Dachówka ceramiczna

Jaką rolę pełni powłoka dachówki ceramicznej?

Powłoka dachówki ceramicznej spełnia liczne funkcje, które przekładają się bezpośrednio na szereg właściwości produktu, który znajdzie się na naszym dachu. Aby wybrać najlepsze dla nas pokrycie z dachówki, trzeba podjąć decyzję dotyczącą nie tylko jej kształtu czy rozmiaru, ale także rodzaju powłoki. W wielu przypadkach może okazać się, że ten wybór będzie miał kluczowe znaczenie dla przyszłej eksploatacji dachu.

Dachówka ceramiczna w wersji naturalnej, czyli „bez powierzchni”, to produkt pozbawiony dodatkowych warstw zabezpieczających. Posiada klasyczną, ceglaną barwę z niewielkimi wahaniami koloru. Odcień takiej dachówki z biegiem lat ulegnie nieznacznym zmianom. Taki efekt jest pożądany na dachach budynków zabytkowych lub stylizowanych na historyczne. Szczególnie ceniony, jeśli zamontowane zostały dachówki ceramiczne o historycznych formach, jak na przykład: marsylki, esówki czy karpiówki.

Jeśli jednak nasz dom nie ma wartości zabytkowej, a nam zależy głównie na tym, aby dach przez lata odznaczał się głębokim kolorem oraz był odporny na osadzanie się na nim różnych zanieczyszczeń, to warto wybrać dachówkę ceramiczną w wersji glazurowanej lub angobowanej. Zastosowanie jednej z tych powłok wpływa nie tylko na estetykę, ale także na właściwości użytkowe produktu.

CREATON - Jaką rolę pełni powłoka dachówki ceramicznej - 2

W procesie glazurowania lub angobowania można nadać dachówce ceramicznej matowy lub lśniący wygląd, a także niemal dowolny kolor. W procesie produkcji, jeszcze przed wypaleniem, na dachówkę nakładane są szlachetne glinki z dodatkiem rozmaitych pigmentów nieorganicznych. W przypadku powłoki glazurowanej, oprócz sproszkowanej gliny, dodawany jest wysokiej jakości rozdrobniony materiał szklany. Im jest go więcej, tym powierzchnia staje się bardziej błyszcząca.

Wybór pomiędzy dachówką w wersji glazurowanej a angobowanej to w dużej mierze kwestia gustu i indywidualnych oczekiwań estetycznych. Należy jednak pamiętać o dopasowaniu powierzchni dachu do wyglądu otoczenia. Warto wybrać rozwiązanie, które najatrakcyjniej wkomponuje się w krajobraz (także pod względem kolorystyki). W efekcie uzyskamy wrażenie estetycznej harmonii oraz spójnego, przemyślanego projektu.

Warto zwrócić uwagę na to, że zastosowanie konkretnego rodzaju powłoki przekłada się również na ochronę dachu przed zabrudzeniami oraz jego odporność na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Zawarte w powierzchni glazurowanej lub angobowanej stopione szkliwo skutecznie zabezpiecza przed nimi dachówkę.

Dachówki glazurowane dobrze sprawdzają się w przypadku domów ulokowanych w pobliżu lasu. Stanowią one doskonałe zabezpieczenie przed skutkami oddziaływania środowiska. Na gładkiej, jednorodnej powierzchni glazurowanej zostaje zminimalizowana możliwość osadzania się mchów i porostów. Dachówki z tym rodzajem powłoki posiadają także większą zdolność samooczyszczania. Spływające po nich krople deszczu usuwają z powierzchni zgromadzone na niej zabrudzenia. W gamie dachówek ceramicznych marki CREATON znajdziemy eleganckie dachówki z powierzchnią glazurowaną FINESSE oraz NOBLESSE w niezwykle bogatej kolorystyce, na przykład modele FUTURA, PREMION, RATIO czy ponadczasową dachówkę karpiówkę KLASSIK.

Warto także wziąć pod uwagę to, że powierzchnia glazurowana odbija światło. W słoneczny dzień duże dachy pokryte tego rodzaju dachówkami mogą więc stanowić utrudnienie dla kierowców. Pamiętajmy o tym, kiedy budujemy lub remontujemy dom w pobliżu ruchliwych dróg.

CREATON - Jaką rolę pełni powłoka dachówki ceramicznej - 1

Dachówki angobowane posiadają elegancką, matową lub satynową powierzchnię. Pokryte nimi dachy są bardzo popularne – doskonale wpisują się w aktualnie panujące trendy. Produkty te mają mniejszą zdolność do samooczyszczania od glazurowanych, ale na ich matowej powierzchni nie widać naturalnych zabrudzeń – kurzu, pyłu oraz innych zanieczyszczeń. Wyróżniające się pod względem estetyki i trwałości dachówki ceramiczne z powierzchnią NUANCE w ofercie marki CREATON to doskonała inwestycja, która zapewni nam trwały i solidny dach na lata. Wśród dachówek angobowanych, posiadających najwięcej wariantów kolorystycznych należy wymienić modele OPTIMA, MAGNUM oraz BALANCE.

Wybór pomiędzy dachówkami glazurowanymi a angobowanymi jest w dużej mierze sprawą naszego gustu. Jedne i drugie cechują bardzo dobre parametry techniczne. Przed zakupem warto jednak dokładnie poznać zalety poszczególnych rozwiązań. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie możliwe kwestie, w tym również specyfikę najbliższego otoczenia domu, będziemy mogli podjąć w pełni przemyślaną i trafną decyzję.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając dachówkę ceramiczną na swój dach? – zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym eksperci Akademii CREATON podpowiadają jak wybrać najlepszą dachówkę ceramiczną na swój dach: https://www.youtube.com/watch?v=VgH_NNrLG0M&t=37s

4.8/5 - (37 votes)

Data publikacji: 16 lutego, 2021

Autor:

4.8/5 - (37 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Damian
    wtorek, 16 lutego, 2021

    Dachówki ceramiczne nie są sobie równe. Każda inaczej wygląda oraz zachowuje się w środowisku naturalnym. Wybór to kwestia indywidulana, ale jeżeli budynek nie ma narzuconego stylu to lepiej wybrać dobry model aby kiedyś nie żałować z powodu wyglądu i czyszczenia.

  2. kosa
    środa, 17 lutego, 2021

    Dachówka ceramiczna w wersji naturalnej jest bardzo pożądanym pokryciem i z pewnością nie brakuje klientów aby taką właśnie dachówkę wybrać na pokrycie dachu.Ja jeśli decydowałbym się na dachówkę ceramiczną ,to wybrałbym taką z powłoką zabezpieczającą w wersji angobowanej.

  3. Arek
    czwartek, 25 lutego, 2021

    Zgadzam sie z Damianem – dachowka ceramiczna nierowna dachowce ceramicznej. Ja sie tak wlasnie przejechalem i po doslownie paru latach mielismy do zaliczenia kolejna gehenna ze zmiana dachu. Ale tym razem przemyslalem i przenalizowalem temat gruntownie i wymyslilismy, ze polozymy sobie lekkie, zgrabne i minimalnistyczne panele z blachy. mamy teraz grafitowe od Regametu. Są piekne, montaz kosztowal nas ulamek tego, co ceramicznych, polecam!

Podobne artykuły