DELTA® – kompletne rozwiązania dla budownictwa szkieletowego – ochrona i bezpieczeństwo przez wiele lat
Firma Dorken posiada w swojej ofercie szeroki asortyment produktów, który jest w stanie sprostać każdym wymaganiom i oczekiwaniom, zarówno architekta, wykonawcy czy inwestora. Kompletny system rozwiązań dotyczy membran dachowych, elewacyjnych oraz paroizolacji i całego systemu akcesorii uszczelniających w zależności od przeznaczenia.
Szczelność – obowiązujące normy i sposoby ich osiągnięcia
Załącznik nr 2 do Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz. U. z 2015r. poz. 1422) szczegółowo reguluje kwestię związaną ze szczelnością powietrzną budynków:
„2.3.1. W budynku mieszkalnym, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej i produkcyjnym przegrody zewnętrzne nieprzezroczyste, złącza między przegrodami i częściami przegród (między innymi połączenie stropodachów lub dachów ze ścianami zewnętrznymi), przejścia elementów instalacji (takie jak kanały instalacji wentylacyjnej i spalinowej przez przegrody zewnętrzne) oraz połączenia okien z ościeżami należy projektować i wykonywać pod kątem osiągnięcia ich całkowitej szczelności na przenikanie powietrza.”
Aby spełnić te wymagania należy w każdym elemencie domu szkieletowego dążyć do uzyskania pełnej szczelności przegród zewnętrznych, wewnętrznych i dachu.
Dach Delta®
W przypadku pokrycia dachowego firma Dorken, jako pierwsza w Europie, wprowadziła w 2001 roku produkt, który gwarantował, z jednej strony paroprzepuszczalność, z drugiej całkowitą wodoszczelność i wiatroszczelność. Takim produktem jest produkowany do dnia dzisiejszego Delta®-Maxx Plus. Membrana dachowa, która gwarantuje bezpieczeństwo i komfort użytkowania przez wiele lat. Dzięki swojej budowie i szczelnemu systemowi klejenia inwestor ma pewność, że dach będzie całkowicie szczelny na przenikanie powietrza.
Rynek materiałów budowlanych cały czas się rozwija. Materiały budowlane są coraz lepszej jakości. Przy obecnie dostępnej technologii budujemy przez cały roku. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, w 2016 roku firma Dorken wprowadziła na rynek europejski membranę Delta®-Maxx X. Membrana ta, oprócz ekstremalnej wytrzymałości mechanicznej, posiada bardzo ważną zaletę – można ją układać (na dachu, elewacji) przy temperaturze do -100C, również podczas opadów. W takich warunkach atmosferycznych system klejenia będzie działał, dzięki czemu spełnimy obowiązujące normy.
Membrany z rodziny Delta®-Maxx posiadają 15-letnią gwarancję.
Elewacje Delta®
W budownictwie szkieletowym przy tworzeniu elewacji należy spełnić wiele specyficznych wymagań.
Membrana ma chronić konstrukcję m.in. przed wiatrem, wilgocią, deszczem, czy zanieczyszczeniami. Szczelnie sklejone zakłady folii gwarantują ochronę konstrukcji przed przewiewaniem, zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz. W zależności od rodzaju elewacji możemy zaproponować różne membrany otwarte dyfuzyjnie do elewacji:
- W przypadku elewacji z zamkniętymi fugami możemy stosować większość produktów z oferty firmy Dorken. Posiadamy w swojej ofercie produkty, które mają za zadanie przyspieszać pracę oraz optymalizować odpad technologiczny. Należą do nich membrany Delta®-Vent N i Delta®-Vent S, które oprócz wymiaru standardowego w wysokości 1,5 m są dostępne w wymiarze 3 m.
- W przypadku elewacji z otwartymi fugami możemy zastosować dwa rodzaje folii o zwiększonej odporności na UV. W sytuacji, gdy wielkość szczeliny obejmuje do 20% całkowitej powierzchni polecamy Delta®-Fassade, gdy wielkość szczeliny wynosić do 40% całej powierzchni odpowiednim produktem będzie Delta®-Fassade S. Na ukończeniu są prace nad produktem gdzie wielkość szczeliny będzie mogła wynosić 70% całej powierzchni.
Uzupełnienie oferty stanowią folie bez nadruku, jak również system taśm klejących i naprawczych (Delta®-Multi-Band, Delta®-Flexx-Band) w różnych szerokościach i kolorach.
Paroizolacje Delta®
Wydajność izolacji cieplnej może zostać znacznie ograniczona czynnikami wewnętrznymi. Zastosowanie od wewnętrznej strony budynku wiatro- i paroizolacji zapobiega przedostawaniu się wilgoci do izolacji termicznej Zastosowanie odpowiedniej paroizolacji pozwoli nam znacznie zredukować zjawisko powstania dyfuzji w przegrodzie. Firma Dorken posiada w swojej ofercie produkty, które dyfuzję potrafią ograniczyć do minimum. Takimi produktami są paroizolacja Delta®-Reflex ze współczynnikiem Sd 150 m oraz paroizolacja Delta®-Dawi GP wykonana z czystego polietylenu o wartości Sd – 100 m. Dodatkową zaletą folii Delta®-Dawi GP są różne wysokości ułatwiające montaż i wykorzystanie materiału 2 m, 3 m i 4 m.
Należy też zwrócić uwagę na zjawisko konwekcji, które może mieć jeszcze większy wpływa na powstanie wody kondensacyjnej niż dyfuzja. W przypadku nieszczelności ogrzane powietrze przedostanie się przez fugę lub niesklejony zakład do strefy zimnej i odda swoją wilgoć do izolacji termicznej. Firma Dorken wprowadziła system taśm klejących np. Delta®-Duo-Tape, Delta®-Multi-Band, Delta®-Inside-Band czy Delta®-Flexx-Band, których zastosowanie pozwoliło wyeliminować powstanie takiego zjawiska.
Mariusz Długosz
Dorken Delta Folie Sp. z o.o.
ul. Ostródzka 88
PL-03-289 Warszawa
tel. 22 798 0821
fax 22 211 20 87
biuro@ddf.pl
www.dorken.pl
Ile lat wynosi gwarancja Dorken na membrany Delta? Materiały wstępnego krycia – folie, membrany, ekrany – stanowią główną hydroizolację dachów skośnych. Większość dachówek nie jest wodo-szczelna (na wody opadowe, roztopowe). Czyli system dachu jest tak wodo-szczelny jak jego najsłabsze ogniwo. Materiał wstępnego krycia.
Dawniej membran dachowych nie stosowano,a dachy były miej trwałe i bezpieczne.Obecnie produkowane membrany dachowe spełniają bardzo ważną rolę w konstrukcji dachu i zarazem całego budynku.Membrany dachowe stanowią znakomitą izolację cieplną,a membrany stosowane w budownictwie szkieletowym znakomicie membrany chronią przed wiatrem, wilgocią,deszczem jak i zanieczyszczeniami i ich stosowanie staje się niezbędne.