Jak wygląda montaż panelu na rąbek?
Panel dachowy na rąbek cieszy się dużą popularnością od wielu lat. Montaż takiego pokrycia dachowego może jednak sprawiać pewne kłopoty. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Panele produkowane przez firmę Blachy Pruszyński zostały zaprojektowane tak, aby łączyły się poprzez zatrzask – bez konieczności zaginania. Produkowane na żądaną przez klienta długość, dostępne są w kilku rodzajach przetłoczeń. Producent zadbał o ułatwienia takie jak panele startowe z wyciętymi maszynowo zamkami.
Podstawą do montażu każdego pokrycia dachowego jest prawidłowo wykonana podkonstrukcja, zgodna ze sztuką dekarską. Dopiero na odpowiednio przygotowanym podłożu można układać panele. Początkiem montażu jest przygotowanie i zamontowanie takich obróbek blacharskich jak pas nadrynnowy czy rynny koszowe. Wszystkie panele powinny być montowane prostopadle do okapu. Panel należy wysunąć poza okap o 4-5 cm. Początek panelu zawinąć w ten sposób, aby zaczepiał się o listwę startową.
Pamiętajmy jednak, aby zostawić tu drobną szczelinę (około 4-5 mm). Panele pod wpływem temperatury kurczą się i rozciągają. Jeśli wszystkie elementy zostały spasowane bez pozostawienia przerw dylatacyjnych, prawdopodobnie prędzej czy później blacha na dachu nieestetycznie się pognie. Wszelkie drobne nierówności powstałe na krawędziach dachu podczas montażu paneli z powodzeniem można przykryć obróbkami blacharskimi (np. wiatrownicą).
Zwróćmy uwagę w jaki sposób przykręcane są panele do konstrukcji. Wkręty powinny być umiejscowione na samym środku otworu montażowego. Należy je wkręcić do oporu, a następnie odkręcić o pół obrotu. W ten sposób zapewniamy swobodną pracę pokrycia i minimalizujemy ryzyko pofalowania połaci. Ważne jest, aby przymocować panele z odpowiednią siłą.
Panele na długości można połączyć na dwa sposoby: na zaciąg i na obcą listwę. W tego typu rozwiązaniach również jest wskazane, aby zostawić przerwę dylatacyjną.
Układanie paneli powinno odbywać się naprzemiennie w takiej kolejności jak na rysunku nr 6.
Odległość między miejscami połączeń powinna wynosić co najmniej 70 cm, a szerokość zakładu 25-40 cm w zależności od kąta nachylenia połaci (im mniejszy kąt tym większy zakład).
Poniżej przedstawiono w jaki sposób wyciąć zamki z dolnego panelu. Przed połączeniem należy rozbić dolny panel na zewnątrz na 1 mm.
super artykuł
montaż pokrycia tego typu wymaga pewnego doświadczenia. na szczęście producenci też myślą o osobach które to montują stosują różne ułatwienia w swoich produktach. Pruszyński zawsze wypuszcza na rynek fajne blachy.
Panel dachowy NANO bardzo fajny produkt polecam
Samym montażem się za bardzo nie interesuję, bo jestem klientem docelowym – nie dekarzem. Choć jednocześnie wiem, że jak ekipa montowała na moim dachu panele z firmy Regamet, to że poradzili sobie z nimi wyjątkowo szybko i sprawnie 🙂 Nie wiem, czy była to zasługa tych konkretnie paneli, czy też tego, że generalnie ten rodzaj pokrycia tak ma. Ale jako klient, jestem z nich naprawdę bardzo zadowolony 🙂