Na rynku

Drewno jako Polski Materiał Przyszłości: napęd dla nowoczesnej i proklimatycznej gospodarki

Polska powinna stać się jednym z liderów grupy krajów wyznaczających standardy nowatorskiego oraz powszechnego zastosowania drewna jako materiału najbardziej przyjaznego ludziom i klimatowi oraz stwarzającego coraz bardziej zaawansowane możliwości technologiczne. Takie są intencje uczestnikówkonferencji „Drewno materiałem przyszłości”, która odbyła się 8 i 9 października 2024 roku w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym. To jedna z tez „Deklaracji Współpracy na rzecz Drewna jako Polskiego Materiału Przyszłości” podpisanej na konferencji przez przedstawicieli różnych sektorów związanych z drewnem – od leśnictwa i świata nauki, przez reprezentantów przemysłu drzewnego, meblarskiego i budowlanego po samorządowców. Sygnatariusze zadeklarowali wspólne działania na rzecz popularyzacji drewna jako surowca strategicznego dla ochrony klimatu i nowoczesnej gospodarki. Nie ma bowiem wątpliwości, że drewno odgrywa i będzie odgrywać coraz większą rolę w innowacyjnej gospodarce przyszłości, stając się kluczowym materiałem w procesach transformacji ekologicznej coraz powszechniej zastępując surowce kopalne i wytwarzane z nich tworzywa sztuczne.

Międzysektorowa Deklaracja „Drewno jako Polski Materiał Przyszłości”

„Czas zmieniać Polskę murowaną na Polskę drewnianą, bo drewno to surowiec przyszłości i następnych pokoleń. Tak jak obecne generacje wychowały się i budowały rzeczywistość w oparciu o surowce kopalne bazując na węglowodorach, metalach, minerałach i kruszywach tak wchodzące pokolenia coraz bardziej eliminować będą ze swego otoczenia i gospodarki tworzywa sztuczne, beton oraz stal i zastępować je produktami oraz technologiami opartymi na drewnie. W tym kierunku już idą najlepiej rozwijające się kraje świata. Polska powinna być jednym z liderów tej grupy i ma na to ogromne szanse” – powiedział Robert Jaśkiewicz z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, przedstawiciel organizatorów konferencji. Jak dodał: „Drewno jest surowcem absolutnie wyjątkowym, bo stosowanie go bardzo pomaga wiązać szkodliwe CO2 z atmosfery, a zasoby drewna są łatwo dostępne i bardzo szybko odnawialne – zajmuje to kilkadziesiąt lat, a nie setki tysięcy czy nawet miliony lat jak w przypadku surowców kopalnych. A w Polsce zasoby leśne są nie tylko jednymi z największych w UE, ale i z dekady na dekadę rosną. Tylko w ostatnich 14 latach przybyło w Polsce ponad 200 tys. ha lasów a w samych Lasach Państwowych zasoby leśne wzrosły w ostatnim 30-leciu o ponad 60%. To efekt zrównoważonej gospodarki leśnej prowadzonej w naszym kraju, w której jako równie ważne traktuje się trzy funkcje lasu – przyrodniczą, społeczną i gospodarczą. 

Drewno w znacznie szerszym wymiarze cywilizacyjnym tworzy podstawę zrównoważonego rozwoju, dekarbonizacji budownictwa i gospodarki obiegu zamkniętego. Oferuje coraz więcej możliwości technologicznych i ekologicznych – od budownictwa po przemysł tekstylny, a nawet obronny (np. przy produkcji coraz powszechniej wytwarzanych dronów). Drewno nie tylko może zastąpić tradycyjne, energochłonne materiały, jak beton czy tworzywa sztuczne, ale również odgrywa kluczową rolę w walce z globalnym ociepleniem i redukcji emisji CO2. Magazynuje szkodliwy dla klimatu dwutlenek węgla wchłaniany podczas życia drzewa. Dlatego im więcej drewna wykorzystujemy, sadząc jednocześnie w miejsce pozyskanego drewna nowe drzewa, tym bardziej spowalniamy zmiany klimatyczne.

