Farby chlorokauczukowe – zastosowanie
Wśród wielu dostępnych na rynku farb znaleźć możemy farby chlorokauczukowe. Powstają one z połączenia kauczuku chlorowanego i rozpuszczalnika. Są one odporne na działanie niesprzyjających warunków i chronią przed pojawieniem się korozji.
Powierzchnie z żeliwa, stali bądź betonu muszą być zabezpieczone przed działaniem m.in. wody. Jest to szczególnie istotne, kiedy w grę wchodzą powierzchnie znajdujące się na zewnątrz. Można zastosować kilka rozwiązań, a jednym z nich jest farba chlorokauczukowa. Jakie są jej właściwości i czemu warto wziąć ją pod uwagę?
Korzyści z zastosowania farb chlorokauczukowych
Farby chlorokauczukowe wykazują dużą odporność na działanie wody i chemikaliów. Nie przepuszczają pary wodnej, kwasów i zasad. Do wyboru jest kilka typów farb, a w zależności od przeznaczenia będą mieć inne właściwości. Przykładowo farby chlorokauczukowe do metalu wykazują właściwości antyoksydacyjne, a tym samym zabezpieczają konstrukcje metalowe przed pojawieniem się korozji. Sprawdzą się przy malowaniu płotów, bram, ogrodzeń, czy rur.
W sprzedaży są również farby chlorokauczukowe do betonu tworzące ochronną powłokę na powierzchni i farby chlorokauczukowe do drewna, które z kolei fenomenalnie zabezpieczą stolarkę przed wilgocią. Finalnie każdy element bądź konstrukcja pokryta farbą będzie zabezpieczona przed niszczeniem, a tym samym pozwoli na dłuższą eksploatację.
Zastosowanie farb chlorokauczukowych w przemyśle
Każdy z wymienionych wyżej typów farb, a więc farby chlorokauczukowe do drewna, metalu i betonu znajdą swoje zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przemyśle. Przykładowo farby chlorokauczukowe do metalu mogą posłużyć do malowania konstrukcji, urządzeń i narzędzi mechanicznych znajdujących się poza budynkiem. Natomiast farby chlorokauczukowe do betonu można wykorzystać do malowania zbiorników magazynowych, czy podłoży mineralnych.
Farby chlorokauczukowe w basenach i obiektach wodnych
Ze względu na to, że w sprzedaży są także farby chlorokauczukowe mające właściwości wodoodporne, można je wykorzystać w takich miejscach jak basen albo obiekty wodne. Powierzchnie betonowe tego typu mają ciągły kontakt z wodą, co oznacza, że bez zabezpieczenia szybko by się kruszyły, co z kolei przekłada się m.in. na obniżony komfort użytkowania i mniejsze bezpieczeństwo. Jak widać, zastosowanie farb epoksydowych jest szerokie, a jeśli postawimy na produkt sprawdzonej marki, zyskamy pewność znacznie przedłużonej żywotności powierzchni. Warto się jeszcze zastanowić, w jaki sposób farbę nakładać, by dobrze spełniała swoją funkcję.
Aplikacja i konserwacja farb chlorokauczukowych
Chociaż właściwości farb chlorokauczukowych są inne niż większości dostępnych farb, to samo malowanie przebiega podobnie. Pracę należy rozpocząć od przygotowania powierzchni. Trzeba ją wyczyścić z brudu, olejów i starej farby. Aby malowanie było jednakowe na całym podłożu, zgrubienia i nierówności musimy wyszlifować papierem ściernym. Po oczyszczeniu możemy przejść do malowania. Najpierw mieszamy farbę, a jeśli jest za gęsta, dodajemy odrobinę dedykowanego do niej rozpuszczalnika. Malujemy przy temperaturze w przedziale od 10 do 25 stopni Celsjusza. Tak samo jak przy innych farbach malować możemy wałkiem lub pistoletem. Zależnie od tego, na jak trudne warunki będzie narażona powierzchnia, pokrywa się ją dwoma lub trzema warstwami farby. Ponieważ farba jest odporna na działanie wody, nie ma problemu z jej myciem i konserwacją. Więcej o farbach chlorokauczukowych jest na stronie producenta Rafil.
Komentarze