Rynny plastikowe

Plasa dla każdego dachu

Najbardziej popularne na rynku są rynny z tworzyw sztucznych. Zazwyczaj surowcem do produkcji tego typu orynnowania jest PVC, czyli polichlorek winylu. Ale nie tylko. Plastmo Polska ma w swojej ofercie system rynnowy Plasa z Luranu S® – tworzywa wytwarzanego przez koncern BASF i posiadającego certyfi kat gwarancji koloru. Główne zalety tego tworzywa to wysoka odporność na czynniki atmosferyczne oraz promienie UV, a także łatwość montażu (sposobem klejonym lub uszczelkowym), jednolity wysoki połysk i brak odbarwień z biegiem lat.

Orynnowanie z tworzyw sztucznych to doskonałe rozwiązanie dla niemal każdego dachu. System pracuje poprawnie nawet w ostrym klimacie, gdzie temperatury spadają do -30°C. Jednak kluczem do sukcesu jest odpowiedni montaż, pozwalający systemowi pracować (zachodzi bowiem rozszerzalność temperaturowa), bez rozszczelniania się systemu. Są jednak sytuacje, kiedy lepiej zastosować systemy metalowe, ale są to przypadki skrajne. Do nich należą środowiska, w których obecne są silne związki chemiczne lub ropopochodne, a zatem dla stacji benzynowych lub specjalistycznych laboratoriów lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie systemów metalowych.

Bardzo istotną zaletą systemów z tworzyw sztucznych jest to, że nie wymagają one praktycznie żadnej konserwacji. Oczywiście wskazane jest, by raz w roku oczyścić rynny z pojesiennych liści i igliwia, ale są to czynności nie wymagające dużego nakładu pracy.

Plasa dla każdego dachu

Często u producentów orynnowania można kupić specjalne siatki montowane na rynny, które mają zapobiec przedostawaniu się listowia do systemu rynnowego. Często jednak takie rozwiązanie nie dość, że nie chroni przed naturalnymi zanieczyszczeniami, to dodatkowo może spowodować przytykanie się systemów, a w konsekwencji niesprawne odprowadzanie wody deszczowej z dachu. Odpowiedzią na ten problem może być sitko do sztucera lub specjalny przyrząd na wysięgniku (który jeszcze nie znalazł dla siebie nazwy) z profilowanym zakończeniem dostosowanym do rozmiaru rynny, którą ma czyścić. Pozwala zgarnąć zanieczyszczenia znajdujące się w rynnie i odprowadzić je do czyszczaka. Ważne jednak jest to, by przy takim zabiegu użyć strumienia wody (np. z węża ogrodowego), który w szybki sposób odprowadzi liście z instalacji rynnowej.

Agata Gajewska,
Specjalista ds. Marketingu Plastmo Polska Sp. z o.o.

5/5 - (28 votes)

Data publikacji: 29 grudnia, 2011

Autor:

5/5 - (28 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. inka2
    piątek, 18 stycznia, 2019

    Ciekawym rozwiązaniem są rynny z tworzyw sztucznych. To co dla wielu jest bardzo przekonujące to że nie trzeba ich konserwować, więc utrzymanie ich nic nie kosztuje.

  2. Iwon12
    czwartek, 21 marca, 2019

    Prosty montaż za pomoca specjalnych klei,brak konieczności konserwacji przemawiają za tym,zeby jednak wybrać rynny z tworzyw sztucznych.Jeżeli kupimy u dobrego producenta możemy również wybrac kolor pasujący do pokrycia dachowego czy elewacji.

Podobne artykuły