Konferencja_Lasy_Panstwowe 8.10.2024_sygnatariusze Deklaracji Fot. Wojtek Gorski DGP

XXI wiekiem drewna

Przykłady innowacyjnych technologii opartych na drewnie, zaprezentowane podczas konferencji, wyraźnie pokazują, że ten surowiec może odegrać kluczową rolę w przyszłości globalnej gospodarki. W kontekście redukcji emisji CO2, drewno staje się niezastąpionym elementem, szczególnie w budownictwie, które obecnie odpowiada za 11% globalnych emisji. Przykładowo w Finlandii drewno już teraz stanowi ponad 30% surowca wykorzystywanego w budownictwie publicznym, a do 2025 roku udział ten ma wzrosnąć do 45%. Drewno wyróżnia się wyjątkową nośnością przy jednocześnie niewielkiej masie – jest czterokrotnie lżejsze od stali czy betonu, co czyni je atrakcyjnym komponentem. Co więcej, nowoczesne materiały z drewna są ognio- i wodoodporne. Domy z drewna nie generują też odpadów – elementy rozbiórkowe można ponownie wykorzystać.

Drewno odgrywa również istotną rolę w gospodarce obiegu zamkniętego. Przykłady innowacyjnych zastosowań obejmują m.in. biokompozyty, które zastępują plastik w drukarkach 3D, oraz celulozę mikrofibrylowaną, która zastępuje folię i aluminium w opakowaniach spożywczych. Z kolei włókna węglowe NeoFiber znajdują zastosowanie m.in. w wirnikach turbin, budowie samochodów, samolotów oraz sprzętu sportowego. Co ciekawe, drewno jest również budulcem biodegradowalnych tkanin, takich jak na przykład Spinnova, które w porównaniu do bawełny zużywają 99% mniej wody, nie wymagają użycia chemikaliów i są w pełni recyklingowane. To tylko niektóre z przykładów, które pokazują jak ogromny potencjał drzemie w drewnie. Właśnie dlatego jego nowe formy technologiczne to obecnie bardzo atrakcyjny materiał dla działów R&D, architektów, projektantów i designerów.

To wszystko powody, dla których z roku na rok rośnie zapotrzebowanie społeczne na produkty i technologie drewnopochodne –  to zwykli ludzie coraz bardziej chcą ich i potrzebują, by lepiej i estetyczniej żyć, a jednocześnie bardziej chronić klimat i planetę. A skoro rośnie popyt i zastosowanie drewna w nowoczesnych technologiach – zwiększa się zapotrzebowanie na ten surowiec coraz większej ilości sektorów gospodarki. Eksperci zgodnie podkreślają, że XXI wiek staje się „wiekiem drewna”, zastępując erę stali i betonu.

Przyszłość technologii opartych na drewnie niesie ze sobą ogromne możliwości, ale także wyzwania – odpowiedzialne zarządzanie zasobami leśnymi i ich zrównoważone wykorzystanie będzie kluczowe dla realizacji globalnych celów klimatycznych. Połączenie rosnącego popytu na drewno oraz zapotrzebowania na funkcje społeczne i przyrodnicze lasów przy jednoczesnym zapewnieniu zwiększenia powierzchni lasów, ich lepszej struktury oraz optymalnego wieku drzewostanu wymaga wysokiego profesjonalizmu, wiedzy i odpowiedzialności. To właśnie mogą zapewnić tylko profesjonalnie do tego przygotowani leśnicy z doświadczeniem i wsparciem naukowym oraz odpowiedzialna i harmonijna współpraca tych środowisk z sektorami gospodarki wykorzystującymi drewno jako surowiec i wypracowującymi nowe technologie z jego wykorzystaniem. Podpisana w Sękocinie Starym Deklaracja jest ważnym krokiem w realizacji tego cywilizacyjnego wyzwania w Polsce.



Data publikacji: 9 października, 2024

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły