Okna dachowe. Wpływ konstrukcji okien dachowych na użytkowanie
Okna dachowe różnią się sposobem otwierania – do wyboru są okna dachowe obrotowe, okna dachowe uchylne, okna dachowe rozwieralne, a także okna dachowe o podwyższonej osi obrotu. Sposób otwierania okien dachowych wpływa na wygodę użytkowania poddasza.
Przy wyborze konstrukcji okna dachowego, a tym samym sposobu jego otwierania okna ważne jest jego przeznaczenie – czy zadaniem okna dachowego jest tylko doświetlenie pomieszczenia na poddaszu i umożliwienie jego przewietrzenia czy też dodatkowo zapewnienie kontaktu wzrokowego z otoczeniem.
Okna dachowe Fakro
1. Okno obrotowe
Okno obrotowe Fakro posiada dwukrotnie lakierowane drewno, potrójny system uszczelnienia oraz automatyczny nawiewnik V40P. Nawiewnik V40P gwarantuje optymalną ilość powietrza w pomieszczeniu przy szczelnie zamkniętym oknie. Bez trudu można do niego zamontować dodatkowy nawiewnik higrosterowany. Dzięki umieszczeniu nawiewnika w górnej części ościeżnicy, okna Fakro w porównaniu z innymi oknami dachowymi o podobnych rozmiarach posiadają do 6% większą powierzchnię przeszklenia, co zapewnia lepsze doświetlenie wnętrza.
Umieszczony w połowie wysokości okna zawias umożliwia obrócenie skrzydła i pozostawienie go w pozycji otwartej. Skrzydło można również obrócić wokół osi o 180° i zablokować zasuwką ryglującą, co umożliwia wygodne i bezpieczne mycie zewnętrznej szyby okna. Obrotowe okna połaciowe obsługuje się za pomocą umieszczonej w dolnej części skrzydła klamki z dwustopniowym mikrouchyleniem. Okna obrotowe można montować w dachach o kącie nachylenia od 15° do 90°.
Fot.: Fakro
2. Okno dachowe o podwyższonej osi obrotu (wysokoosiowe)
Umieszczona powyżej połowy wysokości okna oś obrotu pozwala nawet wysokiej osobie swobodnie podejść do krawędzi okna. Okno dachowe zapewnia znakomite doświetlenie oraz przewietrzanie, a także szeroki widok. Dolna część skrzydła spełnia funkcję okna klapowego, a górna zapewnia dodatkowe doświetlenie. Jako jedyne okno dachowe na rynku po zamontowaniu w dachu o nachyleniu 39°-43° spełnia określone przez normy DIN 5034-1 wymogi, by dolna krawędź okna była umieszczona na wysokości do 95 cm, a górna krawędź na wysokości minimum 220 cm od podłogi. Okno dachowe o podwyższonej osi obrotu otwiera się obrotowo i blokuje do mycia przy kącie 160°. Istnieje możliwość wyposażenia okna w akcesoria wewnętrzne i zewnętrzne. Montaż możliwy jest w dachach o kącie nachylenia od 20°do 65°.
Fot.: Fakro
3. Okno dachowe o podwyższonej osi obrotu z naświetlem dolnym
W jednej ościeżnicy okna znajdują się dwa skrzydła, z których górne otwierane jest obrotowo. Oś obrotu zlokalizowana jest powyżej połowy wysokości okna. Dolne skrzydło jest nieotwieralne i wyposażone w bezpieczną szybę laminowaną. Okno dachowe o podwyższonej osi obrotu zastępuje tradycyjne zespolenie dwóch okien w pionie i oferuje doskonałe doświetlenie, znakomite przewietrzenie oraz bardzo szerokie pole widzenia. Jest jedynym oknem dachowym na rynku, które po zamontowaniu w dachu o nachyleniu 30°- 43° spełnia wymogi normy DIN 5034-1, by dolna krawędź okna znajdowała się na wysokości do 95 cm, a górna na wysokości minimum 220 cm od podłogi. Górne skrzydło otwiera się obrotowo i blokuje do mycia przy kącie 160°. Istnieje możliwość wyposażenia okna w akcesoria wewnętrzne i zewnętrzne. Montaż możliwy jest w dachach o kącie nachylenia od 25°do 65°.
Fot.: Fakro
4. Okno dachowe uchylno-obrotowe
Oprócz doświetlenia i przewietrzania pomieszczenia okno dachowe uchylno-obrotowe zapewnia swobodny dostęp do krawędzi okna i szeroki widok na zewnątrz przez uchylone skrzydło.
Istnieją dwa sposoby otwierania okien połaciowych tego typu:
– uchylny w zakresie od 0° do 35° umożliwia swobodne podejście do okna i szeroki widok,
– obrotowy używa się do mycia okna i obsługi markizy.
Istnieje możliwość wyposażenia okna w akcesoria wewnętrzne i zewnętrzne. Montaż możliwy jest w dachach o kącie nachylenia od 15° do 55°.
Fot.: Fakro
5. Okno panoramiczne
Okno panoramiczne wyróżnia się dużymi rozmiarami, zapewniającymi dobre doświetlenie i przewietrzenie pomieszczenia, oraz dużym kątem uchylenia skrzydła, umożliwiającym wyjście na dach. Może być otwierane na dwa sposoby:
– uchylny: o 40°, umożliwiający swobodne podejście do okna i zapewniający nieograniczony widok na zewnątrz, oraz uchylny o 68°, w którym duży kąt uchylenia skrzydła oraz duże rozmiary okna umożliwiają wygodne wyjście na dach, mogą także służyć do celów ewakuacyjnych,
– obrotowy używany do mycia okna i obsługi markizy.
