Łącza ciesielskie – nie obejdzie się bez dobrego sprzętu
Mocowanie złączy ciesielskich jest żmudnym zajęciem, szczególnie wtedy, gdy nie posiadamy nowoczesnego sprzętu. Aby przyspieszyć pracę przydatna będzie gwoździarka, która usprawni pracę i uczyni ją łatwiejszą.
Gwoździe do łączy ciesielskich
Przy tradycyjnym montowaniu łączy, producenci blach zalecają używanie specjalnych gwoździ do łączy ciesielskich, niekiedy zwanych „gwoździami kotwowymi” lub „anchorami” (od angielskiego słowa: anchor nails).
To pierścieniowe gwoździe, ocynkowane zgodnie z obecnie obowiązującą normą EC5 wg klasy 2, które mają specjalny kształt łba powodujący zaciskanie się w otworze łącza ciesielskiego. Według obowiązującej obecnie normy EN14592 powinny być oznaczone na opakowaniu m.in. znakiem CE. Kształt łba, jak i pierścieniowa powierzchnia gwoździa, zapewniają maksymalną siłę trzymania się w drewnie oraz najsztywniejsze trzymanie łącza poprzez gwóźdź.
Zamocowanie takiego gwoździa wcale nie jest proste, zwłaszcza, że łącza z reguły nie są łatwo dostępne i często nie ma gdzie i jak się dobrze zamachnąć młotkiem. I tu właśnie przydaje się gwoździarka.
Gwoździarki
Do łączy ciesielskich możemy zastosować zarówno gwoździarkę gazową, jak i pneumatyczną. Z pomocą gwoździarki gazowej możemy wbić gwódź ciesielski jednym strzałem. Niektóre gwoździarki pneumatyczne także to umożliwiają. Na łatwe wycelowanie w otwór pozwala gwóźdź wystający z nosa gwoździarki.
Gwoździarka wibracyjna B.PRO NA34/50 VIBE
Gwoździarka VIBE wbija gwóźdź serią drobnych uderzeń/wibracji, dzięki czemu chroni strukturę drewna i zapewnia bezpieczne wbijanie – w przypadku, gdy nie trafimy w otwór, gwóźdź nie poleci „rykoszetem”, tylko spadnie swobodnie obok, tak jak ma to miejsce w przypadku gwoździarek jednostrzałowych.
Jej zaletami są ponadto mała waga – ponieważ nie wymaga dużego cylindra ze sprężonym powietrzem – oraz niewielkie gabaryty, co sprawia, że użycie jest niezwykle komfortowe, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach.
Choć czas wbijania jest nieco dłuższy od gwoździarki jednostrzałowej, nie wpływa to jednak znacząco na wydajność pracy. Gwoździe mają średnicę 40 mm, a ich długość zależy od tego, co dobrał konstruktor do naszej więźby w projekcie. Najczęściej jest to 40 lub 50 mm, rzadziej 60. Zawsze trzeba zwrócić uwagę na ilość gwoździ przypadających na łącznik ciesielski, bo np. dłuższe gwoździe można zastąpić większą ilością krótszych gwoździ.
Dobry sprzęt kosztuje, to fakt, ale może warto pomyśleć o tym, że gwoździarka nie jest tylko wydatkiem, ale inwestycją, która usprawnia pracę i sprawia, że efekt jest dużo trwalszy. Zaoszczędzony czas można wszak spożytkować na dużo przyjemniejsze rzeczy.
Na koniec jeszcze jedna ciekawostka – otóż, w ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się wkręty ciesielskie, które są alternatywą dla gwoździ typu anchor, ale o tym opowiemy w następnym numerze.
Łukasz Komierowski
B.Pro
Komentarze