Miedź a inne materiały budowlane
Miedź w architekturze wykorzystywana jest na wiele sposobów. Wykonuje się z niej elewacje, dachy, rynny. Ważne jest przy tym sąsiedztwo, w jakim zostaje umieszczona, ponieważ nie każdy materiał jej sprzyja.
Przed podjęciem decyzji o montażu miedzianych elementów, warto sprawdzić, jak działa miedź w połączeniu z niektórymi materiałami stosowanymi do budowania i wykończania budynków.
Metale mokre
Ze względu na bardzo dobrą przewodność elektryczną miedź w środowisku naturalnym reaguje elektrochemicznie z innymi mokrymi metalami, takimi jak cynk czy stal, co prowadzi do powstania korozji szczelinowej, co z kolei może spowodować pogorszenie jakości obu metali. Aby nie dopuścić do takich sytuacji, najlepiej łączyć miedź wyłącznie ze stalą nierdzewną i aluminium powlekanym. W przypadku miedzianych pokryć dachowych, takie elementy mocujące jak zaciski, wkręty, gwoździe, klamry rynnowe itp. należy wykonać również z miedzi lub stali nierdzewnej.
Blacha lub stal ocynkowana
W przypadku, gdy powierzchnie różnych metali nie stykają się ze sobą bezpośrednio, konstrukcje należy tak zaprojektować, by blacha cynkowa lub ze stali ocynkowanej znajdowała się z dala od wody spływającej z blachy miedzianej. Ponad powierzchniami z miedzi nie należy umieszczać materiałów ze stali, ponieważ wymywane żelazo może utworzyć na powierzchni blachy miedzianej nieestetyczne plamy z rdzy.
Gips, wapno i cement
Czerwona miedź wykazuje odporność na działanie tradycyjnych materiałów łączących, takich jak gips, wapno czy cement. Należy jednak pamiętać, że spadające na powierzchnię miedzi wapno lub cement mogą powodować jej odbarwienia, dlatego lepiej temu zapobiegać, a gdy jednak dojdzie do powstania plam, nie wolno ich czyścić chemicznie. Należy to robić wyłącznie mechanicznie, używając na przykład miękkiej szczotki z drutu miedzianego.
Powierzchnie bitumiczne
Jak odkryto niedawno, skutki korozji bitumicznej niekorzystnie wpływają na powierzchnie z miedzi. Powierzchnia bitumiczna uUtleniając się w powietrzu wytwarza żrące kwasy, powodujące przy zetknięciu z blachą miedzianą jej uszkodzenie. Dlatego materiałów tych nie należy łączyć. Najskuteczniejsze zabezpieczenie powierzchni z warstw bitumicznych (stosowanych przede wszystkim na płaskich dachach) zapewni warstwa żwiru o grubości 5 cm. Inne metody ochrony, takie jak piaskowanie czy żwirowanie, nie są tak skuteczne. Jeszcze mniej odpowiednie są specjalne powłoki ochronne i nie zaleca się ich stosowania w pobliżu elementów wykonanych z blachy miedzianej.
Dachówki ceramiczne
Elementy miedziane można montować na dachach pokrytych dachówkami cementowymi lub ceramicznymi. W przypadku czerwonych lub ceglastych dachówek pamiętajmy o estetyce: z czasem miedź zmieni bowiem kolor z czerwonego na zielonkawy.
Drewno
Jako podkład pod elementy miedziane można stosować niemal wszystkie gatunki drewna. Wyjątek stanowią drewna o bardzo kwaśnym odczynie pH, m.in. cedr.
Autor: Aleksandra Kuśmierczyk
Miedź jest naturalnym materiałem, którego żywa powierzchnia nabiera eleganckiej dojrzałości. Doskonale odpowiada wymogom nowoczesnej architektury. Powierzchnia miedzi zmienia barwę wraz z procesem patynowania: od lśniącej czerwonawej przechodzi powoli w oksydowaną ciemnobrązową, a później, dojrzewając wraz z budynkiem, nabywa typową zieloną patynę. Daje to możliwość eksperymentowania z projektem i odpowiada na potrzeby najbardziej wymagających estetów. Więcej inspiracji z miedzią w architekturze znajdziesz na stronie copperconcept.org/pl.
Nie wiedziałam,że miedź ma aż tak duże zastosowanie w budownictwie.Jest dośc drogim metalem,z pewnością nie każdy może sobie pozwolić na elementy miedziane.Trzeba też wiedzieć z czym można ją łączyć.Ciekawy artykuł.