Brzeszczoty BOSCH
Kompaktowy asortyment brzeszczotów Bosch do wyrzynarek i pił szablastych pozwala na szybkie wyszukanie odpowiedniego typu narzędzia.
Bosch jest światowym liderem w profesjonalnych brzeszczotach pod względem wielkości produkcji, innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych oraz jakości tych narzędzi. Brzeszczoty stanowią najważniejszy segment spośród całej oferty tak różnorodnego asortymentu osprzętu do elektronarzędzi. Bosch ma obecnie 56 proc. udziału rynku w sprzedaży brzeszczotów do wyrzynarek. Wyznacza trendy i nadaje kierunek rozwoju. W ostatnich latach kierunkiem rozwoju brzeszczotów jest optymalizacja właściwości poszczególnych typów i opracowanie specjalistycznych odmian przeznaczonych do konkretnych prac i materiałów.
Systemowa oferta brzeszczotów
Przed paru laty pojawiło się na rynku mnóstwo odmian brzeszczotów, oznaczanych w różnorodny sposób. Ponadto firmy wprowadzały coraz to więcej kolorów do wyróżniania typów brzeszczotów. Wszystko to bardzo utrudniało użytkownikom dobór i zakupy odpowiednich narzędzi. Stąd w 2002 r. została wprowadzona oferta w postaci kompaktowego asortymentu brzeszczotów; bardzo czytelnego i przejrzystego dla użytkownika. Założeniem do opracowania nowej oferty była informacja z rynku, że klient chce w prosty i szybki sposób znaleźć prawidłowy brzeszczot do konkretnego zastosowania.
Brzeszczoty dzielą się na dwa zasadnicze rodzaje ze względu na typ maszyny napędzającej: są brzeszczoty do wyrzynarki z chwytem typu T i do piły szablastej z chwytem typu S. Jak wiadomo oba typy chwytów zapewniają szybką wymianę brzeszczotu poprzez mocowanie w uchwycie na zatrzask.
Cała oferta asortymentu brzeszczotów do wyrzynarek i pił szablastych w kompaktowej ofercie Bosch została podzielona na cztery grupy w zależności od rodzaju materiałów obrabianych. Brzeszczoty są oznaczone kolorami i czytelnymi nazwami.
W przypadku brzeszczotów z chwytem typu T do wyrzynarek kolorowany jest sam chwyt, gdyż w tym miejscu nie ulega ścieraniu. Natomiast brzeszczoty typu S mają kolorowaną całą powierzchnię boczną.
W każdej podstawowej grupie istnieje dalszy podział brzeszczotów według rodzaju cięcia na: cięcie szybkie, czyste, precyzyjne oraz ze względu na charakter narzędzia: specjalne, elastyczne, z podziałką progresywną. Takie przeznaczenie jest skrótowo oznaczone angielskim słowem, np. basic, speed clean, special.
SZARE | do twardego i miękkiego drewna |
NIEBIESKIE | do metali |
BIAŁE | do drewna z metalem |
CZARNO-ZŁOTE | do zastosowań specjalnych |
System oznaczania brzeszczotów Bosch jest bardzo czytelny i przejrzysty, co pozwala użytkownikowi na szybkie wyszukiwanie odpowiedniego brzeszczotu. Kolor określa wstępnie grupę podstawowego materiału, do cięcia którego brzeszczot został zaprojektowany. W nazwie narzędzia również znajduje się materiał oraz rodzaj cięcia i spektrum stosowania narzędzi. Oto kilka przykładów wyjaśniających system kodowania:
Speed for Wood – to nazwa brzeszczotów do szybkiego zgrubnego cięcia w drewnie miękkim.
Precision for Wood – tnie bardzo precyzyjnie i przy grubszych materiałach utrzymuje zadany kąt cięcia. Brzeszczoty są przeznaczone do cięcia miękkiego i twardego drewna.
Speed for HardWood – są szybkimi brzeszczotami do cięcia drewna i wszelkiego rodzaju płyt, tj. niepowlekanych i powlekanych płyt wiórowych oraz laminatów. Brzeszczoty te charakteryzują się wysoką żywotnością przy cięciu twardych materiałów drewnianych. Jest to możliwe dzięki wykonaniu z bimetalu (zęby ze stali HSS). Jakość cięcia tymi brzeszczotami jest zgrubna.
Flexible for Metal – są elastycznymi, giętkimi brzeszczotami bimetalowymi przeznaczonymi do sprostania wysokim obciążeniom. Są bardzo odporne na złamanie.
Special for Ceramics – są zaopatrzone w ostrze z nasypem HM i są przeznaczone do cięcia krzywoliniowego. Można nimi ciąć materiały mineralne o średniej twardości, tj. płytki ścienne, wypalaną glinę czy cegły.
