Rynna zaprojektowana przy udziale dekarzy Balex Metal ZENIT
Na Słowacji, w jednej z fabryk Grupy Balex Metal, w malowniczo położonym zakładzie między górskimi pasmami Wielką i Małą Fatrą produkowany jest system orynnowania Zenit. Przy zaprojektowaniu tego systemu brali udział dekarze, a więc profesjonaliści, którzy na co dzień zajmują się dachami i znają je od podszewki. Dlatego elementy tego systemu są świetnie do siebie dopasowane, a ich montaż nie wymaga dodatkowego uszczelniania.
Skuteczny system odprowadzania wody pozwala na uniknięcie niepotrzebnych kosztów odnowy elewacji budynku w przyszłości. Stąd przy projektowaniu systemu Zenit tak duży nacisk położono na głęboki profil rynny. Dobór właściwego profilu zapobiega przelaniu się wody przez jej krawędź. Oferowana w systemie Zenit wersja przeznaczona do większych dachów (33/153)* odprowadza do jednej trzeciej wody więcej niż płytsze profile.
O skuteczności systemu decyduje również solidny sposób jego wykonania. Oznacza to w praktyce, że haki, czyli wsporniki podtrzymujące rynnę, wykonane są z grubego płaskownika. Dzięki temu hak jest bardzo wytrzymały, nie ma więc ryzyka oberwania się rynny nawet przy intensywnych opadach deszczu czy śniegu. Dodatkowo, na takim haku można spokojnie stanąć w trakcie montażu rynny.
To na co również zwracają uwagę specjaliści, to bardzo dobra wytrzymałość orynnowania. Zapewnia ją specjalna poliuretanowa powłoka obustronna HDS35 objęta 40-letnią gwarancją, najdłuższą na polskim rynku. System Zenit składa się m.in. z narożnika wew./zew., złączki z uszczelką, rynny, denka, sztucera, kolanka, wylewki, rury spustowej, haka długiego nakrokwiowego, haka czołowego, przykręcanej obejmy. System dostępny jest w szerokiej kolorystyce, od koloru czarnego, grafitowego, czekoladowobrązowego, ceglastego, wiśniowego, aż po biel czy srebrzystometaliczny. Dostępny także w powłoce ocynk.
DLA NAS LICZY SIĘ SOLIDNOŚĆ
W celu uszczelnienia złączenia dwóch rynien zastosowaliśmy wywinięcie pełniące rolę zamka. Rozwiązanie to wspomaga działanie złączek, zmniejszając w ten sposób ryzyko przecieków. Nie możemy też zapomnieć o sztucerze, zwanym również lejem spustowym. To istotny element rynny, przez który przepływa cała zebrana deszczówka. Musi być więc wytrzymały i odporny na rdzę. Aby osiągnąć ten cel, zastosowaliśmy obustronnie ocynkowaną stal, a całość wykonujemy z jednego kawałka blachy. Szew ze względów estetycznych został schowany z tyłu. Rynny Zenit, co należy podkreślić, doskonale znoszą środowiska wysoce agresywne pod względem korozji (do C4).
Adam Byczkowski
Ekspert Balex Metal
balex.eu
Komentarze