Z czego i jak go zrobić – ekologiczny dach
Ekologiczny dach z trzciny oprócz estetycznego wymiaru posiada również właściwości termoizolacyjne i akustyczne.
Ekologiczne dachy są modne i zdrowe. Co to jednak znaczy, że dach jest ekologiczny? Obecnie do krycia dachów ekologicznych wykorzystuje się specjalne gatunki trzciny. Trzcina taka musi spełniać kilka wymogów – powinna być cienka, długa, sprężysta, wysuszona, bez liści i mieć piękny, słomkowy kolor. Trwałość i odporność trzcina zawdzięcza przede wszystkim wysokiej zawartości krzemionki w łodydze.
Technologie krycia pozwalają wykorzystać wszystkie zalety trzciny i uzyskać ekologiczny dach. Obecnie do wiązania trzciny używa się drutu ze specjalnego stopu chromoniklu, dzięki czemu strzecha jest trwalsza i bardziej odporna na zapalenie się, bowiem chromonikiel nie utlenia się i jest niezwykle wytrzymały na wysokie temperatury. Trzcinę układa się w snopkach w tak zwany kopiec lub luźno w tak zwane deki. W Polsce najczęściej trzcina układana jest w snopki, które przytwierdza się do łat poziomymi prętami – jest to tak zwane poszycie pod pręt. Do wyłożenia 1 m2 pokrycia trzcinowego potrzeba 10-12 snopków trzciny przytwierdzanych do dachu drutami. Snopki można również przywiązywać drutem bezpośrednio do łat lub umieszczać między łatami i prętami, które je otaczają.
Pamiętajmy również o wykończeniu i wzmocnieniu kalenicy dachu. Do tego celu można użyć trzciny, a także słomy, wrzosu albo gąsiorów ceramicznych. Do wzmocnienia kalenicy można użyć siatki metalowej albo drewnianych żerdzi.
Ekologiczny dach pokryty trzciną wymaga solidnej i wytrzymałej konstrukcji, ponieważ trzcina jest bardzo ciężka. Waży podobnie jak dachówka ceramiczna – średnia waga 1 m2 wynosi 50-75 kg.
Na dachach o dużych spadkach zaleca się układać strzechę, co gwarantuje dłuższą żywotność pokrycia. Jak podkreślają projektanci domów, minimalny kąt nachylenia powinien wynosić co najmniej 35°, a szerokość dachu konstruowanego pod krycie trzciną nie powinna przekraczać 8 metrów. Przekroczenie tej szerokości może spowodować wrażenie ciężkości i bryłowatości dachu w odniesieniu do samego domu.
Jeżeli pragniemy mieć ekologiczny dach musimy zatrudnić profesjonalną firmę, która specjalizuje się w wykonywaniu tego typu pokryć dachowych. Zyskamy wówczas gwarancję osiągnięcia zamierzonego efektu.
Zdziwiła mnie wiadomość, żę dach z trzciny jest ciężki, ponieważ wygląda na lekki. Bardzo podobają mi się dachy trzcinowe, ale obawiam się, że trzeba go częściej wymieniać niż tradycyjny
Choć wygląda pięknie i jest ekologiczny co bardzo cenię chyba nie zdecydowałabym się na taki dach z uwagi na częsta wymianę pokrycia.Dachówka przetrwa wiele długich lat,natomiast taka trzcina? Jestem ciekawa.