoduje dużych obciążeń konstrukcji. Płyty izolacyjne produkowane są w różnych wariantach jako płyty nienośne układane na pełnym deskowaniu lub płyty nośne wzmocnione płytami konstrukcyjnymi. Najczęściej stosowane są płyty nienośne pokryte obustronnie folią aluminiową. Folia ta stanowi zarówno izolację paroszczelną i odbija ciepło promieniowania słonecznego. Każda z płyt jest frezowana czterostronnie zapewniając wiatroszczelność oraz eliminując mostki termiczne na łączeniach płyt.
Montaż płyt izolacyjnych
Montaż płyt izolacyjnych wymaga ścisłego przestrzegania zaleceń i kart technicznych producenta. Poprawne ułożenie płyt na połaciach dachu nie jest zadaniem łatwym ze względu na nachylenie i wzajemne przenikanie połaci.
Nowe narzędzie dostępne w systemie Dietrich’s 3D CAD/CAM w sposób znaczący ułatwia rozmieszczenie i docięcie płyt izolacyjnych na połaci dachu.
Moduł graficznego układania płyt izolacyjnych dostępny jest w środowisku: konstrukcja dachu. Zasadniczą nowością jest możliwość manualnego ustawiania płyt w widoku: prostopadle do połaci. Użytkownik może wstawiać płyty o dowolnych gabarytach lub korzystać z pozycji dostępnych w bibliotece programu, o wymiarach określonych przez producenta płyt. Użytkownik może układać płyty wzdłuż, prostopadłe lub pod dowolnym kątem względem okapu połaci. Ze względu na to, że płyty są frezowane i posiadają połączenia pióro-wpust konieczne jest „nasunięcie płyt”. Parametry: szczelina-szerokość LB, szczelina-długość LL w zależności od podanej wartości mogą tworzyć szczeliny między płytami (wartość dodatnia) lub nasunięcie (wartość ujemna).
Płyty izolacyjne nie należą do tanich produktów, z tego względu w miejscach nie wymagających ich stosowania na dachu (okapy, okapy szczytowe) stosuje się pomocniczą konstrukcję z drewna. Wyznaczenie zakresu zastosowania płyt nie jest kłopotliwe. Opcja zakres deskowania w wariancie – wg przekrojów automatycznie tworzy zakresy stosowania płyt: okap, przestrzeń mieszkalna, przestrzeń niemieszkalna.
Detale kosz, naroże, kalenica
miary, dlatego ich układanie na połaci jest zadaniem względnie prostym i szybkim. Pierwsze trudności pojawiają się w kalenicy. Kosze i naroża to już zupełnie inny poziom trudności. W zakresie wspomnianych detali konstrukcji, producenci systemów dociepleń nakrokwiowych stawiają szczególne wymagania. Aby uzyskać gwarancję producenta systemu, wykonawca musi wykonać bardzo precyzyjnie docięcia płyt i wykonać detal zgodnie z kartą techniczną. Moduł graficznego układania płyt izolacyjnych umożliwia docinanie płyt w kalenicy, koszu i narożu według trzech algorytmów: wg połaci, pionowo, wg przekrojów. Opcja wg połaci docina precyzyjnie płyty według linii przenikania połaci. Kolejna z dostępnych opcji: pionowo, umożliwia pionowe docinanie płyt wzdłuż linii przenikania połaci, dodatkowo można zdefiniować szczelinę między płytami. Ostatnia z opcji: wg przekrojów, daje możliwość docinania płyt do wybranego przekroju połaci dachu i nasuwania płyt w połączeniu.
Dokumentacja
Rozmieszczenie płyt na połaciach umożliwia przygotowanie dokumentacji. Zestawienie płyt umożliwi wykonanie zamówienia i wyceny materiałowej (płyta + łączniki). Rysunki warsztatowe elementów docinanych, w szczególności w narożach, koszach i kalenicy umożliwią szybkie i precyzyjne docięcie płyt.
System dociepleń nakrokwionych sprawdza się znakomicie i warto w taki system docieplania zainwestować.Aby dobrze taki system spełniał swe zadanie należy zatrudnić do jego montażu fachowców,których jest na razie niewielu co może być kłopotem.