Rynny

Odpowiedni system rynnowy – ogólne informacje

Bez względu na to czy dach naszego domu jest płaski czy spadzisty musimy zadbać o jego odpowiednie odwodnienie. Dlatego warto zainwestować w sprawdzony system rynnowy. Unikniemy dzięki temu kłopotów z odprowadzaniem wody i szkód jakie mogłyby uczynić przy przeciekach. Niestety bywa, że inwestorzy o tym zapominają i zamiast cieszyć się z nowego domu przy pierwszej ulewie mamy mokry kłopot.

Tymczasem kompleksowy system odwodnienia jest niezwykle istotnym elementem każdego dachu. Powinien łączyć w sobie właściwości dobrej instalacji wodno-kanalizacyjnej i dobrego pokrycia dachowego. I nie może składać z składać się z elementów, które do siebie wzajemnie nie pasują. Rynny, rury spustowe, kolanka, mufy, rynhaki, denka, sztucery, odsadzki cokołowe, rewizje – to wszystko razem tworzy nierozerwalną całość.

Odpowiedni system rynnowy, czyli jaki?

Skuteczny. Aby system działał jak należy musimy dobrać go proporcjonalnie do wielkości i kształtu dachu oraz kąta pochylenia połaci.

Niezastąpione rynny

Nie tylko zabezpieczają elewacje budynków przed zawilgoceniem i zabrudzeniem, ale też chronią mieszkańców przed skumulowanym zmoczeniem na krawędziach dachu oraz zapobiegają rozmywaniu otoczenia domu i zachlapywaniu jego cokołu przez silne strugi wody spadające z dachu. Co ciekawe elementy te mają zastosowanie nie tylko na dachach, ale służą też odwodnieniu tarasów, balkonów oraz lukarn.

 

Odpowiedni system rynnowy - ogólne informacje

Zalety nowoczesnych systemów odwodnienia

• efektywne odprowadzenie wody deszczowej z dachu;
• łatwość montażu i elastyczność zastosowań;
• estetyczny wygląd, kompatybilny z pozostałymi elementami elewacji;
• długoletnie użytkowanie.

Z czego składa się system rynnowy?

Bez względu na producenta każdy system rynnowy składa się z tych samych elementów tj.: rynny, rury spustowej, kolanka, narożników rynnowych zewnętrznych oraz wewnętrznych, haku rynnowego, obejmy rury spustowej, denka zaślepiającego oraz wylewki.
Zaleca się stosowanie pełnych rozwiązań systemowych tylko od jednego producenta.

Podział systemów rynnowych

Systemy rynnowe dzielimy pod kątem materiału z którego powstał:

 

– stal ocynkowana – coraz rzadziej stosowana ze względu na podatność na korozję i skomplikowany montaż;

– blacha stalowa nowej generacji powlekana bądź lakierowana lub z tytan-cynku – jest odporna na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne przy jednoczesnej dostępności kolorystycznej.

Odpowiedni system rynnowy - ogólne informacje

– aluminium – systemy rynnowe wytłaczane z tego materiału są bardzo dobrze zabezpieczone przed korozją. Wykończone kilkoma warstwami: lakierowaniem, malowaniem, pokryciem poliestrem albo akrylem są niezwykle trwałe.

– PVC – są wytwarzane z niezwykle odpornego na uderzenia oraz warunki atmosferyczne polichlorku winylu, pokrytego tlenkiem tytanu lub akrylem. Ze względu na sposób barwienia w całej masie ograniczona jest dostępność kolorystyczna, za to są najtańsze i cieszą się popularnością.

miedź – wytłaczane są z miedzi czystej bądź powleczonej cynkiem lub akrylem. I choć są bardzo trwałe nie należą do najtańszych. Miedzianych rynien nie można jednak montować na dachach krytych blachą aluminiową ani stalową, gdyż na styku tych materiałów może wystąpić zjawisko elektro-korozji.

Dobrze zamontowane systemy rynnowe skutecznie i w całości muszą odbierać wodę deszczową spływającą z dachu, a zimą wytrzymywać napór śniegu i lodu. Tylko wtedy nie grozi nam przeciekanie powały.

ASZ

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 20 września, 2013

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły