Budownictwo tradycyjne

Jakie prace trzeba wykonać w celu doprowadzenia domu do stanu zero?

Pierwszy etap inwestycji to doprowadzenie budynku do stanu zero. Prace związane z realizacją tego etapu polegają w dużej mierze na robotach ziemnych.

Zakres prac potrzebnych do wykonania stanu zerowego budynku zależy w bardzo dużej mierze od warunków gruntowo-wodnych, panujących w miejscu inwestycji. W niektórych sytuacjach konieczny jest drenaż, umożliwiający odwodnienie terenu.

Co obejmuje stan zero budynku?

Stan zero budynku odnosi się do stopnia zaawansowania, w którym obiekt jest doprowadzony w przybliżeniu do poziomu podłogi parteru. Dom na tym etapie ma fundamenty i ściany fundamentowe. Elementy posadowienia są już zaizolowane i obsypane gruntem. W budynku jest też wykonany podkład (chudy beton) pod podłogę na gruncie.

Realizacja stanu zerowego domu wymaga wykonania robót ziemnych. Ich zakres zależy przede wszystkim od założonego w projekcie sposobu posadowienia budynku. W przypadku zastosowania ław fundamentowych z reguły wystarczające są wykopy wąskoprzestrzenne (tzw. szalunki ziemne). Jeśli dom ma stać na płycie fundamentowej, wykop musi być szerokoprzestrzenny. Bez względu na rodzaj elementów posadowienia, konieczne jest zebranie warstwy gruntu organicznego – humusu – pod całym obrysem budynku.

Zdarza się, że obiekt ma być wykonany w trudnych warunkach gruntowo-wodnych. Taka sytuacja występuje m.in. wtedy, gdy działka charakteryzuje się wysokim poziomem zwierciadła wód gruntowych. W takim przypadku niezbędne jest wykonanie odwodnienia pod budynkiem i skierowanie wód do specjalnych studni.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat drenażu budynku, wejdź na: https://budogram.pl/drenaz-dzialki-jak-go-zrobic-co-warto-wiedziec/. Znajdziesz tam wartościowe informacje dotyczące rodzajów odwodnień oraz sytuacji, w których są one wskazane.

Czego należy dopilnować przed przystąpieniem do wykonywania stanu zerowego?

Rozpoczęcie wykonywania stanu zerowego budynku, a nawet jakichkolwiek prac przygotowawczych na działce inwestycyjnej musi być poprzedzone uzyskaniem pozwolenia na budowę lub zgłoszeniem robót.

Pierwsza procedura polega na złożeniu wniosku oraz wymaganych załączników w organie administracji architektoniczno-budowlanej. Urząd ma 65 dni na wydanie pozytywnej lub negatywnej decyzji.

Zgłoszenie budowy domu jest traktowane jako uproszczona procedura. Podejście to może zostać zastosowane w przypadku, gdy obszar oddziaływania przyszłego domu będzie mieścił się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany. Zawężenie obszaru oddziaływania jest związane m.in. z zachowaniem wymaganych w przepisach odległości od granic nieruchomości gruntowej.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 9 października, 2023

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły