Elektronarzędzia

Nowe profesjonalne wiertarko-wkrętarki akumulatorowe z rodziny BiTurbo dla dekarzy i cieśli: GSR i GSB 18V-150 C

Przedsiębiorstwo założone ponad 130 lat temu przez Roberta Boscha wprowadza obecnie do oferty akumulatorową wiertarko-wkrętartkę z rodziny BiTurbo, która mocą i momentem obrotowym przerasta modele, z którymi użytkownicy mieli dotychczas do czynienia. Chodzi bowiem o 2-kilogramowe elektronarzędzie oferujące 150 Nm momentu obrotowego.

Kontrola poprzez interaktywny interfejs na narzędziu i moduł łączności ze smartfonem

Ta zaskakująca nowość w rodzinie BiTurbo, to właściwie dwa bliźniacze elektronarzędzia: wiertarko-wkrętarka GSR 18V-150 C Professional i udarowa wiertarko-wkrętarka GSB 18V-150 C Professional. Ich bezszczotkowe silniki zostały w taki sposób sprzężone z elektroniką i akumulatorami ProCore18V o pojemności 5,5 i 8.0 Ah, by użytkownicy mogli „wycisnąć” z nich absolutne maksimum w postaci 150 Nm twardego i 84 Nm miękkiego momentu obrotowego oraz prędkości na poziomie 2200 obrotów na minutę. Oba modele idealnie nadają się do tradycyjnego budownictwa szkieletowego z drewna oraz do budowy dachów i elewacji. Ponadto obie wiertarko-wkrętarki oferują profesjonalistom nowy interfejs użytkownika w postaci interaktywnego wyświetlacza na narzędziu oraz indywidualne opcje ustawień za pomocą funkcji łączności z poziomu smartfona – tzw. Connectivity. Elektronika zastosowana w GSR i GSB 18V- 150 C Professional oferuje jednak dekarzom i cieślom coś jeszcze – pierwszy na rynku elektroniczny system wykrywania kąta zaimplementowany do wiertarko-wkrętarki (system „EAD”), o czym traktuje poniższy rozdział.

Nowe profesjonalne wiertarko-wkrętarki akumulatorowe z rodziny BiTurbo dla dekarzy i cieśli: GSR i GSB 18V-150 C

Wkręcanie pod odpowiednim kątem – działanie systemu „EAD”

Aby zapewnić statykę konstrukcji dachu, połączenia śrubowe kontrłat i izolacji powinno się wykonywać pod określonymi kątami – zgodnie z obowiązującymi normami. Właśnie tym celu firma Bosch zastosowała system „Elektronicznego Wykrywania Kąta”. W praktyce wygląda to następująco: wspólne kąty 45 i 60 stopni można wybrać bezpośrednio na narzędziu za pomocą interfejsu użytkownika, natomiast każdy inny kąt fachowiec może ustawić indywidualnie za pomocą aplikacji na smartfonie, po czym przesyła ustawienia przez Bluetooth do wiertarkowkrętarki. Aby aktywować funkcję elektronicznego wykrywania nastawionego kąta, narzędziem manewruje się na połaci dachu do takiego momentu, kiedy odpowiednie pole wyświetlacza w interfejsie użytkownika będzie stale podświetlone. Oznacza to, że wiertarko-wkrętarka została odniesiona do zadanego kąta i jest gotowa do użycia. Jeśli narzędzie zostanie następnie umieszczone na skosie dachu w celu wkręcenia, dioda LED zintegrowana z tyłu narzędzia zaświeci się na zielono, gdy tylko zostanie osiągnięty zaprogramowany kąt. Jeśli natomiast fachowiec odbiegnie od tego kąta o więcej niż +/- 3 stopnie, wówczas dioda LED zaświeci się na żółto i będzie trzeba wrócić do prawidłowego pochylenia elektronarzędzia. Rezultat tego rozwiązania jest oczywisty: precyzyjne połączenia śrubowe wykonane od ręki.

