Dachy płaskie

Nowe wytyczne dachów płaskich Stowarzyszenia DAFA

„DAFA DP 2.01 Wytyczne do projektowania i wykonywania dachów z izolacją wodochronną – wytyczne dachów płaskich” to nowa publikacja specjalistów zrzeszonych przy Stowarzyszeniu Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA. Jest to już 14 pozycja Stowarzyszenia, będącą aktualizacją oraz uzupełnieniem I ich wydania z 2009, opracowana przez Ryszarda Klatt przy współpracy zespołu redakcyjnego w składzie: Maciej Borodzicz, Paweł Fiszer, Brunon Gogol, Andrzej Wdowiak.

Dachy płaskie mają swoją wieloletnią tradycję, ale ich rzeczywisty rozwój w wieku XX nastąpił początkowo dzięki zastosowaniu materiałów bitumicznych, a w późniejszym okresie – materiałów syntetycznych. Wracając do polskiej historii dekarstwa warto przypomnieć, że jeszcze przez niemal całe lata osiemdziesiąte XX wieku dla pokryć o małych spadkach połaci mieliśmy do dyspozycji papę na lepiku na gorąco. Wiedzieliśmy także, że ostatnim miesiącem wykonywania uszczelnień dachu jest wrzesień, ponieważ jesienna wilgoć w powietrzu nawet w słoneczny dzień powodowała niebezpieczne pryskanie gorącego lepiku i uniemożliwiała klejenie. Przemiany ustrojowe i uruchomienie ludzkiej przedsiębiorczości sprawiły, że od początku lat dziewięćdziesiątych zaczęto stosować w Polsce nowocześniejsze technologie dekarskie. Pierwsze wdrożenia nadzorowane były przez profesjonalistów z długoletnim doświadczeniem – przedstawicieli zachodnich koncernów. W tych czasach firmom zależało na dobrej opinii o dachach wykonywanych z ich materiałów.

Nowe wytyczne dachów płaskich Stowarzyszenia DAFA

Charakterystycznym zjawiskiem dla tego okresu było nie nadążanie procesów legislacyjnych za gwałtownie postępującymi zmianami gospodarczymi, co często skutkowało na przykład brakiem odpowiednich rozporządzeń, ustaw, norm, instrukcji i innych dokumentów regulujących zastosowanie określonych rozwiązań technicznych. W tym czasie zmieniono również prawo budowlane, wprowadzając konieczność posiadania aprobat technicznych. Jednak w praktycznym stosowaniu prawa budowlanego zaniedbano co najmniej dwie sprawy: porównywalność metod badawczych stosowanych w Polsce i w krajach zachodnich oraz praktycznie kompletny brak zapisów dotyczących kontroli jakości materiałów. Wszystko to spowodowało pewne „odstępstwa od standardów”, a wobec braku tychże standardów często wręcz dowolność we wdrażaniu nowych technologii, w następstwie czego zdarzają się realizacje dachów płaskich które ciekną, a izolacje wodochronne po sześciu, ośmiu latach rozchodzą się w rękach. Dlatego też w ramach organizacji DAFA zrodziła się inicjatywa opracowania „Wytycznych do projektowania i wykonywania dachów z izolacją wodochronną”, które to opracowanie wypełnia jakże brakujące ogniwo w polskiej literaturze fachowej.

Powstałe w Polsce w 2006 roku Stowarzyszenie DAFA wpisuje się w europejskie i światowe doświadczenia, obejmujące wspólne działania wysokiej klasy specjalistów w przekazywaniu wiedzy o wysokim poziomie zaufania. Drugie wydanie niniejszej publikacji powstało w oparciu o opracowanie Międzynarodowego Zrzeszenia Dekarzy IFD, bazując na ich blisko 60-letnim doświadczeniu.

Pomimo zaledwie pięcioletniej historii Stowarzyszenia DAFA, należy zwrócić uwagę, że funkcjonowanie w Unii Europejskiej wzbogaciło nas o wspólne doświadczenia w ujednolicaniu norm europejskich (EN), które de facto i z natury rzeczy są normami polskimi (PN).

Dlatego też prezentowana publikacja uzupełniona została o 3 aneksy: „Przykładowe rysunki rozwiązań detali”, „Spis polskich norm (PN EN) w zakresie robót dekarskich” oraz „Wykorzystanie polskich norm PN EN do doboru materiałów pokryciowych”. Na szczególną uwagę zasługuje aneks 3, który stanowi oryginalną interpretację zespołu DAFA, omawiającą normy europejskie. Warto zwrócić uwagę, że porównanie norm europejskich z opracowaniem IFD nigdy nie wykazuje merytorycznych rozbieżności i trudno nie zauważyć, że są to dokumenty nawzajem się uzupełniające.

Nowe normy posiadają niewątpliwą zaletę – materiały z tej samej grupy zastosowań mają identyczne metody badań ich właściwości, co pozwala na porównywanie materiałów i wybranie najlepszego (optymalnego) – w zależności od klasy i kategorii obiektu. Projektant dobierając wymagania nie ma zatem konieczności stosowania identycznych materiałów dla obiektów tymczasowych i wysokiej klasy obiektów użyteczności publicznej. Aneks omawia także procedury związane z ustaleniem odpowiedzialności producenta za produkt.

Wytyczne DAFA omawiają następujące zagadnienia:
• Podstawowe informacje oraz definicje;
• Podstawowe zasady techniki wodochronnej;
• Konstrukcja stropów;
• Elementy izolacji wodochronnej, wymagania i stosowanie;
• Instrukcje techniczne dotyczące wykonywania izolacji przeciwwodnych;
• Zabezpieczenie izolacji wodochronnej dachu przeciwko siłom ssącym wiatru;
• Zabezpieczenie pokrycia i powierzchni użytkowych;
• Detale dachowe – wykończenia i obróbki, dylatacje itd.;
• Remonty oraz utrzymanie dachów;
• Przekroje i rysunki rozwiązań detali, stanowiące znaczną część publikacji.

Publikacja ta jest obowiązkową lekturą dla architektów, projektantów, wykonawców, inwestorów i innych uczestników procesu inwestycyjnego.

Wytyczne DAFA są uznanym przez międzynarodowe środowisko branżowe standardem dla projektowania i wykonawstwa dachów płaskich, a także argumentem i ważnym punktem odniesienia w wielu kwestiach spornych, w tym także dla spraw sądowych. Publikacja dostępna jest na stronie www.dafa.com.pl

Ryszard Klatt
wraz z Zespołem Redakcyjnym
Stowarzyszenia DAFA

5/5 - (6 votes)

Data publikacji: 6 grudnia, 2012

Autor:

5/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły