Okna dachowe

Najczęstsze usterki okien dachowych

Okna dachowe mają mnóstwo walorów i to sprawia, że stały się jednym z bardziej pożądanych rozwiązań aranżacyjnych. Niewtajemniczonym może się jednak niekiedy wydawać, że okna połaciowe ze względu na miejsce montażu są bardziej awaryjne niż fasadowe. Nic bardziej mylnego – usterki okien dachowych nie zdarzają się częściej niż w przypadku klasycznych okien, a większości z nich można z powodzeniem uniknąć. Jakie usterki okien na poddaszu mogą się pojawić i jak prawidłowo na nie zareagować?

Za problem z oknem dachowym najczęściej odpowiada zły montaż

Usterki okien połaciowych zdarzają się bardzo rzadko, a jeśli ich użytkownicy zgłaszają jakieś problemy, np. nieszczelność okien, zwykle ich przyczyna nie dotyczy samego okna, ale błędów popełnionych na etapie montażu czy braku konserwacji w czasie użytkowania. Nieprawidłowy montaż okna dachowego to według ekspertów źródło blisko 95% usterek okien. Źle osadzone, nieprawidłowo wypoziomowane i niedokładnie uszczelnione okno szybko może stać się przyczyną problemów. Może się np. zdarzyć, że okno dachowe zacznie przeciekać lub pojawi się w jego okolicy wilgoć, nie będzie skutecznie izolować hałasu i wyziębiać pomieszczenie.

Aby uniknąć tego rodzaju trudności, okno dachowe powinno się montować zgodnie z dołączoną do niego instrukcją, a do uszczelnienia wykorzystać specjalne uszczelniające kołnierze do okien dachowych. Montaż okien połaciowych najlepiej też zlecić specjalistom. Należy również pamiętać o zalecanych przez producenta zabiegach konserwacyjnych – jeśli skrzydło okna dachowego ciężko pracuje, to znak, że zawiasy pilnie trzeba pokryć smarem, a potem powtarzać tę czynność regularnie. Niekiedy usterka okna dachowego wynika też ze złego użytkowania lub niewłaściwych warunków w pomieszczeniu, w którym się ono znajduje.

Tego rodzaju problemem jest parowanie okien dachowych i kondensacja pary wodnej na szybach. Jak wyjaśniają specjaliści z firmy Dakea, producenta wysokiej klasy nowoczesnych okien połaciowych do różnych pomieszczeń, za zaparowane okna dachowe odpowiada w zdecydowanej większości przypadków nie usterka okna, ale nadmierna wilgotność w pomieszczeniu z oknem.

Usterki okien, których nie wolno bagatelizować

Każda nieszczelność okna dachowego wymaga reakcji, ponieważ kapiąca z okna woda, grzyb i pleśń to poważne zagrożenie dla kondycji dachu, ścian, a przede wszystkim bezpieczeństwa i zdrowia domowników. Nieszczelne okno dachowe czy tzw. mostki termiczne pojawiające się jako efekt złego montażu okna negatywnie wpływają na komfort termiczny w pomieszczeniu. Naprawa okna lub korekta montażu jest wówczas jedynym sposobem na zahamowanie wzrostu kosztów ogrzewania w domu.

Każde uszkodzenie szyby okna dachowego również wymaga działania. Jeśli pęknięcie na szybie okna dachowego pojawiło się na skutek uderzenia, wystarczy wymienić ją na nową. Kiedy jednak przyczyny usterki szyby nie da się łatwo wyjaśnić, warto skonsultować problem z serwisem – być może za pęknięcie odpowiada wada fabryczna szyby. Te zdarzają się niezwykle rzadko i dotyczą wszystkich okien, również standardowych okien fasadowych. Podobnie rzadka jest kondensacja pary wodnej w przestrzeni międzyszybowej okna dachowego, która również wymaga konsultacji z serwisem.

Jak naprawić okno dachowe?

Usterki okien dachowych warto zawsze skonsultować z producentem okna. W razie wystąpienia awarii producent okien dachowych nie tylko pomoże nam ustalić prawdopodobną przyczynę problemów z oknem, ale też zapewni profesjonalny serwis. Okna dachowe są w praktyce rozwiązaniem bardzo mało awaryjnym, o ile odpowiednio się o nie dba i konserwuje, a okno połaciowe jest dobrej jakości.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 21 maja, 2023

Autor:

5/5 - (1 vote)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły