Budownictwo drewniane

Hale tenisowe

W związku z ostatnimi sukcesami polskiego tenisa można przewidzieć, że w niedługim czasie mocno wzrośnie zainteresowanie tym sportem w kraju. Jeśli tak się stanie, powstanie potrzeba wielu nowych inwestycji w infrastrukturę sportową. Polski klimat nie pozwala na całoroczne treningi na kortach zewnętrznych co sprawia, że najrozsądniejszym wyjściem jest projektowanie wielosezonowych hal tenisowych, dających możliwość prowadzenia szkolenia również w sezonie jesiennym i zimowym.

Do niedawna proste i niedrogie zadaszenie kortu tenisowego lub piłkarskiego boiska kojarzyło się najpewniej z halą łukową ze stalowej kratownicy lub kształtowników pokrytych blachą. Niestety, rozwiązanie to jedynie z nazwy można było nazwać prostym i tanim. Nie wspominając już o estetyce, która często była co najwyżej średnia. Na szczęście od paru lat do łask projektantów i inwestorów wraca drewno z szeregiem zastosowań w budownictwie.

Doskonałą propozycją dla obiektów sportowych jest hala łukowa oparta na drewnianej konstrukcji i pokryta tkaniną z PCV. Oczywiście obiekty takie mają też szereg innych zastosowań. Z powodzeniem w tej technologii można tworzyć hale magazynowe, targowe, tymczasowe zadaszenie hali produkcyjnej itp. Dla przejrzystości skupmy się jednak na tenisie.

Hala tenisowa gotowa do użytkowania (klub sportowy House of Tennis, Bartąg k. Olsztyna).
Hala tenisowa gotowa do użytkowania (klub sportowy House of Tennis, Bartąg k. Olsztyna).

Drewniana hala tenisowa

Obiekt przystosowany do zmagań na korcie tworzy się z trójprzegubowych łukowych ram w kształcie ½ okręgu skonstruowanych z drewna klejonego warstwowo. Ramy ustawione w odległościach ok. 5 metrów usztywnia się drewnianymi tężnikami oraz stężeniami w postaci prętów stalowych. Posadowienie wykonuje się najczęściej za pomocą stóp fundamentowych. Konstrukcja taka jest odpowiednio sztywna i trwała, a dzięki zastosowanej technologii możliwy jest także całkowity demontaż elementów składowych.
Dla potrzeb klubów tenisowych wymiary głównej ramy hali wynoszą 17,4 m szerokości i 8,7 m wysokości. Długość hali wynosi zazwyczaj ok. 35 m. Takie wymiary pozwalają schować pod dachem jeden pełnowymiarowy kort tenisowy do gry pojedynczej o wym. 8,23 m x 23,77 m. Możliwa jest także delikatna modyfikacja projektu konstrukcji. W takim przypadku nie stosuje się prostej formy przeciętej beczki. Zamiast tego dwie szczytowe ramy obniża się do wysokości 3 metrów. Pozostałe 5 środkowych pozostaje niezmienione. Obiekt taki jest mniej uniwersalny, ponieważ odpada możliwość równego wykorzystania całej długości hali. W zamian za to obniżone są koszty budowy, ponieważ takie rozwiązanie wymaga mniejszej liczby elementów konstrukcji. Oba typy konstrukcji tak samo dobrze sprawdzają się przy zapotrzebowaniu na większą liczbę kortów. Hale łukowe można bowiem bez problemu łączyć w kierunku podłużnym lub szeregowo zadaszając sąsiadujące ze sobą boiska i tworząc między nimi korytarz.

Model obliczeniowy w trakcie symulacji obciążenia wiatrem (źródło własne).
Model obliczeniowy w trakcie symulacji obciążenia wiatrem (źródło własne).

Gra przez cały rok

Mimo coraz cieplejszych zim, hale takie nadal wymagają dodatkowego ogrzewania w trakcie sezonu zimowego. Instalacja grzewcza składa się z dwóch nagrzewnic gazowych wewnętrznych podwieszonych na wysokości około 3 metrów. System uzupełniony o dwa wentylatory sufitowe – tzw. destryfikatory, wystarcza dla utrzymania odpowiedniej temperatury. Kiedy zaś latem klimat na zewnątrz zmienia się na upalny, przegrzewaniu się hali można zaradzić rozsuwając kurtyny boczne. Zapewnia to odpowiednią przewiewność pomieszczenia, z równoczesnym jego zacienieniem.

Jako membranę najczęściej wykorzystuje się tkaninę poliestrową powlekaną PCV o gramaturze ok. 650 g/m². Występuje ona w postaci dwuwarstwowej struktury. Za pomocą niewielkich pomp powietrza utrzymywana jest poduszka powietrzna, która napina membranę zwiększając jej właściwości termoizolacyjne, dźwiękochłonne i odporność na warunki pogodowe. Korty oświetlane są energooszczędnymi lampami w technologii LED w ilości 10-12 sztuk, o poborze mocy 122 W każda.

