Dachy płaskie

Hale magazynowe – na kilka miesięcy czy na stałe?

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy rynek bez hal magazynowych. Obiekty te mają bardzo różne przeznaczenie i są niezbędne w wielu branżach. Przedsiębiorcy stają jednak przed wyborem: hala na kilka miesięcy czy na stałe?

Przeznaczenie

Najpierw należy zastanowić się nad przeznaczeniem hali. Przed podjęciem decyzji trzeba więc określić: gdzie postawisz halę, jakiego wyposażenia wymaga, co będzie się w niej znajdować, przez jaki okres będzie użytkowana. To absolutne minimum, które pomoże w wyborze hali tymczasowej lub całorocznej.

Hala tymczasowa

Obiekt tymczasowy to tzw. rozwiązanie na już. Dlaczego? Budowa hali tymczasowej nie wymaga załatwiania dodatkowych formalności. Można ją postawić bez zezwolenia na okres do 180 dni. Trzeba jedynie zgłosić budowę hali w odpowiednim urzędzie.

Oferta hal tymczasowych jest dość szeroka, ale najczęściej przyjmują one formę namiotów magazynowych. Hale z blaszanym poszyciem ścian bocznych i dachem pokrytym plandeką sprawdzają się bardzo dobrze w celach magazynowych.

Jedną z najważniejszych zalet hal tymczasowych jest ich koszt. Hale całoroczne potrafią być nawet 3 razy droższe.

Ale to, co jest jednocześnie zaletą hali tymczasowej, może być też jej wadą. Przede wszystkim hala może stać tylko 180 dni, czyli krótko. Ewentualne przedłużenie tego terminu wiąże się ze spełnieniem niezbędnych formalności. Ponadto konstrukcja hali jest dość słaba. Zimą trzeba dbać o to, aby dach się nie zawalił pod ciężarem śniegu, a uszkodzenia poszycia dachu mogą wystąpić już po 2 latach użytkowania.

Hala całoroczna

Hala magazynowa całoroczna to konstrukcja na lata i w związku z tym czas jej budowy jest dłuższy, a formalności bardziej złożone. Bez znaczenia są przeznaczenie hali, miejsce budowy, sposób związania z gruntem czy wielkość. Zgodę na budowę po prostu trzeba uzyskać. Wymaga to oczywiście złożenia odpowiedniej dokumentacji.

Jednak hale całoroczne mają istotną zaletę. Zamówione u dobrego producenta, który dba o każdy etap budowy hali, wytrzymują wiele lat, a ich przeznaczenie może być zmieniane wraz z rozwojem firmy. Takie usługi oferuje np. Commercecon, który nie tylko tworzy hale stalowe od podstaw, ale zajmuje się również ich optymalizacją.

Hala całoroczna to rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które potrzebują stałego miejsca magazynowego. Nie jest ono więc zależne od sezonu czy aktualnych kontraktów. Z tego też powodu wybierają ją zazwyczaj firmy ugruntowane już na rynku.

Hala całoroczna

Wybór hali magazynowej? To proste!

Pamiętaj, że jesteś specjalistą w swojej branży. Jeżeli jasno określisz potrzeby przedsiębiorstwa, to wybór między halą tymczasową a całoroczną będzie naprawdę prosty. Jeśli masz natomiast wątpliwości, nie wahaj się przed konsultacją z wykonawcami.

4.8/5 - (46 votes)

Data publikacji: 12 kwietnia, 2019

Autor:

4.8/5 - (46 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. myśliciel
    sobota, 13 kwietnia, 2019

    Sądzę, że należy raczej myśleć perspektywicznie. Bardzo często sprawdza się powiedzenie, że jak szybko i tanio to się dwa razy płaci. Dlatego warto przystępując do planów budowy hali zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem i docelowo. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy potrzeba danej chwili wymusza nam konieczność natychmiastowego działania. Ale naprawdę warto patrzeć w przyszłość ze swoimi planami.

  2. kosa
    niedziela, 14 kwietnia, 2019

    Hala magazynowa znakomicie spełnia swą rolę w firmie gdzie wykorzystuje się dużo materiałów jak i narzędzi,ja jeszcze takiej hali nie posiadam.Jednak noszę się z zamiarem postawienia takiej hali całorocznej i jestem na etapie poszukiwań wykonawcy jaki dobrej jakościowo konstrukcji.

  3. Damian
    poniedziałek, 9 listopada, 2020

    Dobrze jest też postawić na dobre wyposażenie. W sklepie Skladuj24 mają szeroki asortyment.

Podobne artykuły