Jak przygotować nowy dom do fotowoltaiki w 6 krokach?
Planujesz zainwestować w fotowoltaikę? W takim razie musisz wiedzieć, w jaki sposób przygotować swój dom do tego przedsięwzięcia. Przedstawiamy 6 podstawowych kroków, które obrazują to, w jaki sposób przebiega instalacja wyposażenia.
#1 Konsultacja ze specjalistami i audyt fotowoltaiczny
Pierwszym krokiem prowadzącym do instalacji paneli fotowoltaicznych w domu jest konsultacja z firmą, która zajmuje się montażem takiego wyposażenia. Specjaliści przeprowadzą audyt, aby określić zapotrzebowanie energetyczne budynku. W ten sposób określa się rekomendowaną moc fotowoltaiki. Zbyt słaba instalacja nie pokryje popytu na prąd, z kolei za mocna będzie droższa, co niepotrzebnie wydłuży proces zwrotu z inwestycji. Audyt fotowoltaiczny wraz z konsultacjami są więc konieczne do przeprowadzenia.
#2 Dofinansowanie
W Polsce systematycznie organizowane są różnego rodzaju akcje, których celem jest zachęcenie obywateli do inwestycji w odnawialne źródło energii. Do popularnych rozwiązań należą między innymi dofinansowania, w ramach których osoba decydująca się na fotowoltaikę otrzymuje zwrot części (lub całości) wydanych środków. Zwykle firmy zajmujące się doborem oraz instalacją paneli pomagają w wypełnianiu wniosków, aby inwestor mógł otrzymać dofinansowanie, o ile w danym momencie jest to możliwe.
#3 Wybór instalacji
Na rynku dostępne są różne panele fotowoltaiczne. Wspólnie ze specjalistami ustal, jakie rodzaj wyposażenia będzie odpowiedni w Twoim przypadku. Warto sięgać po wyroby sprawdzonych producentów – wówczas sprzęt zagwarantuje wydajność przez wiele lat. Do renomowanych marek należą: LG, Sharp, Huawei, Sofar, czy Bruk-Bet.
#4 Sposób montażu
W domach najczęściej montuje się panele na dachu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z takiego rozwiązania jak fotowoltaika dla firm, gdzie bardzo często sprzęt jest instalowany na stelażach w gruncie. Obie formy montażu są równie efektywne, dlatego mogą być stosowane zamiennie. Zależnie od Twoich potrzeb zastanów się, jaki typ instalacji będzie odpowiedni dla Ciebie.
#5 Prace instalacje
Montaż wyposażenia – zarówno na dachu, jak i w gruncie – wymaga odpowiedniego przygotowania oraz wiedzy. Na dodatek konieczne jest połączenie paneli z falownikiem, który znajduje się w budynku. Jednocześnie wyposażenie musi spoczywać w stabilnej pozycji, aby wiatr nie był w stanie spowodować choćby drobnej awarii. W przypadku instalacji na dachu konieczne jest zachowanie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Firmy świadczące usługi montażowe dysponują fachowym sprzętem, który pozwala odpowiednio założyć panele fotowoltaiczne. Przykładem jest JB Energia, zapewniająca instalację w cenie zakupu wyposażenia.
#6 Konfiguracja wyposażenia
Gdy panele fotowoltaiczne będą zamontowane, należy skonfigurować falownik. Dodatkowo dane z tego urządzenia za pośrednictwem sieci WiFi mogą być odczytywane również na smartfonach. Za wszystkie prace konfiguracyjne odpowiadają specjaliści zajmujący się pracami instalacyjnymi. W przypadku JB Energia możesz liczyć również na obsługę posprzedażową oraz pomoc w każdej sytuacji.
Komentarze