Okno można wyposażyć w akcesoria wewnętrzne i zewnętrzne. Montaż możliwy w dachach o kącie nachylenia od 15° do 55°.
Fot.: Fakro
6. Okno kolankowe
Okna kolankowe montuje się ścianie pionowej w zespoleniu z oknami dachowymi, co zapewnia bardzo dobre doświetlenie i przewietrzanie pomieszczenia, a także lepszy kontakt wzrokowy z otoczeniem.
Okno kolankowe otwiera się uchylnie lub rozwiernie, występuje również w wersji nieotwieranej.
Można je wyposażyć w akcesoria wewnętrzne.
Okno kolankowe przeznaczone jest do montażu w dachach o kącie nachylenia od 15° do 55°.
Fot.: Fakro
7. Okno balkonowe
Jest to okno dwuskrzydłowe, w którym górne skrzydło otwierane jest w sposób uchylny, płynnie do kąta 45°. Dolne skrzydło otwierane jest uchylnie na zewnątrz wraz z bocznymi barierkami. Po otwarciu okno tworzy wygodny balkon. Okno balkonowe wyposażone jest w automatyczny nawiewnik V40P zapewniający optymalną ilość świeżego powietrza w pomieszczeniu. Przy zamkniętym oknie barierki chowają się pod profilami kryjącymi okna i nie wystają ponad dach, dzięki czemu nie brudzą się, a samo okno wygląda estetycznie. Z zewnątrz okno balkonowe jest jednolite z pozostałymi oknami dachowymi Fakro.
Fot.: Fakro
8. Okno wyłazowe termoizolacyjne
Okno wyłazowe ma konstrukcję klapową i otwiera się na bok. Skrzydło otwiera się po odblokowaniu klamki o kąt 90°. Mechanizm zamontowany w górnej części wyłazu ułatwia otwieranie, zapewnia stabilność otwartego skrzydła i chroni okno przed przypadkowym zatrzaśnięciem. Okno wyłazowe jest dostępne w wersji otwieranej na prawą lub lewą stronę (widok z zewnątrz). Duży wymiar okna wyłazowego w świetle pozwala łatwo i bezpiecznie wyjść na dach. Nowe rozmiary okna wyłazowego (94×98 cm i 94×118 cm) spełniają wymogi warunków technicznych zabudowy.
Okno wyłazowe posiada zalety zarówno okna dachowego, jak i wyłazu dachowego. Zastosowanie bezpiecznych termoizolacyjnych szyb zespolonych (zewnętrzna hartowana, wewnętrzna z powłoką niskoemisyjną, przestrzeń międzyszybowa wypełniona gazem szlachetnym) sprawia, że okno polecane jest do wszystkich pomieszczeń ogrzewanych. Wyłaz nadaje się do montażu w dachach o nachyleniu od 15°do 55°. Wszystkie wyłazy montuje się wyłącznie na łatach.
Podsumowanie
Istnieje kilka sposobów otwierania okien dachowych. Dostępne są okna uchylne, okna dachowe o podwyższonej osi obrotu, okna o podwyższonej osi obrotu z naświetlem dolnym, okna uchylno-obrotowe, okna panoramiczne, okna kolankowe, balkonowe oraz wyłazowe. Oprócz podstawowej funkcji, jaką jest doświetlenie poddasza i możliwość jego wietrzenia, poszczególne typy okien mają również inne walory użytkowe. Ze względu na sposób otwierania wybór okna dachowego decyduje o komforcie użytkowania poddasza.
Szeroki wybór okien dachowych to przede wszystkim zapewnienie doświetlenia i wietrzenia pomieszczeń poddasza. Ponadto, co ma niebagatelne znaczenie, wybór takiego okna uzależniony jest od przewidywanej funkcjonalności. Mamy szeroki wybór okien ze względu na sposób otwierania i w zależności od potrzeb można dokonać odpowiedniego wyboru. Technika okienna jak widać idzie w parze z nowoczesnością.
Wybór właściwego okna dachowego jest bardzo ważny. Dobrze dobrany rodzaj okna dobrze oświetli dane pomieszczenie oraz zapewni właściwą wentylację. Sposób otwierania jest również bardzo istotny. Ponieważ zapewni wygodę w trakcie użytkowania. Szeroki wachlarz rodzajów okien Fakro pozwoli każdemu dobrać właściwe okno dla siebie.
Nie wiedziałam, że na rynku dostępne jest aż tyle rodzajów okien dachowych. Tymi najbardziej popularnymi będą te uchylno-obrotowe. Można je swobodnie otwierać i mieć szeroki widok. W przyszłości przy remoncie dachu będę chciała zastosować takie właśnie okna dachowe.
Jak widać jest wiele rodzajów okien dachowych, tak jak ich wielorakie zastosowanie. A co co z tym idzie do wielu okien inny rodzaj konstrukcji i mocowania. Myślę że okno w tej chwili należy dobierać do siebie, niemal jak garderobę. Jego funkcjonalność (tak jak sposób otwierania, wysokość montażu) mają nam odpowiadać i być jak najbardziej przydatne i praktyczne.
Oferta firmy Fakro jest na tyle bogata, że każdy bez problemu wybierze odpowiednie okna wedle własnego zapotrzebowania. Imponuje mi ich uniwersalność, możliwość różnorodnego zastosowania i czysto techniczne walory, jakie posiadają. Z takim postępem firma Fakro z pewnością zdominuje rynek i swoimi produktami będzie gościć w domach każdego.