Jakie zalety ma podsufitka dachowa z PVC?
Podsufitka dachowa jest nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna. Stanowi zaporę nie do pokonania np. dla gryzoni, które chciałyby się zagnieździć na strychu. Może też chronić elementy konstrukcyjne przed wilgocią lub podwiewaniem. Jedną z ciekawych propozycji przy takim wykończeniu dachu są panele z PVC.
Jaka podsufitka dachowa jest najlepsza? Wiele osób ceni sobie produkty z drewna lub blachy, ale licznych zwolenników ma też podbitka z PVC. Jest lekka, łatwa w montażu i estetyczna. Może mieć bardzo różny design. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Czym jest podsufitka dachowa?
Podsufitka dachowa to rodzaj wykończenia, które powinno się znaleźć pod każdym dachem z okapem. Element ten spełnia przynajmniej kilka ważnych funkcji. Może być przy tym wykonany z drewna, blachy lub właśnie tworzywa PVC. Inaczej podsufitka bywa nazywana podbitką.
Najczęściej podsufitki dachowe ceni się z uwagi na:
• Zasłanianie surowych i nie do końca estetycznych elementów konstrukcji dachowej, które bez tego byłyby widoczne.
• Tworzenie zabezpieczenia przed podwiewającym pod połać dachu deszczem i śniegiem.
• Ochroną strychu przed dostaniem się tam zwierząt (przede wszystkim gryzoni).
• Możliwość montażu dodatkowych źródeł światła.
Dlaczego warto wybrać podsufitkę z PVC?
Co przemawia za wyborem podbitki z PVC? Przede wszystkim jest to uniwersalne rozwiązanie i może imitować inne materiały np. drewno lub stal. Nie ma też problemu z wyborem koloru, bo podbitki z PVC występują w wielu wersjach kolorystycznych. Bardzo ważne są jednak również ich cechy praktyczne. PVC jest materiałem trwałym, który nie podlega działaniu pleśni i grzybów. Odporność na wilgoć tego materiału jest bardzo ceniona.
Podbitki z PVC są przy tym odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie są toksyczne i nie ma obawy, że ulegną zapaleniu. W przypadku nowoczesnych systemów zwykle w zestawie znajdują się panele perforowane. Ich zadaniem jest zapewnienie wentylacji dachu. Za co jeszcze ceni się te produkty? Podbitki z PVC są tanie, nie ma też potrzeby impregnowania ich lub malowania.
Rodzaje podbitek PVC
Wśród podbitek PVC wyróżnia się kilka typów produktów. Różni je nie tylko wygląd, ale i cena czy zastosowanie. Przede wszystkim są to:
• Podbitki sidingowe, które są łatwe w montażu i wyglądem przypominają często drewno.
• Podbitki komorowe o dużej sztywności i wytrzymałości mechanicznej.
• Podbitki PVC pełne, które tworzone są dzięki nowoczesnym technologiom. Wykorzystuje się tutaj dwa rodzaje PVC: twarde na zewnątrz i miękkie w środku.
Do gotowych systemów podbitek PVC wchodzą także panele wentylacyjne z perforacjami. Również tutaj mają zastosowanie listwy wykończeniowe i narożnikowe.
Montaż podsufitki z PVC
Często podkreśla się, że do zalet podbitek z PVC należy łatwość montażu. Bardzo ułatwia go fakt, że materiał ten jest lekki i nie sprawia trudności w obróbce. Podsufitkę powinno się montować na drewnianym ruszcie. Łączenie paneli przebiega na pióro – wpust. Całość przybijana jest aluminiowymi gwoźdźmi lub przytwierdzana wkrętami.
Komentarze