KickBack Control – ochrona użytkownika dzięki czujnikowi

Wiertarko-wkrętarki GSR i GSB 18V-150 C Professional charakteryzują się wysoką ochroną użytkownika dzięki funkcji KickBack Control. Chodzi tu o sytuacje takie jak np. zakleszczenie się wiertła w otworze po sęku, kiedy to wiertarko-wkrętarka nieprzewidywalnie zaczyna obracać się wokół osi wiertła, wyszarpując się gwałtownie z dłoni użytkownika lub ją boleśnie wykręcając. Gdy dochodzi do takiego zdarzenia, zintegrowany czujnik wyłącza silnik w ułamku sekundy, co zapobiega nieoczekiwanemu odrzutowi, a tym samym zmniejsza ryzyko obrażeń. Jednak funkcja KickBack Control w niektórych zastosowaniach nie jest zbyt korzystna (m.in. podczas wiercenia otwornicą) i wówczas profesjonaliści mogą ją wyłączyć postępując według własnego uznania. Bezpieczeństwo użytkowników zwiększa też dołączony uchwyt pomocniczy, który można zamontować za pomocą systemu szybkiego zwalniania i zablokować w 36 różnych pozycjach.

Nowe profesjonalne wiertarko-wkrętarki akumulatorowe z rodziny BiTurbo dla dekarzy i cieśli: GSR i GSB 18V-150 C

Najistotniejsze parametry nowych wiertarko-wkrętarek GSR i GSB 18V-150 C Professional

Nic nie opisuje elektronarzędzi tak dobrze jak pełne karty specyfikacyjne. W przypadku tych nowości warto prześledzić je z uwagą.

ModelGSR 18V-150 C ProfessionalGSB 18V-150 C Professional
SilnikWysokowydajny napęd bezszczotkowyWysokowydajny napęd bezszczotkowy
Napięcie prądu DC18 V18 V
Obroty bez obciążenia0-550 i 0-2 200 / min-¹0-550 i 0-2 200 / min-¹
Zakres udarówBrak0-30 000 / min-¹
Maks. moment obr.150 / 84 Nm150 / 84 Nm
Zakres uchwytu wiertarskiego1,5-13 mm1,5-13 mm
Maks. Ø wkręcania13 mm13 mm
Maks. Ø wiercenia w drewnie150 mm (otwornica)150 mm (otwornica)
Maks. Ø wiercenia w stali16 mm16 mm
Maks. Ø wiercenia w kamieniuBrak20 mm
Długość narzędzia202 mm207 mm
Waga2,1 kg2,2 kg

Technologiczne przewagi linii BiTurbo stojące za sukcesem nowych wiertarko-wkrętarek

Wszystko zaczęło się w połowie 2019 roku, gdy przedsiębiorstwo wprowadziło nową, wyskoprądową generację akumulatorów ProCORE18V, stanowiących połowę tandemu odpowiedzialnego za wyjątkowość linii BiTurbo. Druga połowa to nowe silniki bezszczotkowe, które zaprojektowano do pracy właśnie z tymi akumulatorami. Synergicznym efektem połączenia obu technologii w elektronarzędziach BiTurbo jest tak duża moc, że użytkownicy mają nieodparte wrażenie korzystania z narzędzi sieciowych.

Elektronarzędzia akumulatorowe Bosch z serii BiTurbo są zasilane bateriami Pro- CORE18V, ponieważ takie napięcie prądu w połączeniu z pojemnościami 5,5 8 i 12 Ah pozwala uzyskać rozsądne rozmiary baterii, wysoką wydajność i pełną kompatybilność w ramach systemu Bosch Profesional Flexible Power System oznaczającego pełną kompatybilność akumulatorów z elektornarzędziami Bosch Professional 18V – także ProCORE. Do ich głównych zalet należy zaliczyć elektroniczne systemy m.in. chroniące pojedyncze ogniwa przed uszkodzeniem, trzywarstwową konstrukcję ogniw oraz technologię COOLPACK 2.0., która odpowiada za odprowadzanie ciepła na zewnątrz – nad czym czuwa mikroprocesor. Natomiast silniki stanowiące drugi filar serii BiTurbo nie tylko optymalizują wydatek mocy, ale też dzięki swej niskiej wadze wpłynęły na „odchudzenie” tych elektronarzędzi.

Z tego względu najnowsze wiertarko-wkrętarki Bosch Professional z serii BiTurbo to narzędzia, które branży dekarsko-ciesielskiej pozwolą w pełni zapomnieć o narzędziach sieciowych z tej kategorii. Oba modele będą dostępne w sprzedaży na przełomie czerwca i lipca u Partnerów Handlowych Bosch Professional.

5/5 - (9 votes)

Data publikacji: 23 lipca, 2021

Autor:

5/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły