Wiosenny przegląd dachu
Przetrwaliście kolejną zimę. Ty, twoja rodzina i wasz dom. Na szczęście w tym roku nie było ani specjalnie mroźnie ani śnieżnie więc aura nie była zbyt uciążliwa dla dachu. Niemniej jednak należy mu się rutynowy przegląd. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę.
Każdej zimy nasz dach zdaje egzamin z wytrzymałości. Niskie temperatury, śnieg i jego zaleganie, a do tego silny wiatr mogą mieć negatywny wpływ na jego funkcjonowanie. Dlatego warto na przednówku wiosny przeprowadzić dokładnie oględziny, po to aby na bieżąco zdiagnozować uszkodzenia i je wyeliminować. Z doświadczenia wiemy, że profilaktyka zawsze jest tańsza niż leczenie, a usuwanie drobnych szkód niesie za sobą mniejsze konsekwencje niż przeprowadzenie generalnego remontu później.
Po pierwsze dach
Zawsze. Naprawdę zawsze należy powierzyć wykonanie kompleksowego przeglądu dachu profesjonalnej ekipie dekarskiej. Tylko fachowcy są w stanie wychwycić najmniejsze defekty i usterki, które mogą umknąć laikowi. Przegląd dachu Usługa powinna obejmować sprawdzenie stanu pokrycia i kontrolę jego konstrukcji, która po zimie często wymaga naprawy.
Na co zwrócić szczególną uwagę?
Na zniszczenie najbardziej są narażone łączenia poszczególnych części pokrycia dachowego oraz połacie z wystającymi elementami. Wrażliwe są też obróbki przy kominie oraz rynny koszowe (wklęsłe obróbki instalowane na przecięciu dwóch połaci dachowych, które ułatwiają odpływ wody z opadów atmosferycznych zazwyczaj do rynny dachowej). Uszczelniacze dekarskie zabezpieczające te elementy mają tendencję do wykruszania wraz z upływem czasu, co powoduje przeciekanie pokrycia. Jest to o tyle niebezpieczne, że przenikająca wilgoć może doprowadzić do przegnicia warstwy izolacyjnej dachu, a konsekwencją tego w najgorszym przypadku może być uszkodzenie konstrukcji budynku.
Warto też sprawdzić osłony przeciwśniegowe i śniegołapy – intensywne opady i zaleganie śniegu mogły bowiem spowodować spustoszenia na dachach wyposażonych w osłony, dlatego warto zweryfikować czy śnieg nie naruszył ich konstrukcji.
Po drugie rynny
Rynny muszą być drożne i szczelne przez cały rok. Aby spełniały te funkcje należy regularnie sprawdzać ich stan techniczny. Pierwsze oględziny systemu orynnowania najlepiej jest przeprowadzić tuż po roztopach, ponieważ zalegający śnieg i lód mógł spowodować drobne uszkodzenia rynien lub rur spustowych. A to z kolei mogło przyczyniać się do złego funkcjonowania całego systemu. Należy też sprawdzić przepustowość orynnowania w newralgicznych miejscach, czy nie nazbierały się zanieczyszczenia. Te czynności można wykonać samodzielnie unikając używania ostrych narzędzi, mogących doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych powłoki orynnowania. Rury spustowe można udrożnić też za pomocą silnego strumienia wody. Często bywa, że systemy rynnowe są wyposażone w tzw. czyszczaki czyli specjalne koszyczki zapobiegające zapchaniu rur spustowych. W tym przypadku wystarczy je wyjąć i opróżnić.
Skontrolujmy też szczelność orynnowania. W trakcie zimy prawdziwym problemem mogły okazać się usterki na łączeniu poszczególnych elementów systemu, które mogły spowodować przeciekanie. Jak sprawdzić czy do tego doszło? Jest na to prosty sposób – trzeba wlać wodę do rur uprzednio zatykając wylewkę, zaś drobne defekty można izolować za pomocą specjalnych uszczelniaczy. Na większe należy założyć złączki uszczelniające.
Uwaga!
Przed przystąpieniem do konserwacji rynien, należy odpowiednio przygotować poszczególne elementy do naprawy. Każde zarysowania i odpryski trzeba przygotować do renowacji. W tym celu należy wyczyścić je z brudu i zabezpieczyć je np. warstwą lakieru zaprawkowego.
Wykorzystaj pierwsze dni wiosny na przegląd swojego dachu. Naprawdę warto.
Komentarze