Realizacje

Domki wyłożone dachówką

Jedna z najważniejszych i najstarszych wspólnot podróżnych w Alzacji (osiadłych w 1930 r.) zamieniła niepewne kwatery w taborach i barakowozach na pojedyncze, środowiskowo zaakceptowane domki. Ich architektura zespoliła symbolikę domu rodzinnego i domowego ogniska, ze wszystkimi zaletami wydajnej klimatyzacji oraz krytych dachówką dachu i ścian.

Odtworzenie atmosfery wioski

Domki skupione są po 5 – 6 w grupie, z dala od dróg, parkingów, taborów czy skupów metali, wokół wspólnych podwórek przeznaczonych dla mieszkańców i ich dzieci. Ten sposób ich rozmieszczenia wynika z poszanowania relacji, które zaczęły się odradzać, kiedy wspólnoty osiadły. Dwa osiedla zostały usytuowane tak, by pokoje dzienne, wychodzące na południe, były chronione przed promieniami słonecznymi w lecie, ale pobierały jak najwięcej słońca zimą. W pokojach skierowanych na północ zmniejszono okna.

Dachy i ściany są pokryte płaską dachówką ceramiczną Actua Duplex. Domy różnią się kolorami płytek, ułożonych naprzemiennie parami kolorów: czerwonych i szarych lub czerwonych i łupkowych. Podstawa budynku jest czerwona; wyższe partie – szare lub łupkowe, w zależności od rodzaju domu (T2 do T5).
Według architekta M. Laperrelle z pracowni Kn’L Architecture, dialog prowadzony od początku projektu do momentu, kiedy rodziny się wprowadziły, bardzo przyczynił się zarówno do rozbudowy osady, jak i do powodzenia całości projektu społecznego, którego był częścią.

Domy dla wspólnoty Romów, mieszkających w Alascji

Termiczne panele słoneczne wbudowane w dach

Życie w domach koncentruje się wokół pieca na drewno, a sieć przewodów, dzięki doskonałej izolacji termicznej, rozprowadza ciepło w ilości wystarczającej do ogrzania pokoi. Wilgotność systemu wentylacji można regulować. Funkcjonuje on wykorzystując efekt kominowy wentylowanych ścian oraz przestrzeń na poddaszu jako bufor, dzięki czemu komfort klimatyczny w domu zapewniony jest przez cały rok. Przed ułożeniem dachówek, w dachy wychodzące na stronę południową, wbudowane zostały panele słoneczne, które mogą ogrzać 200 litrowy zbiornik wody.

Kolory wzbogacają precyzję architektury

Domy dla wspólnoty Romów, mieszkających w Alsacji

Rząd zgiętych dachówek łączy powierzchnie dachu i elewacji, zapewniając ciągłość kształtu oraz wodoszczelność. Woda deszczowa spływa z domu, u dołu ścian. Galwanizowane pierścienie stalowe pomiędzy kolorowymi fragmentami elewacji odzwierciedlają architektoniczne i funkcjonalne części, jakie można wyróżnić w każdym z domów. Szczyty zdobi detal dekoracyjny- skośnie ścięty galwanizowany profil stalowy, zamocowany od góry na dachówkach szczytowych. Profil ten zapewnia również wodoszczelność krawędzi.

O wysokiej jakości osiedla świadczą precyzyjne, gotowe framugi drewniane, wybrane ze względu na dużą miękkość i niestabilność gruntu.

W ułożeniu dachówek ceramicznych bardzo pomogły – niezbędne przy tego rodzaju projektach – precyzyjne plany konstrukcyjne.

Projekt: 37 mieszkań dwupoziomowych, Kingersheim w Alzacji (Francja)
Architekt: Kn’L Architecture, Mathieu Laperrelle i Philippe Koscielski, Rouffach
Wykonawca generalny: Domial, Altkirch
Firma dekarska: Charles Schoenenberger, Colmar
Dachówka ceramiczna: Koramic Actua Duplex, czerwona, szara i łupkowa angoba

5/5 - (7 votes)

Data publikacji: 8 maja, 2013

Autor:

5/5 - (7 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. nowoczesny
    środa, 16 września, 2020

    Skupiska 5-u czy 6-u domków stanowią zarówno zaciszne miejsce, jak i stwarzają okazję do towarzyskich spotkań w kameralnej atmosferze. Myślę, że takie rozwiązanie jest doskonałym miejscem dla stałego zamieszkania. Dodatkowo ciekawa architektura i wykończenie domów, a także zastosowanie paneli słonecznych sprawiają, że przyjemnie i oszczędnie spędza się w nich czas.

Podobne artykuły