Przyjęty przez Bosch podział i system oznaczania brzeszczotów jest bardzo logiczny. Oparty jest głównie na właściwościach materiału i potrzebach użytkownika. Dlatego jest obecnie przyjmowany przez inne firm, co potwierdza trafność kodowania i spełnienie potrzeb.
Bosch przedstawia obecnie najobszerniejszy program brzeszczotów na rynku. Ponad 180 odmian brzeszczotów do wyrzynarek i 87 odmian brzeszczotów do pił szablastych pokrywa kompletny obszar zastosowań. Brzeszczoty Bosch pasują również do wielu elektronarzędzi innych producentów. W ofercie znajdują się również brzeszczoty z innymi chwytami, które są stosowane w starszych typach wyrzynarek innych producentów.
Właściwości brzeszczotów
Poszczególne typy brzeszczotów Bosch są optymalnie przystosowane do cięcia różnych materiałów i warunków cięcia. Stąd wynika ich duża wydajność cięcia i długa żywotność. Dostosowania brzeszczotu dokonano poprzez dobór kilku istotnych właściwości brzeszczotu. Każdy użytkownik powinien znać wpływ poszczególnych parametrów i cech technicznych na wydajność, jakość wykonywanej pracy i trwałość narzędzia. Największy wpływ na dużą skuteczność cięcia brzeszczotem mają następujące właściwości: materiał, z jakiego jest wykonany brzeszczot, rodzaj uzębienia, geometria zęba, podziałka zębów.
W ofercie Bosch znajdują się brzeszczoty wykonane z następujących materiałów:
HCS – brzeszczoty ze stali narzędziowej węglowej przeznaczone do cięcia materiałów miękkich, jak drewno, płyty pilśniowe, tworzywa sztuczne itp.,
HSS – brzeszczoty ze stali szybkotnącej, hartowane przeznaczone do cięcia materiałów ze stali konstrukcyjnej, metali kolorowych, cienkiej blachy stalowej itp.
BiM (bimetal) – brzeszczoty z uzębieniem ze stali HSS i korpusem ze stali węglowej do zastosowań przy ponadprzeciętnym obciążeniu. Przeznaczone są do cięcia płyt wiórowych twardych i laminowanych, blach, metali kolorowych, tworzyw wzmocnionych włóknem szklanym itp.
HM – brzeszczoty z uzębieniem z węglików spiekanych i korpusem ze stali węglowej przeznaczone do cięcia materiałów twardych, np. stali nierdzewnej i materiałów abrazyjnych, jak gips, cegła, płytki ceramiczne itp.
Najbardziej popularne wśród profesjonalistów są brzeszczoty bimetalowe, ze względu na największą opłacalność ich stosowania. Takie brzeszczoty mają wyjątkowo korzystną cenę w stosunku do wydajności cięcia i żywotności narzędzia. Żywotność brzeszczotu BiM jest dwukrotnie większa niż ze stali HSS i ok. 10 razy większa niż ze stali HCS.
Rodzaj uzębienia brzeszczotu wpływa głównie na szybkość i dokładność cięcia. Brzeszczoty z zębami frezowanymi, rozwartymi zapewniają szybkie cięcie w materiałach miękkich. Natomiast zęby szlifowane pozwalają na dokładne, czyste cięcie materiałów i mają większą żywotność. Brzeszczoty z zębami frezowanymi, falowanymi są przeznaczone głównie do dokładnego cięcia prostoliniowego metali i drewna twardego.
Doskonałe właściwości brzeszczotów Bosch potwierdzają użytkownicy oraz testy przeprowadzane przez firmę. Badania porównawcze brzeszczotów różnych producentów wykazują rewelacyjne rezultaty. Na przykład brzeszczot „Progressor for Wood and Metal” tnie materiał co najmniej dwa razy szybciej, a jego żywotność jest kilkakrotnie większa w porównaniu z podobnymi brzeszczotami innych producentów.
Uzębienie wielu typów brzeszczotów różni się bardzo geometrią. Najważniejsze elementy geometrii zęba to: wielkość zęba, podziałka, kąt natarcia, kąt ostrza, rozwarcie zębów. Wielkość kąta natarcia zęba ma szczególnie duży wpływ na prawidłowe cięcie materiału. Generalnie, duży kąt natarcia zębów zapewnia lepsze zagłębianie się ostrzy w miękkie materiały i umożliwia cięcie grubym wiórem. Mały kąt natarcia to jednocześnie większy kąt ostrza zęba, który jest bardziej trwały przy cięciu twardego materiału cienkim wiórem.
Wielkość podziałki zębów brzeszczotu ma duży wpływ na szybkość i czystość cięcia. Ale podziałka zębów musi być przede wszystkim dostosowana do grubości i twardości materiału ciętego. Mała podziałka zębów 1,1 mm zapewnia dokładne, estetyczne przecięcie materiału twardego przy małej prędkości cięcia. Natomiast duża podziałka zębów 4 mm pozwala na szybkie cięcie miękkiego drewna, ale powierzchnia przeciętego materiału będzie chropowata. Ważne jest, aby co najmniej dwa zęby znajdowały się jednocześnie w materiale w procesie cięcia, zwłaszcza w twardym materiale. Chodzi głównie o to, aby nigdy nie ciąć brzeszczotem z podziałką zębów większą niż grubość materiału.
