Farby wodne z Remmers Deckfarbe
Te silnie kryjące farby do drewna stosowanego zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na otwartych przestrzeniach, posiadają parametry nadające im niezwykłą uniwersalność przy doskonałej jakości.
Za jakością farb z serii Deckfarbe stoi Grupa Remmers, której początki sięgają roku 1949, kiedy to Bernhard Remmers założył swoją firmę w starym garażu w Löningen, dokładnie w czasie gdy w powojennych Niemczech trwała intensywna odbudowa kraju. Silna marka budowana dokładnie od 70 lat oraz świetne relacje z klientami, są znakiem rozpoznawczym tej po dziś dzień niezależnej, rodzinnej firmy, która specjalizuje się w produkcji chemii budowlanej, farb i lakierów do drewna oraz powłok przemysłowych, zatrudniając około 1500 wysokiej klasy specjalistów. Grupa Remmers oferuje dziś ponad 400 systemów produktów do rozwiązywania problemów budowlanych i zaznacza swoją obecność na wielu zagranicznych rynkach – wśród nich i polskim.
Farby wodne – niezależnie od tego, czy są wykonane na bazie silikonu, poliuretanu, akrylu, czy też ich mieszanin – wyróżnia uniwersalność zastosowania, gdyż nadają się do pokrywania wielu różnych materiałów, takich jak m.in. beton, cegła, tynk i oczywiście drewno, które użytkowane jest zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń. Farby z serii Deckfarbe produkowane przez Grupę Remmers to tzw. górna półka, czyli produkty najwyższej klasy, dla których obszary zastosowania są bardzo szerokie. Nadają się oczywiście do drewna i drewnianych elementów budowlanych (okiennice, profile drewniane czy altanki ogrodowe), do niestabilnych wymiarowo konstrukcji szachulcowych, płotów drewnianych, deskowań czy wiat samochodowych, jak też do mebli takich jak krzesła czy ławki, przy czym po zastosowaniu produktu meble takie powinno się dodatkowo pokryć powłoką ochronną by zapobiec farbowaniu odzieży, która będzie miała z meblem bezpośredni kontakt. Ważne jest by pamiętać, iż farby z serii Deckfarbe – jak wszystkie farby wodne – nie powinny być nakładane na świeżo impregnowane drewno. Po nałożeniu impregnatów trzeba odczekać zalecany, minimalny czas dla ich utrwalenia i dopiero wtedy rozważyć kwestię nałożenia warstwy (optymalnie minimum dwóch warstw) farby wodnej. Farby wodne marki Remmers można też stosować jako powłokę gruntującą, warstwę środkową (tzw. międzywarstwową) oraz powłokę wykańczającą. Ponadto świetnie się sprawdzają na takich podłożach, jak beton i inne materiały pochodzenia mineralnego, dachowe rynny cynkowane czy wszelkie blachy cynkowe.
Zużycie farb z serii Deckfarbe zależy w dużej mierze od podłoża na jakie są nakładane, w przypadku drewna – oscyluje ono w okolicach 100 ml na jeden metr kwadratowy. To świetny, wręcz ekonomiczny parametr, który wcale nie stoi w sprzeczności z faktem, iż farby wodne Remmers są materiałem silnie kryjącym. Tworzą elastyczną i niełuszczącą się powłokę odporną na alkalia lub wpływ czynników atmosferycznych, a przy tym regulującą wilgotność drewna. Farby te są produktem niskorozpuszczalnikowym o łagodnym zapachu, pozwalającym na dowolne mieszanie kolorów, których producent w standardzie oferuje aż siedemnaście, z możliwością ich lekkiego rozcieńczania wodą. Optymalne warunki temperaturowe w jakich należy stosować farby z serii Deckfarbe, zawierają się w przedziale od -50C do maksymalnie +250C. Nałożenie powinno być wykonane wałkiem lub pędzlem, przy czym najpierw farba musi zostać wymieszana. Podczas pracy czasy schnięcia pomiędzy warstwami muszą być przestrzegane, a opakowanie, którego zawartość nie została wykorzystana powinno zostać szczelnie zamknięte, natomiast resztki należy zużyć w możliwie najkrótszym czasie. Warto przy tym pamiętać, że ostateczny kolor – zgodny ze wzornikiem – uzyskuje się dopiero podczas schnięcia, gdyż ten obserwowany w trakcie pracy zawsze nieco odbiega od wzornika.
Stosując farby wodne Remmers z serii Deckfarbe należy zawsze pamiętać, by brud, powłoki łuszczące się oraz tłuszcz zostały całkowicie usunięte z przygotowywanej powierzchni. Drewno zszarzałe i zwietrzałe należy też zeszlifować do nośnego podłoża, zaś luźne sęki i gniazda żywicy usunąć. W przypadku stosowania jasnych barw na drewnie zewnętrznym, jego powierzchnię powinno się zagruntować, najlepiej nakładając dwie warstwy gruntu Isoliergrund marki Remmers. Stosując farby wodne z serii Deckfarbe na powierzchnie cynkowe, takie jak stal cynkowana, należy uprzednio umyć je środkiem sieciującym opartym na amoniaku. Niekiedy – przy dużych obciążeniach mechanicznych – doradza się zastosowanie uniwersalnego gruntu Allgrund. Natomiast podłoża mineralne (beton) przygotowuje się w taki sam sposób, jak w sytuacji gdy nakładane na nie mają być farby dyspersyjne, co oznacza m.in. konieczność oczyszczenia podłoża z zabrudzeń, glonów czy mchów, a na koniec dobrego wysuszenia go.
Remmers Polska
Farby od Remmers Deckfarbe szczególne zastosowanie mają do drewna, dobrze sprawdzają się do elementów ogrodu takich jak płoty, ławki czy zabawki. Ma dobrą wydajność podczas malowania i odporność na warunki atmosferyczne. Remmers to niemiecka jakość, powinna pomalowane elementy powinny przetrwać wiele lat.
Farby wodne już dawno zdobyły u mnie uznanie,a farby Remmers są jednymi z najlepszych na rynku,a te z serii Decfarbe cętnie przetestuję jak najszybciej.Zawsze zależy mi na ekologi i trwałości malowanej powierzchni i dlatego stosuję farby wodne dobrej jakości.