Złącza ciesielskie

Know-how kluczem do sukcesu – Rothoblaas wykorzystuje umiejętności – badania i szkolenia – aby tworzyć podstawy ewolucji

Firma znajduje się obecnie w okresie silnej ekspansji międzynarodowej. Rozwój ten opiera się na awangardowym podejściu, które odzwierciedla pionierski charakter Rothoblaas: ambitnych projektach badawczych, rozwoju innowacyjnych produktów oraz przekazywaniu wiedzy.

Ekspansja Rothoblaas nie zwalnia tempa. Firma z południowego Tyrolu kontynuuje rozwój, rozbudowując siedzibę główną w Cortaccia, otwierając nowe filie na całym świecie i prowadząc liczne aktywne projekty badawcze w celu opracowania nowych dedykowanych rozwiązań dla konstrukcji z drewna i CLT.

Rothoblaas opracowuje i dystrybuuje pięć linii produktów: oprócz linii elementów złącznych, która przyniosła nam szybki rozwój, zajmujemy się szczelnością, wodoodpornością, rozwiązaniami akustycznymi, systemami ochrony przed upadkiem z wysokości w środowiskach publicznych i przemysłowych oraz maszynami i urządzeniami do obróbki drewna.

Obecnie w ośrodku w Cortaccia realizowanych jest ponad 50 projektów badawczych, wiele z nich we współpracy z instytutami badawczymi i międzynarodowymi uniwersytetami. Inżynier Ernesto Callegari, który nadzoruje rozwój niektórych innowacyjnych systemów połączeń w Rothoblaas, pomaga nam lepiej zrozumieć ich istotę.

Fot. 2. Łącznik SLOT.
Fot. 2. Łącznik SLOT.

– W ostatnich latach konstrukcja drewniana zaczęła bardziej przypominać tradycyjną konstrukcję żelbetową: budynki mają być wyższe, otwarte przestrzenie mają być szersze – nie jesteśmy już zadowoleni z tego, co budowano do tej pory. Dlatego stawiamy czoła wyzwaniom, które w tradycyjnych konstrukcjach rozwiązano już jakiś czas temu, tj. musimy znaleźć proste rozwiązania dość skomplikowanych problemów, jeśli chodzi o drewno – mówi Callegari.
– Niektóre projekty badawcze, które obserwuję, są dobrze opracowane i przemyślane, podczas gdy inne koncentrują się na zastosowaniu instynktów rodem z innych sektorów. Ma to miejsce w przypadku złącza SHARK: chcemy przenieść technologie opracowane w Kanadzie dla sektora motoryzacyjnego do świata konstrukcji drewnianych. W procesie produkcyjnym powierzchnia metalowych łączników jest poddawana specjalnej obróbce w celu uzyskania haczyków, które w elemencie drewnianym pełnią funkcję „rozproszonego gwoździa”. Umożliwia to powierzchniowe przenoszenie naprężeń ścinających, które zwiększają sztywność i wytrzymałość połączenia. To projekt, który rozpoczęliśmy dzięki ścisłej współpracy z profesorem Rolandem Maderebnerem z Uniwersytetu w Innsbrucku, a jego celem jest zastosowanie tej obróbki powierzchni do wybranych przez nas produktów w celu zwiększenia ich wydajności – dodaje Callegari.

– Innym interesującym projektem jest łącznik SLOT, wytłaczany profil aluminiowy o wymiarach umożliwiających umieszczenie go w szczelinie między dwoma sąsiadującymi ze sobą panelami w celu wykonania połączenia dla sił ścinających w płaszczyźnie panelu, a tym samym zapewnienia dużej wytrzymałości i sztywności konstrukcji. Oferujemy także złącze SPIDER: rozwiązanie, które wymagało obszernej i dogłębnej fazy badawczej i które przez jakiś czas prezentowaliśmy na światowych wydarzeniach branżowych, aby uzyskać ważne informacje zwrotne na temat rozwoju tego produktu. Jest to nowy system do budowy podpartych płaskich podłóg CLT umieszczonych bezpośrednio na kolumnach bez potrzeby stosowania belek. Jest to niezwykle innowacyjny system, który znajduje się obecnie na końcowym etapie uzyskiwania certyfikatu ETA.
Na twarzy inżyniera Callegariego pojawia się entuzjazm, kiedy opowiada o swoich „dziełach”.
– Pracujemy jednocześnie nad rozwojem technologii klejenia, która pozwoli na łączenie obecnie niełączonych podłóg CLT. Jest to system połączeń uzupełniający rozwiązanie SPIDER, obejmujący użycie naszej żywicy epoksydowej XEPOX, która umożliwi kładzenie płaskich podłóg podpartych przy znacznej odległości między filarami. Jest to duży krok w budownictwie drewnianym, ponieważ obecnie wyników tych nie można osiągnąć za pomocą samych metalowych elementów złącznych – mówi inżynier.

Fot. 3. Złącze SPIDER.
Fot. 3. Złącze SPIDER.

Rothoschool, propagowanie know-how Rothoblaas oznacza pasję do badań, wyzwań i tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Zakres działań firmy nie kończy się, gdy na rynku pojawi się nowy produkt – know-how zdobyte wraz z rozwijającymi się doświadczeniami zostaje ponownie wprowadzone w życie przez Rothoschool, dział szkoleniowy firmy.

Dzięki wsparciu wysoko wykwalifikowanych organów i partnerów Rothoblaas szuka rozwiązań i pogłębia złożone procesy techniczne oraz dzieli się wiedzą dotyczącą innowacji z tymi, którzy chcą ulepszyć metody projektowania i budowania z drewna. Szkolenie może być postrzegane jako cenne narzędzie marketingowe. Kursy tematyczne odbywają się w siedzibie głównej w Cortaccia lub w wybranych lokalizacjach na całym świecie, przy współpracy renomowanych uniwersytetów, prestiżowych ośrodków badawczych i wyspecjalizowanych firm z całego świata. Po raz pierwszy w 2020 roku szkolenie Rothoschool odbędzie się również w Polsce!

Polska Południowo-Zachodnia – Bartosz Romelczyk
bartosz.romelczyk@rothoblaas.com +48 882654222


Polska Pólnocno-Wschodnia – Grzegorz Wojtan
wojtan@rothoblaas.com +48 511366478


Polska Południowo-Wschodnia – Łukasz Fojcik
Lukasz.Fojcik@rothoblaas.com +48 729 993 141

Dodatkowe informacje, daty i koszt kursów są dostępne na stronie:
www.rothoblaas.com/school

5/5 - (8 votes)

Data publikacji: 5 lutego, 2020

Autor:

5/5 - (8 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jacek
    czwartek, 6 lutego, 2020

    Każda firma jeśli chce się utrzymywać na rynku dłuższy czas musi postawić na rozwój technologiczny oraz organizacyjny,a firma Know-how świetnie sobie z tym radzi.Metody projektowania i budowania z drewna ta firma ciągle rozwija z pożytkiem przede wszystkim dla nas klientów i można tylko pzazdrościć tak dobrych menadżerów jacy pracują w tej firmie dbających o zrównoważony rozwój.

  2. Tomasz
    czwartek, 6 lutego, 2020

    rozwój technologi użycia drewna jest potrzebny bo bez tego nie było by nowych rozwiązań, pomysłów. szkolenia i kursy zawsze przydadzą się, nawet gdy wydaje się że już wszystko wiemy, ciągle dowiadujemy się coś nowego. dobra okazja aby skorzystać z kursów w Polsce.

Podobne artykuły