Bosch przyjął obecnie kierunek rozwoju na optymalizację konstrukcji brzeszczotów pod kątem dostosowania właściwości do cięcia określonego materiału.
Brzeszczoty do paneli laminowanych
Panele laminowane w coraz większym stopniu zastępują wykładziny dywanowe i parkiet. W ciągu ostatnich kilku lat produkcja laminatów podłogowych podwoiła się, gdyż taki materiał najczęściej stosuje się do wykończenia pomieszczeń firmowych i mieszkalnych, sal wystawowych, sklepów, szkół, pokoi hotelowych, pokoi dziecinnych. W związku z taką nową sytuacją na rynku materiałów zaistniała potrzeba bardziej doskonałego narzędzia przeznaczonego do cięcia tylko jednego rodzaju materiału. Bosch wyszedł z taką ofertą i na rynku już są dostępne specjalne brzeszczoty z parametrami optymalnie dobranymi do cięcia paneli podłogowych i innych płyt laminowanych.
Nowy brzeszczot do wyrzynarek, nazwany „Special for Laminates“ pozwala na szybkie i czyste cięcie paneli i płyt laminowanych podczas wykonania różnych prac: cięcia prostoliniowego, po krzywej oraz wycinania dużych otworów wewnątrz płyty.
Panel podłogowy laminowany jest bardzo trudny do cięcia ze względu na złożoną budowę. Panel składa się z kilku warstw materiałów o różnych właściwościach. Warstwa powierzchniowa panelu to laminat szczególnie odporny na ścieranie, jest bardzo twardy do cięcia. Stwarza to duże trudności w dobraniu odpowiedniej geometrii uzębienia. Cięcie standardowym brzeszczotem prowadzi często do: pękania materiału, wyszczerbiania krawędzi przeciętej, szybkiego zużycia zębów brzeszczotu.
Nowy brzeszczot „Special for Laminates“ nie posiada wymienionych wad, gdyż jego właściwości zostały optymalnie dostosowane do czystego cięcia. Brzeszczot jest bimetalowy z zębami szpiczastymi, szlifowanymi. Takie zęby doskonale radzą sobie zarówno z laminatem standardowym, jak i pokrytym izolacją dźwiękową lub laminatem z zatrzaskiem aluminiowym. Niewielki rozstaw zębów 1,7 lub 1,4 mm przyczynia się do uzyskania równych i czystych krawędzi przeciętego materiału. Specjalnie dobrana geometria uzębienia zapewnia stałą szybkość cięcia, nawet w bardzo abrazyjnych panelach laminowanych i długą żywotność narzędzia.
Dostępne są już na rynku dwa typy brzeszczotów: o standardowej szerokości do cięcia prostoliniowego oraz wąski brzeszczot z podziałką zębów 1,4 mm, przeznaczony głównie do precyzyjnych cięć krzywoliniowych.
Brzeszczoty do cegły
Na rynku materiałów budowlanych również zaistniała potrzeba bardziej doskonałego narzędzia przeznaczonego do cięcia dużych bloków z cegły i wykonywanych z różnych materiałów budowlanych. Coraz więcej takiego typu materiałów stosuje się obecnie do budowy domów.
Nowe specjalistyczne brzeszczoty „Special for Brick“ do pił szablastych posiadają parametry optymalnie dobrane do szybkiego cięcia materiałów budowlanych, takich jak cegła, gazobeton, wapień, płyty spajane cementem. Brzeszczot służy do cięcia wzdłuż i w poprzek bloków oraz do wycinania otworów w murze lub przecinania zapraw murarskich. Przy czym podczas cięcia występuje zdecydowanie mniejsza emisja pyłu w porównaniu do metod konwencjonalnych, np. z użyciem diamentowych tarcz tnących.
Brzeszczot posiada solidną konstrukcję i wyjątkową geometrię w postaci szerokiej blachy z dużymi wycięciami. Dzięki takiej geometrii uzyskuje się idealnie równe przecięcie materiału, bez wyszczerbienia. Ponadto podczas cięcia występuje niski poziom drgań narzędzia dzięki zoptymalizowanemu ciężarowi.
Brzeszczoty mają trzy wykonania długości 305, 240 i 455 mm, które pozwalają na optymalne dopasowanie do grubości ciętego materiału. Nowe brzeszczoty „Special for Brick“ do pił szablastych będą dostępne w sprzedaży na jesieni 2006.
Robert Myśliwiec
Brand Manager Osprzęt Bosch
Komentarze