Rynny

Kształt rynny a skuteczność odprowadzania wody: co warto wiedzieć?

System rynnowy ma na celu dokładne odprowadzenie wody spływającej z dachu, i to jak najdalej od elewacji. Wiele czynników wpływa na efektywność odprowadzania wody, m.in. szczelność czy prawidłowy montaż poszczególnych elementów orynnowania. Kluczowy jest jednak przekrój rynny, o czym często zapominają prywatni inwestorzy.

Zwykle to kształt rynny, a więc jej wygląd, stanowi podstawowe kryterium wyboru systemu orynnowania. Tymczasem ważniejsza do estetyki jest kwestia przepustowości. To właśnie ona zapewnia właściwe zabezpieczenie elewacji. Dlatego wybierając system orynnowania, należy się skupić nie tylko na designie i dopasowaniu do budynku, lecz przede wszystkim na skuteczności pracy.

Obliczamy drożność rynny: efektywna powierzchnia dachu (EPD)

Aby mieć pewność, że wybraliśmy odpowiedni rodzaj rynny, powinniśmy obliczyć efektywną powierzchnię dachu (EPD). Wskaźnik ten pozwala zaplanować liczbę rynien, ich długość, średnicę, głębokość, a zwłaszcza kształt dla danego dachu. – Najważniejszym parametrem jest tu szerokość rynny – mówi Magdalena Gardyła, Specjalista ds. Rozwoju Produktu i Jakości w Galeco. – Na tej podstawie można ocenić, ile wody i jak szybko nią przepłynie. Drugim istotnym wyznacznikiem odpowiedniej drożności orynnowania jest spadek rynien w stosunku do położenia rur spustowych. Powinien on wynosić 3 mm na 1 metr bieżący w kierunku do rury spustowej. Dzięki temu rynny będą się oczyszczać, a woda sprawnie nimi spływać. Należy również wziąć pod uwagę intensywność opadów deszczu w regionie. To ważny parametr i bardzo pomocny przy obliczeniach odpowiedniej przepustowości systemu rynnowego.

Rynny o przekroju półokrągłym

Rynny o przekroju półokrągłym

Przekrój półokrągły rynny -kształt rynny

Rynny o półokrągłym kształcie to najczęstszy wybór, jeśli chodzi o odwodnienie dachu. Zawdzięczają to wysokiej wytrzymałości oraz uniwersalnemu przekrojowi, dzięki czemu skutecznie odprowadzają wodę z każdego typu dachy. Ponadto wyróżniają się dużą przepustowością, dlatego świetnie sprawdzają się tam, gdzie trzeba odprowadzać duże ilości wody. – Dodatkowo w przypadku systemu PVC, by jeszcze bardziej usprawnić odwodnienie budynku, nasi inżynierowie opatentowali wywinięcie brzegów rynien do wewnątrz – tłumaczy Magdalena Gardyła, ekspert firmy Galeco. – Skutecznie zabezpiecza ono dom przed przelewaniem się wody z rynien w trakcie dużych opadów, zwiększając tym samym ich przepustowość.

Rynna kwadratowa

Rynna kwadratowa

Rynny kwadratowe: jakie mają zalety?

Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się także rynny o przekroju kwadratowym. Montuje się je głównie w budynkach o małej oraz średniej powierzchni dachowej – świetnie odprowadzają z nich wodę. Na dachach budynków o nowoczesnej bryle architektonicznej prezentują się bardzo atrakcyjnie, ponieważ dopełniają całość swoim modernistycznym kształtem. – Taki wygląd domu pomaga też osiągnąć maskownica podsufitkowa dostępna w systemie STAL2 firmy Galeco – przekonuje Magdalena Gardyła. – Zatrzaskiwana na specjalne haki doczołowe zasłania przednią część rynny, nadając efekt gładkiego wykończenia okapu.

Orynnowanie powinno być nie tylko estetycznie wykonane, lecz także dopasowane do architektury budynku. Niemniej o wiele ważniejsze są funkcjonalność systemu i idąca z nią w parze przepustowość. Dlatego system rynnowy o danym przekroju musi być odpowiednio dobrany zarówno do typu dachu, jak i jego powierzchni. Stanowi to najlepszą gwarancję, że orynnowanie dobrze poradzi sobie z daną ilością wody opadowej, a przez to właściwie zabezpieczy cały budynek.

4.6/5 - (5 votes)

Data publikacji: 29 lipca, 2017

Autor:

4.6/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły