Rynny

Montaż rynien: najczęstsze błędy i jak ich uniknąć [porady]

Prawidłowy montaż rynien stanowi gwarancję bezpieczeństwa domu. Jakie błędy są najczęściej popełniane podczas montowania rynien i jak ich uniknąć? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Błędy popełnione podczas montażu rynien mogą prowadzić do odkształceń, nieszczelności czy korozji. Aby tego uniknąć, warto zasięgnąć porady ekspertów. Wybiorą oni odpowiedni system rynnowy, a także zadbają o prawidłowy montaż.

Montaż rynien: najpierw obliczenia

Montaż rynien należy zaplanować już na etapie budowy domu. Kluczem są prawidłowe wyliczenia w oparciu o tzw. efektywną powierzchnię dachu (EPD). Można skorzystać z narzędzi, które ułatwiają wykonywanie pomiarów – np. z kalkulatora firmy Galeco (www.galeco.pl). Kalkulator pozwala obliczyć powierzchnię dachów oraz dopasować do niej ilość i rodzaj rynien, a także miejsce montażu rur spustowych i odpływów. – System orynnowania musi być przede wszystkim odpowiednio dobrany. Nieprawidłowo wykonane obliczenia podczas jego projektowania mogą skutkować zalewaniem elewacji domu, a w najgorszym wypadku oberwaniem się rynien – wyjaśnia Magdalena Gardyła, Specjalista ds. Rozwoju Produktu i Jakości w Galeco. – Aby tego uniknąć, należy na samym początku zwrócić uwagę na najistotniejsze parametry całego orynnowania.

Rynny dobrze osadzone

Rynny należy odpowiednio zamontować względem połaci dachu. Gdy znajdą się za wysoko, to strumień wody trafiający do rynny spowoduje wychlapywanie się wody poza jej obraz. Z kolei jeśli rynny są zamontowane zbyt nisko, woda nie wpada do rynny, tylko przelewa się poza jej obrys. – Dlatego trzeba pamiętać, by cały system rynnowy wystawał poza granicę pokrycia dachowego nie dalej niż połowa jego szerokości – mówi Magdalena Gardyła z Galeco. – Równie ważne jest, by linia przedłużająca płaszczyznę dachu biegła w odległości 1-2 cm nad rynną. Orynnowanie osadzone w ten sposób będzie odpowiednio przyjmowało wodę deszczową i odprowadzało ją jak najdalej od domu.

Rynny z PVC: o czym trzeba pamiętać?

Rynny z PVC rozszerzają się pod wpływem wysokich temperatur oraz kurczą na skutek niskich. Ponieważ w ciągu roku temperatury mocno się wahają, orynnowanie z PVC musi być zamontowane z największą wiedzą i starannością. Poszczególne elementy orynnowania Galeco PVC, czyli narożniki i łączniki, wyposażono w specjalne linie dylatacyjne, które wskazują miejsce, gdzie trzeba dosunąć rynny zależnie od temperatury powietrza podczas montażu. Tak dopracowany system gwarantuje niezawodność przez lata. Oprócz tego łączniki mają specjalne uchwyty boczne, dlatego elementy mocuje się do deski czołowej, co stabilizuje cały system oraz znacznie obniża ryzyko rozszczelnień. Jedynym ruchomym elementem w systemie pozostaje tylko rynna PVC. Równie istotne są obejmy montowane na rurach spustowych z PVC. Należy je umieszczać co 1,8 m, co stanowi doskonałe zabezpieczenie systemu, a przez to całego budynku.

Orynnowanie: ważne punkty

Szczególnie istotne są miejsca połączeń w systemie orynnowania. Każdy układ orynnowania wyposażony jest jednak we własne elementy, stanowiące podstawę stabilnego zamocowanie konstrukcji na poszyciu dachowym. Warto zwrócić uwagę na właściwe, równomiernie rozstawienie haków doczołowych lub nakrokwiowych w odległości max. 60 cm pomiędzy elementami. W przypadku większych odległości wzrośnie ryzyko odkształceń pod wpływem ciężaru wody opadowej bądź śniegu, a nawet całkowitego zniszczenia systemu.

4.4/5 - (10 votes)

Data publikacji: 2 stycznia, 2017

Autor:

4.4/5 - (10 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły