Dachy płaskie

Kliny styropianowe – doskonałe rozwiązanie na płaski dach

Płaskie dachy na budynkach to wymysł naszych czasów. Drzewiej bywało, że dachy były spadziste. Najstarsi górale budowali zawsze domy z charakterystycznym, symetrycznym spadem. Takie rozwiązanie stosowano przez lata głównie ze względów racjonalnych. Dach spadzisty bowiem lepiej odprowadzał wodę i można było zaoszczędzić na jakości wykorzystanych materiałów. Dodatkowym argumentem był brak problemu zalegającego śniegu.

Kliny styropianowe – doskonałe rozwiązanie na płaski dach

Te kłopoty jednak nie odstraszają współczesnych architektów a zaawansowana technologia wychodzi im na przeciw. Dobrze zaprojektowanym płaskim dachom nie zagrozi nieszczelność lub zalegający śnieg. Wszystko to jest możliwe dzięki nowoczesnym materiałom hydroizolacyjnym . Innowacyjne pokrycia bitumiczne i papy termozgrzewalne sprzyjają projektom domów z płaskimi dachami.

Odprowadzanie wód opadowych a estetyka budynku

Jeśli mamy do czynienia z tradycyjnym dachem skośnym woda jest odprowadzana z połaci dachowej do rynien a dalej rurami spustowymi na zewnątrz budynku. W ten sposób cały system rynnowy jest widocznym elementem elewacji. Nie zawsze ładnie to wygląda. Płaski dach daje zaś możliwość poprowadzenia rur spustowych wewnątrz budynku przy zastosowaniu prostego układu: wpust dachowy i rura spustowa, bez konieczności umieszczania na niej dodatkowych elementów. Rury są schowane i nie szpecą designerskiego wyglądu domu.

Odprowadzeniu wód opadowych sprzyjają także nowoczesne systemy podciśnieniowe – umożliwiają rozprowadzenie wody opadowej z dużych połaci dachu przy użyciu systemu rur spustowych o małym przekroju. Można też zaopatrzyć wpust dachowy w ogrzewanie, co zabezpieczy system przed zamarznięciem wody podczas niskich temperatur.

Trójkątne kliny styropianowe

Znajdują one coraz większe zastosowanie na dachach płaskich krytych papą termozgrzewalną, ich podstawowym zadaniem jest skuteczne rozprowadzenie wody opadowej na połaci dachowej. Najczęściej spotykane wymiary to :5×5 cm i 10×10 cm. Można je wykorzystać przy wykonywaniu obróbek papowych kominów, świetlików, ogniomurów, ścian, attyk itp. Uzyskujemy dzięki nim płynne przejście pokrycia dachowego z powierzchni poziomej na powierzchnię pionową. Celem tego rozwiązania jest zmniejszenie kąta załamania papy termozgrzewalnej, co widocznie polepsza jej parametry użytkowe. Również dzięki temu woda opadowa nie gromadzi się w pobliżu komina (czy innej pionowej powierzchni). Trójkątne kliny styropianowe przyklejamy do podłoża klejem bitumicznym trwale plastycznym. Jeśli mamy do czynienia z klinami nie oklejonymi papą należy przykryć klin pasem papy (najlepiej podkładowej) w celu zabezpieczenia klina przed stopieniem podczas zgrzewania papy.

Kliny odbojowe

Innym zastosowaniem klinów styropianowych jest rozprowadzenie wód opadowych na powierzchni dachu płaskiego. Niestety często się zdarza, że w procesie projektowania pokrycia dachowego zapomina się o zaplanowaniu odprowadzenia wody z każdego miejsca na połaci. Należy pamiętać, że woda opadowa może napotykać na swojej drodze przeszkody w postaci kominów, świetlików czy ścian. Wobec tego musimy zastosować odbojowe kliny styropianowe, które rozprowadzają wodę do wpustów lub rynien. Zastosowanie styropianowych klinów odbojowych skutecznie rozprowadza wodę do wpustów. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy na dużych połaciach dachów przemysłowych, zwłaszcza w układzie z konstrukcyjną blachą trapezową, spadki są projektowane tylko jednostronnie do koryta. Pojawia się tutaj niebezpieczeństwo zbierania się wód opadowych w korycie. Kliny układamy bezpośrednio na podłożu lub izolacji termicznej. Aby ułatwić sobie pracę można okleić kliny spadkowe papą.

Kliny styropianowe – doskonałe rozwiązanie na płaski dach

Profilowanie spadków połaci dachowej klinami styropianowymi

Gdy mamy do czynienia z źle wyprofilowanym spadkiem na dachu albo gdy chcemy zredukować jego ciężar najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie styropianowych klinów profilujących spadki EPS100-038 lub EPS200-036 produkcji SWISSPOR POLSKA Sp. z o. o.

Dla pożądanego kształtu pokrycia dachowego i planowanego spadku możemy uformować go za pomocą klinów spadkowych. Wykorzystujemy tu trzy rodzaje płyt modułowych:
– płytę korytkową,
– płytę skośną z jednokierunkowym spadkiem,
– płytę grzbietową.

Płyty te produkowane są w wymiarach 1,0×1,0 m. Dzięki zastosowaniu różnych grubości początkowych i końcowych płyt możliwe jest wyprofilowanie spadku na każdym rodzaju dachu. Dodatkowo, klient wraz z materiałem otrzymuje projekt pokrycia dachowego z zaznaczonym miejscem ułożenia każdej płyty (płyty są oznaczone numerami), co niezwykle ułatwia montaż płyt na połaci dachowej. Styropianowe kliny przyklejamy do podłoża klejem bitumicznym trwale plastycznym lub montujemy za pomocą łączników do mocowania mechanicznego.

ASZ

4.6/5 - (5 votes)

Data publikacji: 8 sierpnia, 2013

Autor:

4.6/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Piotr
    sobota, 21 grudnia, 2019

    płaskie dachy co raz to mniej są krzywe, ale gdyby taki się zdarzył to jest nie niego sprostowanie. zalegająca woda i śnieg to najgorsze co może zalegać na dachu. dobrze, że jest opcja takiej naprawy.

Podobne artykuły