Izolacje

Kondensacja pary wodnej na membranie – zjawisko naturalne lecz niezrozumiałe!

Kondensacja jest naturalnym objawem działania praw fizyki, opisywanym w wielu czasopismach i publikacjach branżowych, a także poradnikach dla użytkowników i monterów membran dachowych, mimo to zjawisko to bywa w dalszym ciągu niezrozumiałe i wywołuje wiele pytań i wątpliwości.


O tej porze roku, w naszych warunkach klimatycznych bardzo często możemy zauważyć skropliny, występujące z naturalnych przyczyn, na spodniej powierzchni zamontowanych na dachu membran dachowych. Zjawisko to jest widoczne na szczególnym etapie budowy, kiedy jeszcze nie ma zamontowanego ocieplenia oraz paroizolacji, gdy temperatura powietrza oscyluje w okolicach od -5 do +5 st. C i jest duża wilgotność powietrza. Sytuacja, gdy następuje kondensacja pary i pojawiają się skropliny na membranie potrafi wywołać niemałą konsternację u inwestora czy nawet dekarza. Zastanawiają się wtedy, jak produkt z założenia wysokoparoprzepuszczalny i wodoszczelny może zachowywać się w ten sposób? Obserwując zjawisko kondensacji, bez zastanowienia się nad fizyczną stroną procesu, można stwierdzić, że membrany nie spełniają swojej funkcji. Jest to nieprawdą! Ponieważ obie funkcje paroprzepuszczalność i wodoszczelność membrany są w tym przypadku spełnione, a najważniejsza – wodoszczelność jest najbardziej widoczna – woda nie przedostaje się przez membranę. Można zapytać, co w takiej sytuacji z paroprzepuszczalnością?

Kondensacja pary wodnej na membranie – zjawisko naturalne lecz niezrozumiałe!

W przypadku kondensacji nie mamy do czynienia z paroprzepuszczalnością; jest ona, można powiedzieć „na drugim planie”, ponieważ pary wodnej, która mogłaby przedostać się przez membranę po prostu nie ma w tych warunkach. Kondensacja to proste, fizyczne zjawisko – para wodna transportowana do góry przez ciepłe powietrze napotyka na zimną powierzchnię membrany dachowej oraz zimne powietrze tuż pod nią i przybiera postać wody. Do membrany nie dociera już zatem para wodna, która mogłaby się wydostać na zewnątrz, lecz woda. Wodoszczelna membrana zatrzymuje więc wodę, która gromadzi się na jej powierzchni i jako skropliny spływa po krokwiach, sprawiając wrażenie przeciekania. Jest to najbardziej widoczne w nowych budynkach, przykrytych dachem późną jesienią, w których wykonuje się tzw. „mokre prace” czyli tynki, wylewki, z których następnie uwalniają się ogromne ilości pary wodnej.
Według zaleceń NHBC – niezależnego organu wyznaczającego standardy budowlane w Wielkiej Brytanii, aby uniknąć kondensacji lub ją zniwelować, należy jak najwięcej wietrzyć pomieszczenia, starać się wykorzystywać naturalne przewietrzanie oraz wentylację, otwarte okna i drzwi, umożliwiające stały przepływ wiatru.

Kondensacja pary wodnej na membranie – zjawisko naturalne lecz niezrozumiałe!

Podsumowując – zjawisko kondensacji jest jak najbardziej naturalne i nie jest wynikiem wadliwie działających membran dachowych, lecz zbyt małym przewietrzaniem pomieszczeń w okresie dużego natężenia pary wodnej i sprzyjających temu zjawisku naturalnych warunków atmosferycznych.
Jak widać proces przechodzenia pary wodnej przez dach jest złożony i zależny od wielu czynników, co pokazano w powyższym tekście. WA-BiS, jako świadomy producent akcesoriów dachowych i wysokoparoprzepuszczalnych membran Climateq, chce w swoich kolejnych artykułach pomóc w odpowiednim doborze materiałów i uświadomieniu, jak ważna jest wiedza związana ze złożonością procesów wilgotnościowo-cieplnych oraz wentylacyjnych zachodzących w dachach.

WA-BiS akcesoria dachowe
Tarnawa 34a
28-340 Sędziszów
tel.: +48 41 380 61 66
email: biuro@wa-bis.com.pl
wa-bis.pl

5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 20 lutego, 2017

Autor:

5/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły