Wełna celulozowa – do listy jej zalet dopiszmy, że pomaga w usuwaniu skutków bytowania kun
Niepozorna kuna, którą trudno zobaczyć w ciągu dnia, na poddaszu oznacza jedno – kłopoty. Uszkadza materiał izolacyjny, powodując straty ciepła i wyższe rachunki za ogrzewanie. Potrafi uszkodzić folię izolacyjną i membranę dachową, czego konsekwencją jest nieszczelny i przeciekający dach. Dodatkowo powoduje inne przykre i uciążliwe dla mieszkańców problemy. Jak pozbyć się kun domowych z poddasza? W jaki sposób skutecznie naprawić zniszczoną izolację?
Kuny wchodzą na poddasza, żeby szukać schronienia. By dostać się do miejsca docelowego – warstwy ocieplenia, potrafią przegryźć podbitkę, folię izolacyjną, a nawet przestarzałą blachę. Następnie drążą tunele, ułatwiające im przemieszczanie i tworzą jamy, zapewniając sobie ciepło i bezpieczeństwo, tym samym uszkadzając termoizolację. Biorąc pod uwagę skalę zjawiska, można śmiało powiedzieć, że kuny upodobały sobie polskie dachy. W skali kraju naprawy dachów uszkodzonych przez kuny to kilkaset tego typu operacji rocznie, ale w kolejce czekają takich dachów tysiące – mówi Cyprian Podlaszewski, Prezes Zarządu firmy specjalizującej się w ociepleniach z wełny celulozowej – Termex-Fiber.
Zagrożenie dla dachu
Sygnałem ostrzegającym przed problemami są niespotykane dotąd, zwłaszcza wieczorem i nocą, szmery i chrobotanie dobiegające znad sufitu oraz pozostawione ślady, np. pionowe zabrudzenia na elewacji budynku. Nie lekceważmy ich, ponieważ kuny, mimo że małe, niepozorne i chronione, są skutecznymi niszczycielami i wyrządzają wiele szkód. Najpoważniejsze jest uszkodzenie materiału izolacyjnego (pianki lub wełny mineralnej), co z czasem przyczynia się do odczuwalnych strat cieplnych i zwiększonych kosztów eksploatacyjnych. Dodatkowym i nie mniej istotnym ryzykiem, powodującym nieszczelność połaci dachu i przecieki, jest przegryzienie przez zwierzę warstwy folii izolacyjnej i membrany dachowej. Na tym jednak się nie kończy. Trzeba liczyć się z uciążliwymi hałasami, odchodami oraz brzydkim zapachem. Jak pozbyć się problemów wywołanych kunami?
Wymiana izolacji
W pierwszej kolejności właściciele domów, w których pojawiły się kuny, kontaktują się ze specjalistami, zajmującymi się tępieniem szkodników. Problem w tym, że nie jest to długotrwałe rozwiązanie, a jedynie doraźne, ponieważ kuny często wracają do wcześniej zasiedlonych miejsc. Jak więc skutecznie wyeliminować uszkodzenia i obecność kun pod dachem? Jedynym słusznym sposobem jest wymiana ocieplenia i ponowne uszczelnienie połaci dachu. Prowizoryczne naprawy nie przyniosą oczekiwanych efektów i w rezultacie będą kosztować więcej. Ponadto należy pamięć, że całościowa naprawa/wymiana izolacji jest często możliwa w ramach wykupionego ubezpieczenia. Jakie materiały ochronią nas przed kunami w przyszłości?
Wełna celulozowa – skuteczna naprawa izolacji
Najlepszym rozwiązaniem jest wymiana dotychczasowej izolacji na wdmuchiwaną wełnę celulozową. ,,Wełna celulozowa to na ten moment najlepszy, ekologiczny i ekonomiczny materiał do naprawiania dachów uszkodzonych na skutek bytowania różnych szkodników, w tym także i kun” – podkreśla Prezes Termex-Fiber – Cyprian Podlaszewski. Dzięki strukturze materiału (sypka postać, brak igieł, nasączenie siarczanem magnezu i kwasem borowym), celuloza nie tylko utrudnia działanie kun, ale przede wszystkim je odstrasza. Nic więc dziwnego, że zyskała status kunoodpornej. Ponadto, metoda wdmuchiwania wełny celulozowej umożliwia szczelne wypełnienie przegrody, tym samym uniemożliwiając ponowne wejście kuny w dach. Jej wysoka gęstość (ponad 60 kg/m3) sprawia, że wykonana przy jej użyciu izolacja uniemożliwia drążenie tuneli nawet dużo mniejszym szkodnikom od kun. Skuteczność rozwiązania przy użyciu wełny Termax-Fiber, potwierdzają zarówno zadowoleni inwestorzy, jak i długa – aż 10-letnia gwarancja, że kuny nie zagnieżdżą się w wykonanym ociepleniu. Cyprian Podlaszewski, Prezes Zarządu firmy Termax-Fiber podkreśla: Mamy przykłady, gdzie kuna próbowała się zagnieździć w wełnie celulozowej i szybko z tego pomysłu się wycofywała. I to nawet na poddaszu o konstrukcji otwartej, czyli na wiązarach”. Warto również zaznaczyć, że wełna celulozowa jest również niezwykle skuteczna przy ocieplaniu ścian w technologii szkieletowej.
Wymiana ocieplenia
Wymianę zniszczonej izolacji najlepiej jest powierzyć doświadczonym profesjonalistom. Firma Termex-Fiber dysponuje na terenie kraju kilkoma zespołami wyspecjalizowanych instalatorów, którzy zajmują się kompleksową naprawą, zniszczonej przez kunę, izolacji. Firma ściśle współpracuje z najbardziej doświadczonym w tej dziedzinie wykonawcą – firmą Iso-Dach Dariusza Jagodzińskiego (Dobrzany – woj. zachodniopomorskie). Jak podkreśla Cyprian Podlaszewski Iso-Dach jest najlepszy w zakresie ,, (…) kompleksowych napraw dachów uszkodzonych na skutek bytowania kun. Realizacje w skali roku idą w dziesiątki. Jednocześnie wykonawca daje klientom pisemną gwarancję na definitywną eliminację problemu bytowania kun. Do tej pory w ciągu ostatnich 5 lat mamy w tej materii same dobre doświadczenia. I nasi klienci też.”
Więcej na temat sposobów radzenia sobie z naprawami takich dachów opowiemy w kolejnym numerze Dekarza i Cieśli.
www.termex-fiber.pl
Infolinia 790 223 000
biuro@termex-fiber.pl
Pianka PUR też niby miała być odporna na kuny, a jak się potem okazało nie do końca tak jest. Jest coraz więcej budynków ocieplonych pianką, w których zadomowiły się kuny. Ja się bardzo obawiam kun, sąsiad miał z nimi problem i boję się, że w końcu i do mnie przyjdą. Mam ocieplenie pianką i póki co kuny nie było.
Kuny potrafią wyrządzić wiele szkód w dachu i naprawdę trudno jest je skutecznie przepędzić. Dlatego wełna celulozowa wydaje się być skutecznym materiałem chroniącym poszycie dachowe. Raz z racji zapachu który nie jest przyjazny kunom, a po drugie wytrzymałości chroniącej przed drążeniem tuneli.