Jakie lekkie pokrycia dachowe wybrać?
Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego może być trudnym zadaniem, ale nie musi być ograniczony tylko do lekkich rozwiązań. Często jednak jest to konieczność, wynikająca zarówno z istniejącej konstrukcji dachu, jak i z budżetu, który może być bardziej lub mniej ograniczony.
Lekkie pokrycia dachowe mają swoje zalety. Przede wszystkim, nie wymagają one tak wytrzymałej konstrukcji nośnej. Dzięki temu istniejący dach nie musi być dodatkowo wzmacniany podczas jego renowacji. Jest to korzystne zarówno pod względem kosztów, jak i czasu. Ponadto, jeśli planujesz budowę nowego domu, lekkie pokrycie dachowe umożliwia wybór tańszej i mniej wymagającej konstrukcji już na etapie projektowania. Więcej przydatnych informacji znajdziesz na https://pl.onduline.com/pl/wlasciciel-domu/produkty/lekkie-pokrycia-dachowe i w dalszej części artykułu.
Lekkie pokrycia dachowe – rodzaje
Wspólnym mianownikiem wszystkich rodzajów pokryć jest niewielka waga. Jeden metr kwadratowy nie przekracza 13 kg, a nieco cięższe są tylko gonty drewniane. Jest to przynajmniej dwu- a nawet trzykrotnie mniej w porównaniu do pokrycia ciężkiego. Dzięki niewielkiej wadze można je układać niemal na każdej konstrukcji dachowej.
Lekkie pokrycia dachowe – rodzaje:
- blachodachówka;
- blachy płaskie;
- papy;
- płyty i gonty bitumiczne;
- gonty drewniane.
Wymienione tworzywa są lekkie, ale także zapewniają łatwy i szybki montaż. Koszty pokrycia budynku są zwykle niższe niż w przypadku łupka kamiennego, strzechy czy dachówki.
Ile kosztuje lekkie pokrycie dachowe?
Jedną z zalet opisywanego rozwiązania jest niższa cena w porównaniu do materiałów ciężkich. Najtańsze jest pokrycie bitumiczne, którego ceny zaczynają się od 25-30 zł/m2.
Blachę płaską i blachodachówkę kupisz już za 30 zł/m2. Za droższe pokrycia tego typu z posypką mineralną trzeba zapłacić ok. 50 zł/m2.
Czym pokryć dach? Warte uwagi propozycje
Wśród lekkich pokryć dachowych dużym zainteresowaniem cieszą się gonty bitumiczne. Jest to bardzo wdzięczny materiał, który sprawdzi się na każdy dach. Najlepiej sprawdza się na budynkach klasycznych zabudowanych z drewna. W tym wypadku ważna jest także estetyka, która sprawia, że pokrycie dobrze się prezentuje. Jeden metr kwadratowy gontu waży mniej niż 7 kg.
Gonty drewniane
Ciekawą propozycją mogą być gonty drewniane. Wytwarza się je wyłącznie z kilku gatunków drzew:
- świerków;
- jodeł;
- dębów;
- modrzewia;
- cydru czerwonego.
Wyłącznie te gatunki są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Sama instalacja jest bardzo łatwa i polega na przybiciu ich do poszycia z desek za pomocą gwoździ z płaskimi łebkami.
Płyty bitumiczne faliste
Do produkcji tego rodzaju pokrycia wykorzystuje się włókno-cement lub włókna celulozowe. Płyty kształtem przypominają falę. Produkty są całkowicie bezpieczne dla człowieka, nie rdzewieją i nie wytwarzają żadnych szkodliwych substancji rakotwórczych.
Zastanawiasz się, jakie lekkie pokrycia dachowe wybrać? Najlepiej takie, które będzie dopasowane do konstrukcji pod względem obciążenia. Warto zwrócić uwagę na ogólną estetykę. W końcu dach powinien Ci się podobać. Decydując się na konkretne rozwiązanie, upewnij się, jak wygląda montaż, szczególnie gdy chcesz zbudować pokrycie samodzielnie, np. na działce. Ułatwi Ci to podjęcie decyzji i wybór lekkiego pokrycia dachowego, które będzie chroniło obiekt przez lata.
Komentarze