Izolacja akustyczna – jak ją zachować w budynkach halowych?
Budynki halowe czyli hale przemysłowe, widowiskowe czy też obiekty do przeznaczenia rolniczego, składają się przede wszystkim z lekkich ścian osłonowych i przekryć dachowych. Co oznaczają lekkie ściany? Są to zazwyczaj płyty warstwowe z rdzeniem z wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej. Jako ściany wykorzystuje się również systemy oparte na bazie stalowych kaset ściennych. Dach z kolei zazwyczaj jest zbudowany z warstw, gdzie na konstrukcji nośnej umieszczona jest blacha trapezowa lub dachowe płyty warstwowe. Niewielka masa jednostkowa to duży plus takich rozwiązań – zapewnia łatwość podczas montażu i demontażu przy wymaganej ochronie przed panującymi warunkami atmosferycznymi.
Nie zapominajmy o aspektach akustycznych!
Płyty warstwowe, poza izolacyjnością termiczną posiadają również izolację dźwiękową. Jest to właściwość, która jest często pomijana, a w obecnych czasach jednak równie ważna – hałas zewnętrzny, którego źródłem są najczęściej autostrady, pobliskie lotniska czy też duże miasta, to częsty problem, który należy wyciszyć.
Poziom szkodliwości dźwięków zewnętrznych zależy od widma częstotliwości, natężenia, charakteru zmian w czasie, długotrwałości działania i zawartości składowych niesłyszalnych. Wyróżniamy trzy rodzaje hałasu: przemysłowy, komunikacyjny i osiedlowy. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury nakazuje minimalizować rozchodzenie się dźwięku poprzez izolację akustyczną, a w środku budynku poprzez zastosowanie pochłaniania dźwięku.
Wskaźnik, który wyznacza parametry akustyczne dla danego materiału to ważony wskaźnik izolacyjności akustycznej, który jest oznaczany poprzez symbol Rw, a jednostka w jakiej jest wyrażany to dB. Do tego należy wziąć pod uwagę widmowe wskaźniki adaptacyjne C(hałasu bytowego wewnętrznego) i Ctr (hałasu zewnętrznego).
Izolacyjność akustyczna jest wyznaczana w Polsce wg wskaźników izolacyjności akustycznej właściwej RA1 i RA2:
RA1= Rw + C
RA2= Rw + Ctr
Współczynnik pochłaniania dźwięku αw to również jest istotny wyznacznik, który pokazuje jaką dany obiekt ma zdolność do pochłaniania energii pola akustycznego. Skala wynosi od 0 do 1.
0 – całkowite odbicie dźwięku,
1 – całkowite pochłanianie dźwięku.
Współczynnik dotyczy właściwości absorpcyjnych przegrody od 100 – do 5000 Hz.
Pełne okładziny ścienne osiągają wartość αw w granicach 0,05 – 0,15. Przy zastosowaniu perforacji, wartość współczynnika rośnie.
Płyty warstwowe jako izolacja akustyczna
Lekka obudowa ścienna – to określenie nie brzmi tak, jakby miało skutecznie wygłuszać otoczenie. Nic bardziej mylnego! Właściwości izolacyjne zapewnia odpowiednie wypełnienie takiej ściany. Dlatego płyty warstwowe są doskonałym rozwiązaniem – posiadają nie tylko okładziny stalowe, ale również są zespolone z izolacyjnym rdzeniem z wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej. To nawet do 50% niższy poziom hałasu. Wskaźnik Rw dla płyt z wełnianym wypełnieniem, pełnych lub perforowanych od strony wewnętrznej, wynosi około 31-33 dB. Perforacja poprawia właściwości akustyczne – wskaźnik αw może osiągnąć poziom 0,65. Wynik ten jest zależny od ilości i rodzaju zastosowanego perforowania.
Inne konstrukcje pochłaniające dźwięki
Alternatywą dla płyt warstwowych są dachy i ściany warstwowe. Skupiając się na dachu, można go podzielić na element nośny (np. blacha trapezowa) i termoizolację z wełny mineralnej. Izolacyjność w tym przypadku może wynosić od 36 do 50 dB. Wynik ten jest przede wszystkim zależny od grubości termoizolacji, gęstości wełny i kształtu, a więc przetłocznia blachy trapezowej. Układ warstw jest równie ważny – może on być jedno lub wielowarstwowy.
Aby podnieść jeszcze poziom izolacyjności akustycznej można zastosować maty akustyczne lub wprowadzić do konstrukcji pustki powietrzne pomiędzy poszczególnymi warstwami dachu. Dodatkowo, stosując warstwy perforowane, zapewnimy pokryciu dachowemu właściwości absorbcyjne co pozwala na osiągnięcie współczynnika αw na poziomie 0,50.
Przechodząc do konstrukcji ścian, wygląda to nieco inaczej. Lekka ściana osłonowa powinna być oparta na stelażu z kaset stalowych wzdłużnych – wtedy Rw sięga od 40 – 52dB, a współczynnik pochłaniana dźwięku to nawet 0,95.
Co z pianką poliuretanową?
Płyty warstwowe z rdzeniem z pianki poliuretanowej również posiadają właściwości izolacyjne dotyczące akustyki, jednak wskaźniki są wyraźnie niższe. Parametr Rw osiąga około 25 – 27 dB. Płyty poliuretanowe mają szereg zalet, więc znajdą zastosowanie w przypadku budynków o nieco innym przeznaczeniu. Ogromną zaletą oferty firmy Blachy Pruszyński są nowoczesne zamki płyt warstwowych, które są kompatybilne ze sobą. Co to oznacza? Można łączyć ze sobą płyty różnego rodzaju – a więc poliuretanowe z wełnianymi. Jeśli budynek ma spełniać różne funkcje, ta możliwość znacznie ułatwi zaplanowanie inwestycji i dopasowanie jej do potrzeb. Firma Blachy Pruszyński produkuje nie tylko płyty warstwowe – znajdziemy tu również takie wyroby jak kasety ścienne, kasetony ścienne czy blachodachówki. Więcej informacji znajduje się na stronie producenta www.pruszynski.com.pl .
Komentarze