Rynny

Limuzyna w cenie klasy średniej? Jest to możliwe!

Choć koszt orynnowania domu czy innego budynku jest stosunkowo niewielki w porównaniu do kosztów wykonania dachu, zapewne wielu z Was dość często spotyka się z niemałym zaskoczeniem inwestorów, którzy kupując tzw. projekt gotowy, poznali finalny koszt materiałów i elementów niezbędnych do wykonania dobrego odwodnienia. Przypuszczam też, że większość z Was, podobnie jak ja, nie raz i nie dwa zastanawiała się, dlaczego klienci do połaci wykonanej z trwałej dachówki ceramicznej bądź cementowej, wybierali różne rynny.

Jakiś czas temu, zgłębiłem temat i poznałem dość prostą zależność, a mianowicie ”jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze”. Biorąc pod uwagę ilość sprzedawanych projektów gotowych i przekonanie inwestorów, że wszystkie koszty otrzymuje w załączonym do projektu kosztorysie, odpowiedź wydaje się prosta. Skąd zatem to często spotykane zaskoczenie? Raczej każdy z nas, a ja na pewno, nie spotkałem się nigdy ze szczegółową specyfikacją całego systemu rynnowego, która, jak twierdzą klienci, została dołączona do wybranego projektu. Niestety większość z nich nie zdaje sobie sprawy, że specyfikacja uwzględnia zazwyczaj jedynie rynnę, rurę spustową i odpływ, Jak dotąd, w żadnej, jaką analizowałem (a było ich nie mało) nie widniały wszystkie niezbędne materiały i elementy potrzebne do wykonania odwodnienia, a tym bardziej zależna od jakości, tworzywa i producenta, szczegółowa wycena i finalny koszt tej części inwestycji.

Przykładowy koszt orynnowania dla gotowego projektu domu jednorodzinnego – projekt “Fortuna” pracowni Archipelag

Limuzyna w cenie klasy średniej? Jest to możliwe!Limuzyna w cenie klasy średniej? Jest to możliwe!* Aktualne cenniki dostawców wymienionych w zestawieniu zostały pobrane ze stron internetowych lub od autoryzowanych dystrybutorów w dniu 14 czerwca 2013 r.
** Rozbieżności w ilości haków wynikają z zaleceń producentów. Do zestawienia przyjęto haki mocowane do czoła deski.

Kilka banałów

Już od wielu lat przedstawiam klientom dwa najistotniejsze czynniki, które kształtują finalny koszt ich systemu rynnowego, a mianowicie:
– wielkość rynny potrzebnej do odwodnienia konkretnego dachu, co wylicza projektant
– cenę kompletnego systemu, która nie jest uwzględniona w specyfikacji. Dbając o własny biznes i zadowolenie klientów, przedstawiam wszystkie elementy niezbędne do wykonania odpowiedniego orynnowania dla ich dachu. Nie porównuję tylko ceny półrynny i rury spustowej, ale też m.in. narożniki, mocowania rur spustowych, haki rynnowe, dylatacje itp.

Wiecie, co najlepiej zdało egzamin? Przygotowane zestawienia w arkuszu kalkulacyjnym, które aktualizuje i stosuje niezmiennie od kilku lat. Po co? Żeby mieć pełną wiedzę i tym samym nie nabijać klientów w butelkę. Wychodząc z założenia, że zadowolony klient, to gwarantowany sukces mojej firmy, do pracy nad zestawieniem podszedłem w sposób rzetelny i skrupulatny, umieszczając w nim ceny detaliczne orynnowania w każdej z grup materiałowych najpopularniejszych i sprawdzonych producentów. Żeby pokazać, jak zmienia się cena metra bieżącego i finalny koszt systemu u różnych producentów, przedstawiam przygotowane zestawienia dla dwóch różnych gotowych projektów. By były czytelne, nie uwzględniłem w nich kosztów robocizny i rabatów.

Przykładowy koszt orynnowania dla gotowego projektu domu jednorodzinnego – projekt “Dom w bazylii” Biura Projektów ARCHON+

Limuzyna w cenie klasy średniej? Jest to możliwe!Limuzyna w cenie klasy średniej? Jest to możliwe!* Aktualne cenniki dostawców wymienionych w zestawieniu zostały pobrane ze stron internetowych lub od autoryzowanych dystrybutorów w dniu 14 czerwca 2013 r.
** Rozbieżności w ilości haków wynikają z zaleceń producentów. Do zestawienia przyjęto haki mocowane do czoła deski.

Możliwość wyboru = brak reklamacji

Dzięki szerokiej ofercie rynkowej systemów rynnowych oraz znajomości produktów przedstawiam klientom precyzyjne zestawienie na podstawie kilka różnych materiałów. Na podstawie przygotowany arkusz kalkulacyjny analizuję i omawiam nie tylko mocne i słabe strony wybranych materiałów, ale też ich cechy i właściwości poza cenowe. Zastanawiacie się, po co to wszystko? Każdy z nas, lubi mieć poczucie, że podejmuje racjonalne decyzje. Możliwość wyboru sprawia, że mamy kontrolę nad sytuacją i podejmujemy świadome, nienarzucone przez sprzedawcę decyzje, co przekłada się na minimalizację powodów do ewentualnych przyszłych reklamacji. Co więcej, często jesteśmy w stanie zapłacić więcej, jeśli widzimy realne korzyści z droższych rozwiązań.

Jeśli macie pytania lub chcecie wysłać swoje zestawienia do wyliczenia, zapraszam do kontaktu na stronie www.facebook.com/tomasz.piestrzynski.BJ.

Tomasz Piestrzyński
Blacharz-dekarz z wieloletnim doświadczeniem

5/5 - (8 votes)

Data publikacji: 10 października, 2013

Autor:

5/5 - (8 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. obserwator
    sobota, 15 sierpnia, 2020

    Warto iść za radą odpowiedzialnych fachowców i zwrócić uwagę na ostateczny koszt pokrycia dachu wraz z systemami orynnowania przy gotowych projektach.Niech nikogo nie zdziwi,że ogólny kosztorys gotowego projektu będzie niższy niż ten realny po zakończeniu prac budowlanych.

Podobne artykuły