Budynki wielorodzinne firmy Future Home Production w technologii prefabrykowanej
Zainteresowanie deweloperów prefabrykowanymi budynkami szkieletowymi ciągle wzrasta. Takie inwestycje zobaczyć można nie tylko za granicą. Zaczynają być widoczne także w Polsce. Budynek mieszkalno-użytkowy wznoszony przy ul. Remiszewskiej 13 w Warszawie jest tego najlepszym przykładem. Jakie korzyści zyskuje deweloper decydując się na prefabrykowaną technologię szkieletową?
Oszczędność energii
Zacznijmy od oszczędności energii. Grubość ścian w budynku prefabrykowanym to 31 cm, natomiast w konstrukcji żelbetowej 40 cm. Aby jednak ściana żelbetowa uzyskała parametry cieplne takie jak ściana prefabrykowana, musiałaby mieć grubość 40–70 cm. Budynek w technologii prefabrykowanej osiąga bowiem współczynnik przenikalności cieplnej 0,13. Zmniejsza to o ok. 50% zapotrzebowanie na energię – w porównaniu z budynkami wykonanymi w technologii tradycyjnej. Wspomniany wyżej budynek z ulicy Remiszewskiej, wznoszony w technologii szkieletowej, ma 17 lokali i ponad 250 m2 powierzchni przeznaczonej na lokale usługowe. Jeśli porównamy go z inną inwestycją powstałą w technologii tradycyjnej z dwunastoma lokalami mieszkalnymi i pomieszczeniami usługowymi o powierzchni 200 m2 to okaże się, że budynek wzniesiony jako prefabrykat mimo, że jest większy, ma mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, niż ten w technologii tradycyjnej. Wystarczy w nim kocioł o mocy 70 kW, w budowli tradycyjnej zaś wymagana moc kotła to 100 kW.
Czas realizacji
Nie bez znaczenia jest czas realizacji inwestycji. W żelbecie powstaje ona w czasie 18 miesięcy, natomiast taki sam budynek prefabrykowany wymaga 8 miesięcy pracy. Podczas wspomnianej inwestycji jedno piętro stawiało 6 osób w 7 dni, zatem w 3 tygodnie powstały 3 piętra budynku prefabrykowanego. Ciekawostką jest to, że w budynku przy ul. Remiszewskiej klatka schodowa wykonana jest z żelbetu, a jej wykonanie trwało dłużej niż wybudowanie 17 mieszkań z prefabrykatów. Cieśle wznoszący część drewnianą musieli prawie miesiąc czekać na ukończenie prac żelbetowych.
Jakość wykonania dzięki szkieletowej technologii prefabrykowanej
Nie ma porównania jakości wykonania między żelbetem a drewnem. W przypadku klatki żelbetonowej trudniej jest uzyskać kąty. Wymaga to dużego nakładu prac, co wpływa na czas i koszty wykonania. W dużej mierze wynikało to stąd, że na rynku pracy brakuje fachowców od konstrukcji żelbetowych. Budynek szkieletowy ma zachowane wszystkie kąty i płaszczyzny, zatem łatwiej jest wyprowadzić strukturę końcową, tynki itp. Deweloperzy coraz częściej zainteresowani są budynkami szkieletowymi. Firma, która wywodzi się z budowania w technologii żelbetonowej, a stawia budynki szkieletowe, widzi różnice między jednymi i drugimi. Łatwo zatem udowodnić i pokazać, że prefabrykowane budynki szkieletowe są lepsze od konstrukcji żelbetowych. Deweloperzy przestają obawiać się technologii prefabrykowanej. Dzięki inwestycji przy ul. Remiszewskiej można sprawdzić, jak wyglądają mieszkania i lokale usługowe oraz jak się je użytkuje.
Future Home Production S.A.
Biuro oraz Hala produkcyjna
74-320 Barlinek
ul. Okrętowa 8
Oszuści, którzy tylko naciągają na kasę. Właśnie na tej budowie. Porozmawiajcie z wykonawcami.
Takie nowoczesne budynki powinny zagościć w naszych miastac jak i wioskach,to nie są betoniaki z wielkiej płyty jakie serwowała nam władza PRL.W takim nowoczesnym budynku wielorodzinnym chciałbym móc kiedyś zamieszkać.