Ekologiczne rozwiązanie w sporcie

Ekologiczne podejście do inwestycji to jeden z wielu wyznaczników, które przemawiają za drewnianymi halami. Nie tylko energooszczędne oświetlenie i gazowe ogrzewanie świadczą w tym wypadku o podejściu EKO do projektu. Drewno konstrukcyjne pochodzące z wycinki drzew, o ile jest ona odpowiednio prowadzona, to materiał przyjazny środowisku. Drzewo szczególnie w pierwszej fazie wzrostu kumuluje duże ilości dwutlenku węgla. Ilości te zmniejszają się wraz z dorastaniem rośliny, dlatego wycinanie jej i nasadzanie nowej w to samo miejsce przyczynia się do zmniejszenia ilości szkodliwego gazu w atmosferze. Ponadto jest to surowiec podlegający recyklingowi. Stary budulec może posłużyć do tworzenia nowych drewnianych elementów, jako materiał na produkcję płyt wiórowych lub jako materiał opałowy. Gotowe elementy drewniane do produkcji hal są też lżejsze, co zmniejsza koszty transportu i jego wpływ na środowisko. Sama produkcja elementów drewnianych także pochłania mniej energii i materiałów niż w wypadku elementów metalowych lub betonowych.

Wbrew pozorom, drewniane konstrukcje tworzone z wysokiej jakości obrobionego drewna są bardziej bezpieczne w przypadku pożaru, niż podobne wykonane ze stali i cementu. Drewno wystawione na wysoką temperaturę zwęgla się jedynie z wierzchu, i przy odpowiednich obliczeniach i projekcie potrafi zachowywać się w pożarze lepiej i stabilniej niż stalowy odpowiednik, dłużej utrzymując wymagane parametry nośności. Wszystko oczywiście opiera się na umiejętnym planowaniu konstrukcji.

Projektowanie

Konstrukcję takiej hali cechuje dość prosty układ statyczny w postaci łukowej ramy trójprzegubowej. Obciążenia konstrukcji wynikają głównie z oddziaływań śniegu i wiatru, ponieważ ciężar pokrycia i urządzeń wyposażenia technicznego jest tutaj stosunkowo mały. W obliczeniach zakłada się występowanie śniegu w górnej części dachu a wiatr ze względu na aerodynamiczny kształt obiektu, nie powoduje znaczących sił wewnętrznych i odkształceń. W rezultacie otrzymuje się dość lekką i prostą konstrukcję, a dzięki temu łatwo ją posadowić, nawet w mało korzystnych warunkach gruntowych.

Inwestycja opłacalna pod każdym względem

Budowa hali łukowej na potrzeby klubu tenisowego to w obecnych czasach chyba najbardziej logiczna i bezpieczna inwestycja. Drewniany materiał i nowoczesna technologia zapewniają tańszą budowę i transport. Skrócony czas prac to mniejsze koszty tak dla portfela inwestora, jak i dla środowiska. Ważny jest także zysk wizerunkowy. Naturalny materiał idzie w parze ze sportem, który najczęściej lubi kojarzyć się z przyrodą i dbałością o środowisko. Ponadto drewno wykorzystane do budowy i pięknie wyeksponowane w środku hali nadaje całości ekskluzywnego charakteru i cieszy oko zawodników. Na drewnianych halach zyskują więc wszyscy.

  • Drewniane budownictwo modułowe
  • Dostawy gotowych elementów konstrukcji
  • Projektowanie konstrukcji drewnianych

Mgr inż. Adam Kotarski
Modulam Sp. z o.o.
www.modulam.pl

4.9/5 - (23 votes)

Data publikacji: 23 stycznia, 2021

Autor:

4.9/5 - (23 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kos
    poniedziałek, 25 stycznia, 2021

    Tenis jest bardzo atrakcyjną dyscypliną sportową nie tylko dla młodych i warto przygotować dla nich dobre warunki do treningów budując bezpieczne i proekologiczne hale tenisowe.Budowa hali łukowej jest tutaj najlepszym rozwiązaniem pod względem także ekonomicznym,ponieważ ten sport ma potencjał rozwoju i w przyszłości następować będzie jeszcze większy rozwój.

  2. ekonomista
    poniedziałek, 25 stycznia, 2021

    Hale widowiskowe, sportowe czy przemysłowe stanowią dziś widoczny krajobraz naszej rzeczywistości. Dlatego warto skupić się na obiektach, które dają możliwości oszczędności inwestycyjnych, eksploatacyjnych i są szybkie w ich budowie. Warto więc skorzystać z projektów hal łukowych, które zapewniają takie możliwości.

Podobne artykuły