Ubrania robocze

Jak przygotować się do pracy w niskich temperaturach. Poznaj niezbędne elementy wyposażenia

Praca w niskich temperaturach wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy zadbać przede wszystkim o odpowiednią odzież i obuwie robocze. Jednak nie każdy rodzaj będzie odpowiedni. Warto tutaj wiedzieć, że każdy pracodawca musi zapobiegać negatywnym skutkom pracy w niskiej temperaturze. Tutaj zastosowanie ma kodeks pracy, a także rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. W przypadku ciężkiej pracy fizycznej temperatura w pomieszczeniu nie może być niższa niż 14 stopni. Z kolei lekka praca fizyczna nie może być wykonywana w temperaturze niższej niż 18 stopni. Nie tylko mężczyźni, ale również kobiety wykonują prace w niskich i skrajnie niskich temperaturach, np. w chłodniach. Dlatego pracodawca musi im zapewnić nie tylko odpowiednią odzież ocieplaną, ale również damskie gumowce ocieplane.

Pracodawco, zadbaj o swojego pracownika

W okresie zimowym, który rozpoczyna się od 1 listopada i trwa do 31 marca każdy pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom ciepłe i pożywne napoje, jeśli temperatura wynosi poniżej minus 10 stopni. Ponadto przepisy zobowiązują do zapewnienia także regeneracyjnego posiłku, przy czym trzeba pamiętać, że praca musi być bardzo ciężka i powodować znaczne spalanie kalorii. U  mężczyzn spadek energetyczny w takiej sytuacji powinien wynosić 1500 kcal, a u kobiet 1000 kcal. Wtedy też każdy pracodawca musi przygotować catering w postaci ciepłych posiłków bądź też udostępnić odpowiednie bony żywieniowe. Nierespektowanie tych norm może prowadzić do nałożenia kary finansowej. Ponadto pracodawca musi zapewnić dogrzewane miejsce, gdzie pracownicy mogą zrobić sobie herbatę czy zjeść drugie śniadanie.   

Odzież robocza, która sprawdzi się do pracy w niskich temperaturach

Jeśli obowiązki zawodowe są stale wykonywane w niskiej lub skrajnie niskiej temperaturze, to niezbędne jest zapewnienie stroju roboczego gwarantującego komfort termiczny. Zatem może być to bielizna termoaktywna, a także bluzy polarowe bądź bawełniane i kurtki z poliestru, a także spodnie wykonane z tego materiału. Ponadto niezbędne są czapki i rękawice. Takie materiały zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, a jednocześnie utrzymywanie odpowiedniej ciepłoty ciała.  Gdy praca odbywa się w chłodni i konieczne jest porcjowanie w tych warunkach np. ryb, to rękawice powinny posiadać atest dopuszczenia do kontaktu z żywnością, a także strukturę odporną na przecinanie.  

Jak przygotować się do pracy w niskich temperaturach 1

Obuwie robocze odpowiednie do pracy w trudnych warunkach

Jak wiadomo praca w niskich temperaturach wymaga zastosowania ocieplanego obuwia. Przede wszystkim powinno mieć ono odpowiednie profilowanie.  Nie może być ciężkie i musi posiadać antypoślizgową podeszwę. Wszystkie te cechy spełniają damskie gumowce ocieplane  wszak kobiety coraz częściej także wykonują pracę w trudnych warunkach. Sprawdzą się do pracy przy odśnieżaniu, w magazynie, gdzie konieczne jest utrzymywanie ujemnej temperatury, czy w pracy leśnika. Można do nich bowiem dokupić ocieplacz, np. wykonany z filcu, który nie tylko zapewnia komfort termiczny, ale również ochronę przed przedostawaniem się wilgoci do wnętrza obuwia. Zatem ograniczone zostaje ryzyko odmrożeń, a także chorób spowodowanych wyziębieniem. Gumowa podeszwa w damskich gumowcach ocieplanych zapewnia ochronę przed poślizgnięciem na oblodzonej i mokrej powierzchni.  Alternatywą dla gumofilców mogą być wodery, zwłaszcza tam, gdzie teren jest podmokły. Do pracy w niskiej temperaturze odpowiednie będą rzecz jasna także trapery ocieplane, czyli trzewiki sięgające za kostkę, które dodatkowo chronią staw skokowy. Poza wkładką filcową sprawdzi się także wypełnienie obuwia ciepłym kożuchem bądź futerkiem. Zamiast klasycznych gumowców można wybrać także modele wykonane z poliestru, które również są nieprzemakalne. 

Jak przygotować się do pracy w niskich temperaturach 2

O czym jeszcze musi pamiętać  pracodawca?

Praca przy ujemnych temperaturach ma bardzo negatywny wpływ na organizm. Niestety powoduje też problemy skórne, a także choroby płuc. Dlatego należy pamiętać, że do obowiązków pracodawcy należy niwelowanie. Potencjalnego ryzyka. Zatem w bliskiej odległości od miejsca pracy powinno znajdować się pomieszczenie, gdzie pracownicy mogą odpocząć, przy czym temperatura musi tam wynosić przynajmniej 16 stopni Celsjusza. Przy pracy w chłodni pracownikowi na dwie przepracowane godziny należy się pół godziny przerwy, aby organizm mógł się zregenerować.

Niewątpliwie każda praca w niskich i ujemnych temperaturach jest szkodliwa dla organizmu. Dlatego ważne jest stosowanie odpowiednich środków ochrony. Warto jeszcze pamiętać o jednej ważnej rzeczy, a mianowicie o tym, że wszystkie sprzęty używane w trakcie pracy powinny przechodzić regularne przeglądy.

4.9/5 - (14 votes)

Data publikacji: 23 października, 2019

Autor:

4.9/5 - (14 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Kuba
    środa, 30 października, 2019

    Praca w niskich temperaturach przy mało ciekawej pogodzie to realia w najbliższej przyszłości. Obserwuję okoliczne budowy i widzę jak idą pełną parą, nikt nie kończy pomimo deszczu, zimnego wiatru a nawet przymrozków. Zdecydowana większość pracujących ma porządne ubrania robocze, buty, rękawice i kaski. Niektóre z nich wyglądają też bardzo atrakcyjnie wizualnie i spokojnie można używać ich na co dzień. Tak więc porządne dopasowane ubranie robocze to dziś już standard.

  2. behapowiec
    środa, 22 kwietnia, 2020

    Właściwe ubranie robocze, dostosowane do warunków atmosferycznych i rodzaju wykonywanej pracy, ma duże znaczenie dla jej efektywności. Powinno zapewniać ochronę zarówno przed chłodem jak i ciepłem, właściwą wentylację ciała, jak również swobodę ruchów adekwatną do wykonywanych zadań. Tylko takie warunki zapewnią efektywność pracy i komfort pracownika.

Podobne artykuły