Odwadnianie dachów płaskich – innowacyjny system modułowy
Aktualne trendy w architekturze nadal stawiają ma minimalizm. Trend ten nie słabnie, a rośnie w siłę. Nie obserwujemy już skomplikowanych form budynków. W zamian widzimy surowość, jednolitą barwę, ale także ciekawą fakturę i masywną, prostą bryłę. Płaskie dachy doskonale wpasowują się w ten trend, łącząc ów minimalizm z klasyką. Dachy takie mimo licznych zalet, mają też kilka wad.
Zaletą płaskiego dachu jest choćby to, że można na nim założyć ogród i bezpiecznie chodzić. Trudnością i wyzwaniem staje się jednak odwadnianie takiego dachu. Czy nie ma na nie dobrego sposobu?
Tradycyjne metody, a odwadnianie dachów płaskich
Jak można się domyślać odwodnienie dachu płaskiego jest dużo trudniejsze niż spadzistego. W tym przypadku woda po prostu spływa do rynny, a stamtąd odprowadzana jest do studzienki lub pod ziemię. Dachy płaskie mają kilku – kilkunastostopniowe nachylenie zatem woda nie bardzo może odpłynąć. Należy wówczas zastosować którąś z metod: podciśnieniową lub grawitacyjną.
Metoda podciśnieniowa zamyka dopływ powietrza automatycznie po przekroczeniu w rurach spustowych pewnego poziomu wody. Całkowicie wypełnia ona rury, zatem ciśnienie się zwiększa i przepływa z większą prędkością. Druga z metod – grawitacyjna natomiast posiłkuje się wpustami umieszczonymi na dachu i rurami, które umieszcza się ze spadkiem w kierunku odpływu. Ponieważ woda płynie tu z mniejszą prędkością, niż w poprzednim systemie, zabiera ze sobą zanieczyszczenia, oraz powietrze. Warto zatem zadbać w tym przypadku o rury z większą średnicą.
W przypadku systemu grawitacyjnego możliwe jest odwodnienie dachu poprzez zakup takich elementów jak wpusty dachowe, rury kanalizacyjne i spustowe u różnych dostawców. Dostępne są także gotowe zestawy wszystkich elementów niezbędnych, by takie odwodnienie zastosować. W 2018 roku takie rozwiązanie wprowadziła firma Galaco, znacznie ułatwiając wybór.
System modułowy pomocny w odwadnianiu dachów płaskich
Rewelacyjnym rozwiązaniem, łączącym wygodę, wydajność i szczelność zarazem jest System Galeco DACHY PŁASKIE. Jego nowatorstwo, niezastosowane nigdy wcześniej polega na modułowości. Firma zaoferowała innowacyjne narzędzie, które rozwiązuje problem odwadniania dachów płaskich. Dokonano w nim połączenia wpustu dachowego, rury okrągłej ⌀ 110 mm i przejścia przez attykę adapter. Połączenia w zestawy występują nie tylko w różnych konfiguracjach, ale też kolorach. Do rozwiązania tego, co ciekawe pasują systemy rynnowe, służące standardowo do odwadniania dachów skośnych jak chociażby PVC2, STAL2, czy też bezokapowe.
Adapter jako element kluczowy systemu
Opisany system złożony jest z kilku elementów. Na jeden zaś należy zwrócić szczególną uwagę. Jest nim adapter. Otrzymamy dzięki niemu modny, a zarazem elegancki wygląd systemu. Pozwala on bowiem połączyć wpusty dachowe i attykowe z rurami spustowymi, mającymi kwadratowy profil. Połączenie adaptera, a właściwie jego dolnej części ze stalową rurą spustową w kształcie kwadratu, o przekroju 80×80 mm (system Galeco STAL2) umożliwia poprowadzenie rury po elewacji budynku. Jeśli połączymy adapter z rurą spustową, znajdującą się w systemie Galeco BEZOKAPOWY, uzyskamy taki system, który wpasuje się doskonale w aktualne trendy, gdyż nie będzie widoczny na zewnątrz.
Dzięki specjalnej uszczelce trapera połączenie adaptera z wpustem attykowym jest całkowicie szczelne. Zatem Galeco DACHY PŁASKIE to systemowe innowacyjne rozwiązanie, skierowane do tych, którzy cenią estetykę połączoną z minimalizmem, a także dla tych, którzy pragną wygodnych, efektywnych rozwiązań. Teraz odwadnianie dachów płaskich staje się wyjątkowo proste.
Komentarze