Rynny metalowe

Montaż rynny stalowej

Rynny stalowe to na rynku wciąż produkt numer jeden pod względem wytrzymałości i odporności. Nic zatem dziwnego, że wielu inwestorów decyduje się wydać nieco więcej, aby zyskać gwarancję niezawodności i długowieczności wybranego orynnowania. Wszystkim, którzy zamierzają wybrać system Galeco STAL lub Galeco STAL², podpowiadamy, jak wygląda ich montaż – od tego bowiem zależy sprawne działanie rynien i rur spustowych.


Montaż rynny stalowej krok po kroku

Pewne elementy montażu rynny mogą się nieco od siebie różnić w szczegółach, dlatego opis procedury krok po kroku został przygotowany w oparciu o instrukcję odpowiednią dla systemów Galeco.

Fot. 2. Połączeniem rynny i narożnika zewnętrznego w tzw. systemie kluczykowym.

Fot. 2. Połączenie rynny i narożnika zewnętrznego w tzw. systemie kluczykowym

1. Montaż haków, łączników, odpływów i samych rynien

Pierwszym krokiem podczas montażu poziomu rynien jest ustalenie miejsca odpływu, który w praktyce oznacza wyznaczenie najniższego punktu systemu rynnowego. Po ustaleniu tej pozycji, należy usytuować i przytwierdzić haki, na których oparte zostaną rynny – w pierwszej kolejności montowane są haki skrajne po obydwu stronach odpływu – najbliżej i najdalej.
Przy następnych krokach przyda się sznurek (lub żyłka), który należy rozciągnąć między obydwoma hakami, co pomoże w ustaleniu spadku rynny i przyda się podczas montażu kolejnych haków. Haki te powinny być rozstawione co około 60 cm. Na tym etapie zamontować można także łącznik na haku, który powinien znaleźć się w odległości około 60 cm od sąsiednich haków. Kolejną czynnością jest wycięcie otworu w dnie rynny, który będzie służył jako odpływ. Otwór ten powinien mieć średnicę równą średnicy rury spustowej i aby go zabezpieczyć, krawędź odpływu należy wygiąć zgodnie z kierunkiem spływu wody i zabezpieczyć.

Teraz czas na zamontowanie rynien stalowych. W przypadku kiedy do montażu stosuje się haki doczołowe najpierw należy włożyć rynny tylne, a następnie przednie, a odwrotnie, kiedy wykorzystywane są haki nakrokwiowe. W miejscu połączenia dwóch rynien zakładany jest łącznik klamrowy lub łącznik na haku. Ostatnią czynnością tego etapu montażu jest założenie odpływu, zagięcie tylnych listków i dobicie zaślepek uszczelkowych.

Fot. 3. Zapinanie rynny na hakach nakrokwiowych.

Fot. 3. Zapinanie rynny na hakach nakrokwiowych

2. Łączenie poziomu rynnowego z pionem spustowym

Łączenie poziomu z pionem zależy od tego, czy dach posiada okap czy nie. W przypadku dachu z okapem połączenie odpływu z rurą spustową wykonuje się za pomocą dwóch kolan oraz odpowiednio przyciętego odcinka rury spustowej. A gdy dach nie posiada okapu, odpływ z rurą łączy się za pomocą muf.

Fot. 4. Łączenie rynien za pomocą łącznika klamrowego.

Fot. 4. Łączenie rynien za pomocą łącznika klamrowego

3. Montaż rur spustowych

Pracę nad montażem pionu spustowego rozpoczyna się od zamocowania w elewacji dybli, a ich długość należy dopasować do grubości ocieplenia budynku. Na odpowiednio założone dyble nakręca się kostki obejm, na które z kolei nakładane są obejmy. Rozstęp między nimi nie powinien wynosić więcej niż około 1,8 m. Następnie w  obejmach umieszcza się rury spustowe i łączy je za pomocą specjalnej mufy. Aby dobrze zabezpieczyć pion, należy dokręcić obejmy na rurze, pamiętając o tym, żeby nie zrobić tego za mocno.

Fot. 5. Montaż poziomu rynnowego.

Fot. 5. Montaż poziomu rynnowego

4. Koniec instalacji

Ostatnim etapem montażu systemu stalowego jest zabezpieczenie końca rury spustowej odpowiednio do indywidualnych potrzeb lub preferencji. W sytuacji, gdy deszczówka ma być odprowadzana do kanalizacji, na końcu pionu umieszcza się osadnik uniwersalny, osadzony w gruncie, zaraz pod rurą, a jego dolny odpływ łączy kolanem elastycznym, które sięgać będzie do rury kanalizacyjnej. Aby osadnik połączyć z pionem, w jego klapie wycina się otwór równy średnicy rury spustowej, w który następnie się ją wprowadza.

Fot. 6. Mocowanie odpływu.

Fot. 6. Mocowanie odpływu

W przypadku, gdy woda ma być odprowadzana na grunt, na końcu rury spustowej montuje się wylewkę pod obejmę lub kolano, przy czym kolano nie powinno znajdować się bliżej gruntu niż w odległości 20 cm.

4.9/5 - (48 votes)

Data publikacji: 3 stycznia, 2018

Autor:

4.9/5 - (48 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Krzysztof
    czwartek, 22 sierpnia, 2019

    procedura montażu wydaje się niezbyt skomplikowana. jednak trzeba zachować opisane zasady i starannie przyłożyć się do wykonania. nieprawidłowości mogą szybko wyjść przy pierwszym deszczu gdzie będą widoczne wycieki.

  2. Jan
    poniedziałek, 24 sierpnia, 2020

    Montaż rynien wydaje się być czynnością stosunkowo prostą, ale jak zawsze o efekcie decydują szczegóły. Opady szybko zweryfikują jakość montażu zatem warto korzystać z usług sprawdzonych fachowców, aby uniknąć czasem kosztownych napraw. Rynny stalowe są niezłe mi jednak się marzą rynny miedziane.

Podobne artykuły