Okna dachowe FAKRO w nietypowych pokryciach dachowych
Nowo projektowane budynki mieszkalne opierają się coraz częściej na ekologii, tak modnej w dzisiejszych czasach. Materiały naturalne, z których wykonane są dachy – powracają do łask. Coraz częściej spotykamy nowoczesne budynki pokryte strzechą, łupkiem czy gontem.
Czy można jednak doświetlić wnętrza na poddaszu tak, by nie utracić ich walorów architektonicznych? Niedostateczna ilość światła słonecznego w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie może być przyczyną, jak wykazały badania, nie tylko braku energii czy negatywnego nastawienia, ale może prowadzić do depresji.
Inżynierowie i specjaliści budownictwa zwracają uwagę na tę ważną kwestię. W Prawie Budowlanym wprowadzono zapis, który ściśle określa ilość wymaganego naturalnego światła we wnętrzu. Jest to stosunek powierzchni okna w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi. W pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi stosunek ten wynosi 1:8, natomiast w tych pomieszczeniach, w których oświetlenie jest wymagane ze względu na ich przeznaczenie jest to 1:12.
Co zatem można zrobić, by ilość naturalnego światła na poddaszu była odpowiednia?
W nietypowych pokryciach dachowych konstrukcja lukarn nie tylko może wpływać na estetykę budynku, ale jest pracochłonna i skomplikowana.
Doskonałym rozwiązaniem będzie w takim przypadku wybór odpowiednich okien dachowych. Okna FAKRO przez łatwość montażu bez ingerencji w konstrukcję dachu, a także szeroką gamę kołnierzy uszczelniających, można je zastosować w każdym pokryciu dachowym, także naturalnym.
www.fakro.pl
Brak światła w domu może być bardzo uciążliwy. Należy przestrzegać obowiązujących norm, nie rezygnować z doświetlenia niektórych pomieszczeń. Ważne, żeby było to światło słoneczne, a nie sztuczne.
Naturalne pokrycia dachowe potrafią zadziwić i przykuć uwagę przechodnia. Z uwagi na wymaganą przepisami powierzchnię okien w pomieszczeniach stałego przebywania ludzi zachodzi konieczność zamontowania na poddaszach okien dachowych. Dobrze, że ich producenci, w tym wypadku FAKRO, przewidziało takie sytuacje i ma w swojej ofercie okna, których montaż nie ingeruje w konstrukcję dachu.